Srijeda, 11.02.2026.
7 C
Sarajevo

Унија студената РС – Вишак подобних, а мањак способних; вишaк диплома, а мањак знања

БАЊА ЛУКА – Унија студената Републике Српске апеловала је да Влада, просвјетна инспекција и министар просвјете и културе РС Антон Касиповић максимално искористе сва законска овлаштења и “зауставе злоупотребе у неким установама у високом образовању”.


Из ове студентске организације наводе да су у више наврата упозоравали на “хаотично стање у високом образовању”, на чињеницу да се на неким факултетима и универзитетима “производе и сертификују завршни студенти који немају готово никаква знања”.

“Уз дужно поштовање, слободно можемо рећи да смо заробљени вишком подобних, а мањком способних; вишком диплома, а мањком знања. Огромни проблеми присутни су и у процесу извођења наставе на појединим факултетима и универзитетима, која се одржава послије подне, по модалитету екс катедра и пред великим групама, или је чак само консултацијског карактера”, наводи у отвореном писму Унија студената.

У писму се указује и на то да је дио професора некомпетентан да ради са студентима, а да одређен број нема ни избора у научно-наставно звање, те да раде и на јавним и на приватним факултетима и универзитетима, што је забрањено.

“За кратко вријеме објавили су дебеле књиге као танки писци, те објављују више него што су и сами прочитали. У најгорем случају, предају нам пензионери из окружења”, наводе студенти који сматрају да је ово “субверзивна дјелатност према РС, да је ово превара младих људи и наших родитеља, те да вишеструко штети дигнитету Српске, као и њеном развоју и просперитету”.

Из Уније студената РС најављују да ће ускоро бити организован и округли сто о постојећим проблемима у високом образовању на којем ће бити понуђена конкретна рјешења.

(Срна/Фронтал)

Popularno ove nedelje

НПРС: Попуст од 50 одсто на фебруарске представе поводом Дана заљубљених

У сусрет Дану заљубљених, Народно позориште Републике Српске припремило...

Nezdrav vazduh u Banjaluci, Doboju, Visokom i Kaknju

Nezdrav vazduh jutros je u Banjaluci, Doboju, Visokom i...

Najbolji među najskupljim – 10 reklama sa 60. Superboula koje privlače najviše pažnje (VIDEO)

Zvezde svetske muzičke i filmske scene, od Sabrine Karpenter...

Soreka: Članstvo u EU garancija za dugoročni prosperitet i stabilnost

Šef Delegacije EU u BiH Luiđi Soreka smatra da...

Mesinina slika prodata za 15 miliona dolara

Ministarstvo kulture Italije kupilo je sliku "Ese Homo" Antonela...

Teme

НПРС: Попуст од 50 одсто на фебруарске представе поводом Дана заљубљених

У сусрет Дану заљубљених, Народно позориште Републике Српске припремило...

Nezdrav vazduh u Banjaluci, Doboju, Visokom i Kaknju

Nezdrav vazduh jutros je u Banjaluci, Doboju, Visokom i...

Mesinina slika prodata za 15 miliona dolara

Ministarstvo kulture Italije kupilo je sliku "Ese Homo" Antonela...

Pucnjava u školi u Kanadi, 10 mrtvih i 25 povrijeđenih

U pucnjavi u srednjoj školi u gradu Tambler Ridž,...

Sa tržišta BiH preventivno se povlači određena serija hrane za bebe

Sa tržišta BiH preventivno se povlači određena serija hrane...

Povezani članci

Popularne kategorije