Svijet

Hrvatska posjeduje velike zalihe gasa i nafte?

Split - Postoji značajan potencijal pronalaska još neotkrivenih zaliha nafte i gasa duž cijele hrvatske strane Jadrana, kaže hrvatski ministar privrede Ivan Vrdoljak.

Izvor:Glas Srpske 

On je to izjavio u Splitu, na istraživackom brodu "Sibird nordern eksplorer" norveške firme Spektrum, koja je od septembra prošle godine sprovela projekat prikupljanja seizmičkih podataka 2D tehnikom u jadranskom podmorju, prenose hrvatski mediji.

U pet mjeseci snimanja prikupljeni su podaci duž profila od 15.000 km i, kako je rečeno, utvrđeno je postojanje nalazišta nafte i gasa.

Po Vrdoljakovim riječima, tačne količine biće definisane kroz dalju analizu podataka i dalja istraživanja, a dvadesetak svjetskih naftnih kompanija pokazuje zanimanje i neke su već kupile dokumentaciju o seizmičkim snimanjima.

Vrdoljak je najavio da će se javni konkurs za dodjelu koncesija za Jadran raspisati u drugom tromjesečju. On kaže da će do kraja februara biti završena konkursna dokumentacija sa uslovima konkursa za istraživanje i eksploataciju koji će biti raspisan u aprilu.

Po njegovim tvrdnjama, Hrvatska će biti jedna od retkih evropskih zemalja koja ima daleko više gasa i nafte nego što joj je potrebno i može biti u poziciji "male Norveške".

Ovo je, kaže Vrdoljak, početak razdoblja u kome se Hrvatska "pretvara u energetsko čvorište i energetsku silu u najmanju ruku regije, ako ne Evrope".

Upitan za profite, Vrdoljak je rekao da ne želi da se razmeće brojkama, ali je sigurno riječ o projektu koji će obezbjediti najjeftiniji mogući gas za građane i industriju.

"Prije eksploatacije, stotine milona dolara će se ulagati od 2015. do 2019. godine u Hrvatskoj, a po pravilu kompanije koje ulaze u istraživanje angažuju u najvećoj mjeri lokalne firme", kazao je on.

Predsjednik uprave Spektruma Rune Eng je izjavio da prvi rezultati seizmičkih istraživanja 2D tehnikom pokazuju "veliki potencijal nafte i gasa u podzemlju hrvatskog dijela Jadrana".

Međutim, još je rano govoriti o kojoj se količini radi, jer ovo su preliminarna istraživanja na osnovu kojih će se napraviti baza podataka za zainteresovane svjetske kompanije, kazao je Eng.

On je dodao da je hrvatski dio Jadrana atraktivan za svjetske naftne kompanije zato što je more relativno plitko, pa je izrada bušotina mnogo jeftinija nego drugde u svijetu.

Komentari
Twitter
Anketa

Za koga ćete navijati u baražu za Evropsko prvenstvo u fudbalu: BiH ili Ukrajinu?

Rezultati ankete
Blog