Petak, 06.03.2026.
-1.1 C
Sarajevo

Титов: Створени су услови за затварање ОХР

БАЊА ЛУКА – Замјеник министра иностраних послова Руске Федерације Владимир Титов изјавио је данас да Русија као гарант Дејтонског мировног споразума сматра да било које промјене у БиХ треба да буду засноване на договору три народа и два ентитета, па тако и питање државне имовине.


“У БиХ су створени услови за затварање Канцеларије високог представника /ОХР/, јер је остало још само питање државне имовине, а и то треба ријешити договором три народа”, рекао је Титов новинарима у Бањoj Луци након састанка са предсједником Републике Српске /РС/ Рајком Кузмановићем, предсједником Народне скупштине Игором Радојичићем и премијером РС Милорадом Додиком.

Предсједник РС Рајко Кузмановић рекао је да је на данашњем састанку Титов упознат да постоје стратешка питања на којима Српска ради, а то су трансформација ОХР-а, поштовање Дејтонског мировног споразума и улазак БиХ у ЕУ, као и улагање руског капитала у привреду РС.

“Упознали смо га о функционисању домаћих и међународних иснтитуција и питањима на којима ради РС, за шта смо добили пуну подршку. РС жели да гради и изграђује уставно и државно уређење БиХ у складу са Уставом и Дејтонским споразузмом. У том смислу желимо да се БиХ развија као сложена, а ни по коју цијену као унитарна држава”, рекао је Кузмановић.

Премијер РС Милорад Додик рекао је да је руском дипломати пренио да су реалност БиХ два ентитета и три народа и да без те реалности нема рјешења у БиХ.

“РС цијени значајну улогу Руске Федерације, која је један од најзначајнијих наших партнера и цијенимо њену улогу у Савјету за имплементацију мира и надгледању Дејтонског мировног споразума. Имамо Дејтонски споразум и желимо да га проводимо и не видимо ништа у томе проблематилно”, рекао је Додик.

Он је додао да проблем настаје када се споразум настоји мијењати, како је навео, разним подвалама у реформама, чији је циљ у суштини да се промијене институције БиХ.

“БиХ има своју реалност са два ентитета и три народа, и без тих ставова и упознавања реалности веома је тешко доносити било какве политичке пресуде и процјене”, рекао је Додик.

Предсједник Народне скупштине Српске Игор Радојичић рекао је новинарима да Српска није заинтересована за промјене Дејтонског споразума, као ни за радикалне промјене Устава БиХ.

“Када је ријеч о уставним промјенама пренијели смо руском госту наш став који се односи на имплементацију пресуде Суда за људска прави и она за нас није спорна. Када је ријеч о трансформацији ОХР-а, имамо висок степен сагласности. Питање државне имовине мора бити ријешено сагласношћу три народа и два ентитеа”, рекао је Радојичић.

Данашњем састанку присуствовао је и руски амбасадор у БиХ Александар Боцан Харченко.

Popularno ove nedelje

ŽENA – ŽENAMA

Kada bih pisala uputstva na temu ženske sreće, prvo...

Kako je u TV debati potisnuto sjećanje na egzodus Srba iz Sarajeva

Ili kako dežurni federalni televizijski analitičar Vladimir Vasić, sociolog,...

Sa granica jutros vraćeno više od 100 kamiona, 2.000 tona robe zarobljeno

Iz Konzoricijuma "Logistika" upozoravaju da je BiH danas suočena...

Iz arhive Frontala: Banjalučka razglednica: Rokeri i „unučići“

Piše: Mišo Vidović Iako sjećanja ponekad znaju  „zaribati“ (prošla  je trideset...

Bolesti zuba i desni povezane i sa kardiovaskularnim bolestima i kognitivnim padom

Kod nas se briga o zubima često svodi samo...

Teme

ŽENA – ŽENAMA

Kada bih pisala uputstva na temu ženske sreće, prvo...

Kako je u TV debati potisnuto sjećanje na egzodus Srba iz Sarajeva

Ili kako dežurni federalni televizijski analitičar Vladimir Vasić, sociolog,...

Sa granica jutros vraćeno više od 100 kamiona, 2.000 tona robe zarobljeno

Iz Konzoricijuma "Logistika" upozoravaju da je BiH danas suočena...

Iz arhive Frontala: Banjalučka razglednica: Rokeri i „unučići“

Piše: Mišo Vidović Iako sjećanja ponekad znaju  „zaribati“ (prošla  je trideset...

Savjet ministara o carinskoj politici BiH

Savjet ministara bi danas trebalo da, na prijedlog Uprave...

Registracija vozila ponovo poskupljuje

Samo što su vlasnici vozila u Srpskoj "svarili" poskupljenje...

Poslije podne planiran let sa državljanima BiH iz Dubaija

Kompanija "Flaj Dubai" potvrdila je da će danas u...

Povezani članci

Popularne kategorije