Srijeda, 10.12.2025.
1 C
Sarajevo

СДС: Владу РС не занимају Срби у Брчком

БАЊА ЛУКА – Закључак Владе РС са јучерашње сједнице о промјени ентитетског држављанства за становнике Брчко дистрикта представља обману и увреду, сматрају у Српској демократској странци.


Влада је закључила ”нема основа да се становницима Брчко дистрикта смањи или укине накнада приликом подношења захтјева за избор, односно, промјену ентитетског држављанства, јер би то довело у неравноправан положај остале грађане БиХ и РС”.

”Ово је обмана и увреда Срба који су избјегли из Федерације и осталих дијелова бивше Југославије и борили се за стварање Републике Српске”, кажу у СДС.

У овој странци подсјећају да измјене Закона о административним таксама и накнадама које је предложио Клуб посланика СДС у Народној скупштини, а против којих је био СНСД, предвиђале су укидање административних такси за све Србе који живе у Српској, а не само за оне из Дистрикта Брчко.

Разлика је само што Срби избјегли из Федерације БиХ у Брчко неће моћи гласати на предстојећим општим изборима за институције РС, зато што им је одлуком Владе ускраћен аутоматски упис у држављанство Републике Српске.

Српска демократска странка наглашава да је срамота да се за држављанство Републике Српске тражи 100 КМ таксе онима који су је четири године бранили на ратишту.

”Умјесто да се Влада РС бори да што више грађана Дистрикта Брчко има држављанство РС и на тај начин обезбиједи континуитет у Дистрикту, она због себичних ускостраначких интереса задржава баријере и Србе у Брчком присиљава да имају само држављанство БиХ које им једино аутоматски припада”, објашњавају у СДС.

У највећој опозициониј партији наводе да у исто вријеме, Милорад Додик и СНСД показују неуобичајену широкогрудост према Хрватима, па су предсједнику Хрватске Иви Јосиповићу обећали да ће се борити да се за Хрвате избјегле из Посавине продужи рок за регистрацију бирача, надајући се да ће побиједити њиховим гласовима.

Popularno ove nedelje

Krnjić ponovo oborio usvajanje Pravilnika za novi granični prelaz Gradiška

Člana Upravnog odbora UIO Zijad Krnjić ponovo je oborio...

Vazduh nezdrav u šest gradova

U Banjaluci, Tuzli, Brodu, Prijedoru, Lukavcu i Doboju vazduh...

Zelenski priznao realnost oko Krima i članstva u NATO-u. “Nemamo snage”

Ukrajina ima realističan pristup budućem članstvu u NATO-u i...

Dodik o regulacionom planu “Malta 1” u Banjaluci

Podržavam zahtjeve građana banjalučkog naselja Rosulje da se ne...

Teme

Krnjić ponovo oborio usvajanje Pravilnika za novi granični prelaz Gradiška

Člana Upravnog odbora UIO Zijad Krnjić ponovo je oborio...

Vazduh nezdrav u šest gradova

U Banjaluci, Tuzli, Brodu, Prijedoru, Lukavcu i Doboju vazduh...

Zelenski priznao realnost oko Krima i članstva u NATO-u. “Nemamo snage”

Ukrajina ima realističan pristup budućem članstvu u NATO-u i...

Dodik o regulacionom planu “Malta 1” u Banjaluci

Podržavam zahtjeve građana banjalučkog naselja Rosulje da se ne...

Čović: Federalizam obezbjeđuje jednak glas sva tri konstitutivna naroda

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović izjavio je sinoć u...

Milan Nedeljković će biti novi šef BMW-a

Srbin Milan Nedeljković preuzeće 14. maja 2026. dužnost predsjednika...

Ševe, Strele ili o sarajevskim snajperistima Armije BiH

Sjećam se jednog razgovora u kojem je Boro Kontić...

Povezani članci

Popularne kategorije