Region

Pomen žrtvama holokausta

BEOGRAD - Povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta danas će na Starom sajmištu u Beogradu biti održana centralna komemorativna ceremonija, prenosi RTS.

Predsjednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović, koji predvodi centralnu ceremoniju, uz pune vojne i državne počasti položiće vijenac i odati poštu žrtvama kod spomenika, koji se nalazi u okviru kompleksa nekadašnjeg koncentracionog logora na Starom sajmištu u Beogradu, najavljeno je iz Vlade Srbije.

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta ustanovljen je 1. novembra 2005. godine rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, a obilježava se na dan kada je 1945. godine oslobođen Aušvic-Birkenau, najozloglašeniji logor smrti u porobljenoj Evropi.

Centralnoj državnoj ceremoniji odavanja počasti prisustvovaće i predstavnici ministarstava Vlade Srbije, preživjeli u holokaustu, potomci žrtava, nekadašnji zatočenici logora smrti u Drugom svjetskom ratu, predstavnici Saveza jevrejskih opština Srbije, Nacionalnog savjeta romske nacionalne manjine, grada Beograda, predstavnici diplomatskog kora...

Poslije ceremonije predviđen je kratak umjetnički program pod nazivom “Sećajte se narodi sveta” u realizaciji Kulturno-prosvjetne zajednice Srbije.

Opredjeljujući se za dan kada je 1945. godine oslobođen Aušvic-Birkenau, najozloglašeniji logor smrti u porobljenoj Evropi, Generalna skupština UN rukovodila se potrebom reafirmacije ljudskih prava, prevencije i kažnjavanja zločina genocida, kao i stalno prisutne opasnosti od rasne, nacionalne i vjerske mržnje zasnovanih na predrasudama.

- Na ovaj Međunarodni dan sjetimo se svih nevinih ljudi koji su izgubili svoje živote tokom holokausta. Budimo inspirisani onima koji su imali hrabrosti da se brinu o običnim ljudima koji su preduzeli nadljudske napore da odbrane ljudsko dostojanstvo - kaže Ban Kimun, generalni sekretar Ujedinjenih nacija.

Drugi svjetski rat odnio je, pored ostalog, preko šest miliona nedužnih žrtava - pripadnika jevrejskog naroda.

Aušvic, Treblinka, Mauthauzen, Dahau, Majdanek Jasenovac, Staro Sajmište, Jajinci, logor “Crveni Krst” u Nišu samo su neka od masovnih stratišta nevinih žrtava.

Potreba da se iznova podsjeća na strahote holokausta, kao i da se kao neistinite odbace tvrdnje koje negiraju njegov karakter i obim stradanja aktuelna je u svim demokratskim državama, ukazano je iz Vlade Srbije.

Antisemitizam je u određenoj mjeri prisutan i u našem vremenu o čemu svjedoče izolovani, ali i dalje prisutni incidenti, dodaje se u saopštenju.

Nužnost saznavanja činjenica i promišljanja strahovitih posledica holokausta doprinjeće da se u Srbiji, kao i u drugim demokratskim državama, masovno stradanje Jevreja u Drugom svjetskom ratu i u budućnosti sagledava kao ono što po svom karakteru i obimu jeste - jedan od najvećih zločina protiv čovječnosti u istoriji, navela je Vlada.

 (RTS/Frontal)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog