Republika Srpska

„Šume Srpske“ lažno prikazale milione

Nezavisna spoljna revizija odbacila je većinu prigovora uprave „Šuma Republike Srpske“ na nacrt revizorskog izvještaja i ostala pri ocjeni da su „Šume“ u 2015. godini prikazale dobit veću za minimalno 4,1 milion KM nego što ona jeste, da su im kratkoročne obaveze veće 20,4 miliona maraka od tekuće imovine, te da je uprava nezakonito sredstva za prostu reprodukciju trošila na poboljšanje likvidnosti, otkriva poslovni portal CAPITAL.ba.

CAPITAL je nedavno objavio nacrt revizorskog izvještaja „Šuma RS“ za prošlu godinu u kojem je navedeno niz neregularnosti u radu ovog javnog preduzeća, a svi navodi iz nacrta zadržani su i u konačnom izvještaju koji je u našem posjedu.

Revizorska kuća „Confida“ je „Šumama“ ponovo dala uzdržano mišljenje što je teža ocjena čak i od negativnog jer pokazuje da im nije data na uvid sva poslovna dokumentacija.

Glavne zamjerke revizora i u nacrtu i u konačnom izvještaju odnose se na neevidentiranje milionskih obaveza prema opštinama po osnovu naknade za razvoj nerazvijenih dijelova, trošenje sredstava proste reprodukcije za pobolšanje tekuće likvidnosti, nemogućnost utvrđivanja zaliha jer je popis izvršen prije izbora revizora, kao i na nemogućnost utvrđivanja vlasništva nad nekretninama i opremom koje su „Šume“ iskazale kao svoje vlasništvo.

„Preduzeće u prošloj godini nije evidentiralo 458.495 KM obaveza kao ni zakonske zatezne kamate od 3,7 miliona KM prema opštinama zbog čega je njihova dobit iskazana većom za taj iznos“, navodi se u izvještaju.

Marić i dalje tvrdi da su zamjerke reviozora neosnovane

Međutim, vršilac dužnosti direktora „Šuma RS“ Risto Marić i dalje tvrdi da su zamjerke revizora neosnovane navodeći da oni nisu mogli da utvrde stvarno stanje s obzirom na to da su ovaj posao počeli sa pola godine zakašnjenja.

Revizor nije na vrijeme počeo posao s obzirom na to da je tek nakon žalbenog postupka „Confida“ izabrana za taj posao, koji su „Šume“ prije toga nezakonito dodijelile „EF revizoru“.

“Revizori su trebali da bude uvedeni u posao krajem decembra 2015. da bi mogli dati cjelovit izvjštaj, a oni su taj posao počeli tek u šestom mjesecu ove godine. To znači da nisu mogli da prisustvuju popisu zaliha, da obiđu šumska gazdinstva i provjere prostu reprodukciju kao i sve ono na šta su stavili primjedbu, a nisu mogli da ih argumentuju tako što su bili na licu mjesta, već su to radili na osnovu podataka koje su tražili od nas i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS“, rekao je Marić.

Kazao je da im revizori ne priznaju rezultate poslovanja na osnovu popisa na kojem nisu bili prisutni, kao i da nisu prihvatili pravdanje proste reprodukcije „onako kako jeste“.

„Ne možete vi prostu reprodukciju u cjelosti osporiti na osnovu dvije kontrole u kojima je utvrđeno nepotpuno izvršenje proste reprodukcije“, naglasio je Marić.

On je dodao da je za reviziju finansijskih izvještaja “Šuma” za ovu godine već izabrana revizorska kuća „EF revizor“ i da na taj izbor niko nije uložio žalbu.

Poreska uprava blokirala račun „Šuma RS“

Poreska uprava Republike Srpske blokirala je 22. novembra račun „Šumama“ upravo zbog duga prema opštinama.

Marić kaže da im je račun bio blokiran samo dva dan i da je dio tog duga plaćen.

„Oni su nas blokirali po osnovu neizmirenih obaveza iz zadnjeg kvartala 2015. prema opštinama. Mi u poreskim prijavam evidentiramo obavezu na koje opštine nisu ostvarile pravo, jer ne nemaju odluku svojih organa o korištenju tog novca“, naglasio je Marić i dodao da je trenutni dug prema opštinama oko 11 miliona KM ali da su to obaveze nastale u ranijem periodu.

Kazao je i da je zadovoljan poslovanjem u ovoj godini i da su na kraju septembra „Šume RS“ imale dobit od 4,8 miliona KM.

U „Šumama RS“ u toku je procedura izbora direktora, a sasvim je izvjesno da na tom mjestu i dalje ostaje Marić.

Izvor: Capital.ba
Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog