Ponedjeljak, 16.02.2026.
7 C
Sarajevo

Италија је знала да јој ЦИА краде терористе

МИЛАНО- Италијански судија Оскар Мађи изјавио је данас да су италијанске тајне службе знале да је ЦИА отела осумњиченог терористу у Милану прије седам година, иако је премијер Силвио Берлускони демантовао да је држава била умијешана у тај догађај.


Судија Мађи у новембру је осудио 23 Американца у одсуству на затворске казне до осам година због отмице 2003. године.

Он је у образложењу пресуде навео да су шефови италијанских обавјештајних служби знали за отмицу свештеника египатског поријекла Хасана Мустафе Насра, а можда и учествовали у њој.

Његова прошлогодишња пресуда била је прва у свијету у вези са процесом „рендиције“, односно хватања осумњичених терориста и њиховом пребацивању на испитивање у треће земље.

Грађанске организације осудиле су овакав поступак као кршење основних људских права.

Наср, познат као Абу Омар, пребачен је у Египат, гдје је, како тврди, мучен током испитивања, а потом ослобођен 2007. године без подизања оптужнице.

“Одобравање дјеловања на националној територији највећој америчкој обавјештајној служби доводи до претпоставке да је то спроведено уз сазнање, а можда и саучешће, њихових италијанских колега”, рекао је Мађи у пресуди, која је јавности представљена данас.

Судија је морао да одустане од кривичног гоњења петорице бивших припадника италијанске обавјештајне службе, у складу са законом о заштити државне тајне, али је рекао да тајне службе не треба да буду заштићене само због умијешаности страних влада.

Popularno ove nedelje

Forto: Mogući novi protesti prevoznika

Mogući su novi protesti prevoznika, rekao je Edin Forto,...

Има ли у Републици Српској неко ко зна рачунске операције сабирања и одузимања?

Политичари, новинари, универзитетски радници, књижевници, представници невладиних организација из...

Definitivno poništen Stanivukovićev tender za rasvjetu od 35 miliona

Kancelarija za razmatranje žalbi BiH poništila je u potpunosti...

Glavni američki tužilac: Objavljeni svi Epstinovi dosijei, sadrže više od 300 poznatih imena

Glavni američki tužilac Pam Bondi saopštila je da su...

Zakazani novi protesti u Sarajevu: okupljanje danas u 12 časova ispred Zemaljskog muzeja

Za danas u 12 časova u Sarajevu su najavljeni...

Teme

Forto: Mogući novi protesti prevoznika

Mogući su novi protesti prevoznika, rekao je Edin Forto,...

Има ли у Републици Српској неко ко зна рачунске операције сабирања и одузимања?

Политичари, новинари, универзитетски радници, књижевници, представници невладиних организација из...

Definitivno poništen Stanivukovićev tender za rasvjetu od 35 miliona

Kancelarija za razmatranje žalbi BiH poništila je u potpunosti...

Preminuo prof. dr Јugoslav Brujić

Redovni profesor Šumarskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci prof. dr...

Sveti Đorđe na Ol-star turniru – Jokić oduševljen Taunsovom jaknom (VIDEO)

Košarkaš porijeklom iz Dominikanske Republike Karl-Entoni Tauns došao je...

Орашац и Крагујевац у знаку Сретења: Празник државности и историјске борбе за слободу

Државна свечаност поводом обиљежавања Сретења- Дана државности Србије биће...

Povezani članci

Popularne kategorije