Region

Srbin na obilježavanju akcije "Oluja": Boris Milošević u prvom redu, dobio i aplauz

U Kninu se obilježava 25. godišnjica akcije "Oluja", a danas tome prisustvuje predstavnik srpske manjine iz Hrvatske.

Boris Milošević, SDSS-ov potpredsjednik vlade, bio je u prvom redu gdje su se nalazili i predsjednik Hrvatske Zoran Milanović i premijer Andrej Plenković.

Milošević se nakon programa vrlo kratko obratio novinarima, piše "Večernji list".

Poštujemo sve žrtve, bez obzira na nacionalnost. Sjećanja na žrtve trebamo poštovati. Emocije su još svježe. Čuo sam poruke pomirenja, mira i budućnost, i tako smatram i svoj dolazak, kao zalog za budućnost.

Milošević je dodao i kako smatra da je ovo tek prvi korak.

Društvo je sazrelo da čujemo jedni druge i da poštujemo jedni druge bez obzira na nacionalnost. Važno je da društvo prihvati da su Srbi u Hrvatskoj imali svoje žrtve i svoja stradanja i da sjećanja na te žrtve moramo poštovati. I smatram da je ovo samo prvi korak. Ti napadi su očekivani, i ja razumijem to prvenstveno kao govor ljudi koji su pretrpjeli bol i osjetili nepravdu - rekao je Milošević.

Prethodno su prisutni aplauzom pozdravili sve zvaničnike iz državnog vrha i počasne goste.

Pljesak su dobili sva pročitana imena državnih zvaničnika i ratnih veterana, pa tako i ona Borisa Miloševića, ali i hrvatskog penzionisanog generala Ante Gotovine, koji stoji odmah pored predsjednika Milanovića.

Dok su se ostali osmjehivali i radovali ovom danu, na licu Miloševića nisu bile vidljive nikakve emocije.

O prisustvu predstavnika srpske manjine se ovih dana dosta polemisalo.

Milošević je, inače, donedavni predsjednik Srpskog narodnog vijeća (SNV), prema čijim podacima je tokom ove završne akcije etničkog čišćenja iz Hrvatske protjerano 200.000 Srba, a ubijeno gotovo 2.000.

Milanović: Odnosi Srba i Hrvata ključni

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović ocenio je danas, da su odnosi Hrvata i Srba u ovom dijelu Evrope ključni.

On je, u svom obraćanju, ukazao da su ti odnosi od početka, prije više od stotinu godina, bili poremećeni, da je bilo sukoba, krvoprolića, ratova, građanski rat, agresija.

Nikako da uđemo u fazu odnosa u kojoj će preovladavati odnosi poštovanja, kao da smo opterećeni stvarima koje su posljedica agresije", naglasio je on.

Milanović je rekao da Hrvatska ima dobru volju i vjeru, i da želi sarađivati, raditi, poslovati, da Hrvati koji posluju u Srbiji kada dođu u probleme pred sudom budu nepristrasnno tretirani, kao što bi i Srbi u Hrvatskoj bili, prenosi "Tanjug".

 

Izvor: blic.rs
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog