Zanimljivosti

Tetovaže koje izazivaju nevolje

Kako piše BBC, Tajland je nedavno prijetio da će se “obračunati” sa turistima koji na tijelima imaju vjerske slike. Vlasti Tajlanda smatraju da je taj trend “kulturološki neprikladan” i da “erodira poštovanje religije”.

izvor: Tanjug

U Maleziji, vlasti su 2012. otkazale koncert američke pjevačice Erike Badu, pošto su objavljene fotografije na kojima se vidi da ona iznad grudi ima istetovirano “Alah”, na arapskom.

Malezija, većinski muslimanska zemlja, smatrala je da tetovaže Erike Badu predstavljaju “uvredu islamu”.

Kad je riječ o tetovažama, neprevaziđen je Japan, kaže za BBC istoričar umjetnosti i stručnjak za tetovaže sa Univerziteta u Eseksu Mat Loder.

“U skorije vrijeme, negdje od 20. vijeka, tetovaže se u Japanu vezuju za kriminalne bande i često su zabranjene na mjestima poput javnih kupaonica. Znam i ženu u tridesetim godinama kojoj zbog tetovaže nisu dozvolili da uđe u hotel”, priča.

Anti-tatoo osjećanja su, dodaje, jača u određenim dijelovima zemlje. Tako je gradonačelnik Osake naredio pregled tijela svih 30.000 zaposlenih u gradskoj upravi, poručujući da oni koji žele da zadrže tetovaže – mogu da traže drugi posao.

Nisu samo vjerska osjećanja i kulturne vrijednosti u igri.

Oktobra 2012, šef britanske Metropolitan policije zabranio je policajcima “vidljive tetovaže”, pošto “štete profesionalnom imidžu” snaga reda.

I američka vojska objavila je nova pravila o tetovažama: vojnicima su ranije zabranjene ekstremističke, nepristojne, seksističke i rasističke tetovaže, a sad ne smiju da imaju nikakve tetovaže na glavi, licu, vratu, ručnim zglobovima, rukama i prstima.

Kako dodaje BBC, zabranjeno je tetovirati se ispod lakta i koljena, a broj vidljivih manjih tetovaža ograničen je na četiri.

Komentari
Twitter
Anketa

Za koga ćete navijati u baražu za Evropsko prvenstvo u fudbalu: BiH ili Ukrajinu?

Rezultati ankete
Blog