Subota, 04.04.2026.
12 C
Sarajevo

Потребна реформа пензијског система

БАЊА ЛУКА – Пензијски систем у Републици Српској треба из темеља поправити, те даље радикално параметарски реформисати и стабилизовати, сматра Божана Шљивар, предсједница радне групе која је припремила нацрт стратегије реформе пензијског и инвалидског осигурања у РС.


 

“Треба пооштрити услове за остваривање старосне пензије у оним елементима гдјe то до сада није било адекватно рјешено, проширити круг осигyраних лица, редефинисати систем привилегованих права, те увести додатне контролне механизме у све фазе остваривања права на инвалидску пензију”, истакла је Шљивар.

Према њеним ријечима, након овог не треба одустати, већ континуирано пратити да ли постоје услови за увођење другог капитализованог стуба обавезног пензијског осигурања.

Она је рекла новинарима у Бањој Луци, у паузи завршне стручне расправе о нацрту стратегије реформе пензијског и инвалидског осигурања РС, да под хитно треба провести све активности да се успостави Резервни пензијски фонд.

“Треба створити и одређене пореске стумулансе и предуслове да профункционише трећи стуб пензијског добровољног осигурања у РС”, поручила је Шљивар.

Она је истакла да је и даље приједлог, према којем ће, посљедња година за одлазак у пензију бити 65. година живота и 40. година радног стажа, али да треба стимулисати раднике да што дуже раде и доприноносе пензијском систему.

Помоћник министра финансија РС Сњежана Рудић истакла је су се током стручних расправа пензионери најчешће интересовали како вратити нека од ранијих права која су се значајно умањила реформом из 2000. године.

“Радницима је било најбитније да се не предлажу никаве мјере које воде ка законском повећању старосне границе за пензионисање, а академска заједница је тражила да се у квантификацији анализе укључе и различите пројекције кретања производње, продуктивности и демографије”, додала је Рудићева.

Нацрт стратегије реформе пензијског и инвалидског осигурања у РС биће достављен Народној скупштини РС.

Popularno ove nedelje

Švajcarskim proizvođačima sira dozvoljeno da vještački prave rupe u siru ementaler (VIDEO)

Nakon godina problema sa rupama u siru ementaler, švajcarskim...

Kognitivna predaja kao početak kraja ljudske vrste, i kognitivna istrajnost kao lijek za čovječanstvo

Upotreba umjetne inteligencije, vještačke inteligencije, već kako ko više...

Multimedijalni spektakl: Vivaldijeva “Četiri godišnja doba” na Velikoj sceni NPRS

Ljubitelji klasične muzike u krajiškoj ljepotici imaće priliku da...

Novoj Željezari u ponedjeljak planirano gašenje struje, moguća ekološka katastrofa

Zbog dugovanja u ponedjeljak je planirano gašenje električne energije...

Alex Karp želi da obrazovani glasači, naročito žene, budu siromašni: tech moguli žele da budemo glupi, neobrazovani i siromašni

Naši mediji, zaokupljeni regionalnim političkim cirkusima i bakanalijama nisu...

Teme

Kognitivna predaja kao početak kraja ljudske vrste, i kognitivna istrajnost kao lijek za čovječanstvo

Upotreba umjetne inteligencije, vještačke inteligencije, već kako ko više...

Multimedijalni spektakl: Vivaldijeva “Četiri godišnja doba” na Velikoj sceni NPRS

Ljubitelji klasične muzike u krajiškoj ljepotici imaće priliku da...

Novoj Željezari u ponedjeljak planirano gašenje struje, moguća ekološka katastrofa

Zbog dugovanja u ponedjeljak je planirano gašenje električne energije...

Građanima Banjaluke računi za odvoz smeća skuplji za četiri KM

Čistoća je neprestano godinu dana tražila da se poveća...

Dizel u Njemačkoj na rekordnih 2,327 evra po litru uprkos mjerama

Uprkos novim mjerama njemačke vlade za obuzdavanje rasta cijena...

Veštačka inteligencija nam se ulizuje – i to je sada dokazano

Nakon što smo upozoereni da veštačka inteligencija često halucinira,...

Povezani članci

Popularne kategorije