Квалификације за СП: Француска киксала

ЖЕНЕВА - Репрезентације Португала и Чешке све су даље од пласмана на Мондијал у Африци следеће године, док су лидери група били веома сигурни у својим мечевима.

Португал није успио да побиједи у гостима Данску (1:1) која је и даље лидер Групе 1. У другој групи Швајцарска је у дербију побиједила Грчку (2:0) и избила на прво мјесто. Словачка је испустила побједу против Чешке у групи три, али је и даље лидер, док су Чеси претпоследњи.

Група четири постаје све занимљивија, јер је Русија (3:0) побједом на Лихтенштајном дошла на само бод заостатка за Немачком. Шпанија, БиХ и Турска су биле сигурне у својим мечевима у групи 5, а Хрватска је наставила трку за Енглеском у шестој групи.

Аустрија је побиједила Фарска Острва (3:1) и задржала треће мјесто у групи у којој ће се Србија и Француска борити за прву позицију. Италија је и даље неумољива у групи 8, док Бугарска побједом над Црном Гором (4:1) није смањила заостатак за Ирском.

И коначно у последњој групи Шкотска је савладала Македонију (2:0) па је због ремија Новешке са Исландом (1:1) у најбољој позицији пред завршетак борбе за друго место из Холандије.

Група 1:

Репрезентација Данске одолела је Португалу у дербију Групе 1 и задржала прво место на табели са четири бода предности над другопласираном Мађарском. Данци су повели крајем првог дела голом Никласа Бентнера, а бод наде Португалу је донео Лиедсон неколико минута прије краја меча. Португалци имају седам бодова мање од Данске, а три од Мађарске који је изгубила на свом терену од Шведске (2:1) иако је до последњег минута меча имала бод. Златан Ибрахимовић је касним голом вратио Шведску у игру за пласман у Јужноафричку републику. Мађари, који су феноменално почели квалификације, претходно су изједначили голом Саболча Хустија, али су поразом драстично умањили изгледе за пласман у бараж.

Група 2:

У најмање атрактивној, али веома узбудљивој групи 2. Швајцарска је у дербију побиједила Грчку головима у последњих десет минута меча и издвојила се на првом мјесту са три бода предности. Мало изненађење направила је Летонија која се минималном побједом у Израелу изједначила на другом мјесту са Грчком. У дуелу двије екипе које се налазе на дну табеле Молдавија и Луксембург су ремизирали без голова, па су Молдавци једини без побједе у групи.

Група 3:

Словачка је испустила побједу над Чешком (2:2) али је и даље првопласирана у групи 3. Словаци су два пута водили против бивших земљака али су Пудил и Барош донијели бод Чешкој која је и даље далеко од пласмана на СП. Једина репрезентација која је слабије пласирана од њих је Сан Марино. У директној борби за друго мјесто Сјеверна Ирска је одољела Пољској (1:1) на гостовању и задржала три бода предности над тимом којем је бод донио Левандовски десет минута прије краја утакмице.

Група 4:

Репрезентација Русије побиједила је у Санкт Петербургу селекцију Лихтенштајна са 3:0 и приближила се на бод екипи Њемачке, водећој репрезентацији у групи. Први гол за Русе постигао је Васили Березуцки, а последња два Роман Пављученко, који је оба пута био прецизан са пенала. Русија је у досадашњем току такмичења сакупила 18 бодова, један мање од Њемачке, коју ће угостити 10. октобра у вјероватно одлучујућем мечу за прво мјесто на табели и директан пласман на Мундијал 2010. године. Трећа је са 13 бодова Финска, која је вечерас у гостима савладала Азербејџан са 2:1.

Група 5:

Босна и Херцеговина наставила је са одличним играма у квалификацијама. Тим Ћире Блажевића није блистао у Арменији али је са 2:0 рутински савладао противника и дошао до пете побједе у квалификацијама. Ибричић је донио предост свом тиму већ у шестом минуту меча, а коначан резултат поставио је Муслимовић у 73. минуту. Главни ривал БиХ у борби за мјесто које води у бараж, Турска се мучила више од сат времена против Естоније која је прво повела, а онда два пута стизала вођство домаће селекције. Ипак, Арда Туран и Санли су у 63. и 73. минуту постигли два узастопна гола која су донијела веома битну побједу Турској пред завршницу квалификација. Лаку побједу забележила је Шпанија против Белгије, па је 'фурија' послије седам утакмица једина екипа уз Енглеску и Холандију која није изгубила ни један бод у квалификацијама.

Арменија - Босна и Херцеговина 0:2 (0:1)

Група 6:

Убједљиву побједу уз помоћ једанаестераца, њих чак три, остварила је и Украјина, која је као домаћин побиједила Андору са 5:0. Артем Милевски и Андриј Јармоленко довели су Украјину у вођство од 2:0, а потом су постигнута и три гола са пенала, иако ниједан није извео исти играч. Прецизни са "бијеле тачке" били су Милевски, Андриј Шевченко и Јевген Селезњов. Другопласирана Хрватска побиједила је Бјелорусију минималним резултатом и задржала три бода предности над Украјином, а у директном дуелу са Енглеском за четири дана одлучиваће о најбољем тиму у групи. Енглеска је у суботу побиједила Словенију 2:1 у пријатељској утакмици на Вемблију.

Група 7:

У мечу који је Француска морала добити Румунија је извукла бод који највише радује Србију. Анри је сјајно играо и довео свој тим у предност али је његов саиграч Ескиде лошу игру у одбрани потврдио аутоголом шест минута касније. Аустрија је на свом терену лако изашла на крај са Фарским Острвима тако да је и даље трећепласирана екипа у групи са четири бода заостатка за Френцуском. У сриједу је на програму дерби групе између Србије и Француске, а уколико гости не побиједе у Београду Србија ће бити на корак од директног пласмана на Мондијал.

Група 8:

Репрезентација Црне Горе је голом Стевана Јоветића повела против Бугарске у гостима, али је домаћа ререзентација у наставку меча декласирала ривала и головима Кишишева, Телкијског, Бербатова и Бомовчиског дошла до побједе, која их је вратила у борбу за друго мјесто на табели. Водећа екипа у групи је Италија која је славила у Грузији највише захваљујући великом трагичару Кахаберу Каладзеу који је два пута погађао сопствену мрежу. У трећем мечу групе Ирска је у гостима савладала Кипар голом капитена Робија Кина у финишу и задржала бод заостатка за 'азурима', али уз меч више.

Група 9:

У групи из које је већ познат један учесник наредног Мондијала, Шкотска је на Хемдену са 2:0 савладала Македонију. Браун је у 56. минуту главом донио предност Шкотима који су веома лоше одиграли у првом дијелу утакмице, а коначан резултат поставио је Мекфаден послије соло акције десетак минута прије краја. Одличан дан за Шкоте потврдили су Норвежани који су ремизирали 1:1 на Исланду и сада заостају три бода за острвљанима. Једина репрезентација која је већ обезбиједила пласман на СП 2010 Холандије није играла овог викенда у квалификацијама.

Шкотска - БЈР Македонија 2:0 (0:0)