Subota, 06.12.2025.
5 C
Sarajevo

Kameron: Škoti, skačete u nepoznato

Osam dana uoči referenduma o odvajanju Škotske od Ujedinjenog Kraljevstva, Kameron, zamjenik premijera i lider liberaldemokrata Nik Kleg i vođa opozicije Ed Miliband iznenada su odlučili da posjete Škotsku u pokušaju da ubijede birače da glasaju za ostanak u zajednici. Ta posjeta odražava, kako navodi Agencija Frans pres, zabrinutost u taboru unionista poslije najnovije ankete, koja je pokazala da je ishod referenduma krajnje neizvjestan. 

Na zgradi britanske vlade u Dauning stritu juče je bila okačena škotska plavo-bijela zastava, a Miliband je pozvao sve javne objekte širom zemlje da okače zastavu kraljevske porodice kao poziv Škotima da ostanu u uniji. 

"Ujedinjeno Kraljevstvo je dragocijena i posebna zemlja", naveo je Kameron u autorskom tekstu objavljenom u listu "Dejli mejl". 

"Stoga, neka svima u Škotskoj bude jasno: mi očajnički želimo da ostanete; ne želimo da se naša porodica naroda podijeli." 

"Ukoliko se UK podijeli, ostaće zauvijek podjeljeno. Vaš izbor je, dakle, jasan: skok u nepoznato ako zaokružite ‘da’, ili blistava budućnost za Škotsku ako izaberete ‘ne'", poručio je Kameron Škotima. London do prije samo nekoliko sedmica nije bio zabrinut zbog referenduma 18. septembra pošto su ankete redovno pokazivale da je ubjedljiva većina birača za ostanak u Kraljevstvu. 

Situacija se, međutim, iznenada promijenila proteklog vikenda, kada je tabor za nezavisnost prvi put stekao prednost, a anketa objavljena dva dana kasnije pokazala je da su dve strane izjednačene. Tri najveće britanske stranke smjesta su najavile plan za transfer dodatnih nadležnosti škotskoj vladi, prvenstveno u oblasti prihoda od poreza. 

Škotski premijer Aleks Salmond, lider Škotske nacionalističke partije, odbacio je tu inicijativu Londona i poručio da poseta Škotskoj Kamerona, Milibanda i Klega neće pomoći unionistima, već da samo odražava njihovu paniku. 

Kameronovi konzervativci nisu popularni u Škotskoj, gdje imaju samo jednog od 59 članova parlamenta. Milibandovi laburisti su nešto popularniji, ali on lično ne spada među omiljene političare u Škotskoj. 

Ankete pokazuju da laburistički birači sve više podržavaju nezavisnost. Škotska je sastavni deo Ujedinjenog Kraljevstva od 1707. godine, a prethodno se dugo nalazila u personalnoj uniji sa Engleskom. 

Referendum u Škotskoj prvo je izjašnjavanje te vrste unutar Evropske unije.

izvor: Blic.rs

Popularno ove nedelje

Zlato za bijeljinsku Muzičku školu na festivalu u Gracu

Učenici Muzičke škole "Kornelije Stanković" iz Bijeljine ostvarili su...

Merc: Sve zemlje moraju da snose isti rizik kada je u pitanju zamrznuta ruska imovina

Njemački kancelar Fridrih Merc izjavio je, nakon sinoćnjeg razgovora...

U decembru dvije penzije u Republici Srpskoj

Ministarstvo finansija Republike Srpske informiše javnost da će u...

Бака Милка у Лондону прославила 105. рођендан: Ово је њена невјероватна животна прича (ФОТО/ВИДЕО)

Једна од најстаријих Српкиња, Милица Јовић, прославила је 6....

Teme

Zlato za bijeljinsku Muzičku školu na festivalu u Gracu

Učenici Muzičke škole "Kornelije Stanković" iz Bijeljine ostvarili su...

Merc: Sve zemlje moraju da snose isti rizik kada je u pitanju zamrznuta ruska imovina

Njemački kancelar Fridrih Merc izjavio je, nakon sinoćnjeg razgovora...

U decembru dvije penzije u Republici Srpskoj

Ministarstvo finansija Republike Srpske informiše javnost da će u...

Galić: Helezovo ponašanje nedostojno funkcije

Zamjenik ministra obrane u Savjetu ministara Slaven Galić ogradio...

UIO: Uslovi za otvaranje novog Graničnog prelaza Gradiška nisu ispunjeni

Uslovi za otvaranje novog graničnog prelaza Gradiška Novi most...

Dogovoreno povećanje boračkog dodatka u Republici Srpskoj

Osnovica za borački dodatak u Republici Srpskoj biće povećana...

Povezani članci

Popularne kategorije