Utorak, 09.12.2025.
2 C
Sarajevo

Silajdžić savjetnik Erdogana

Nekadašnji član Predsjedništva BiH i bivši predsjednik Stranke za BiH Haris Silajdžić postao je savjetnik turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana.

Silajdžić je posao savjetnika radio i za kabinet bivšeg turskog predsjednika Abdulaha Gula. Ali taj savjetnički angažman Silajdžića više se tretirao kao usluga na "prijateljskoj osnovi", dok je sadašnji angažman za turskog predsjednika zvaničan sa ovlašćenjem koje je svojeručno potpisao Erdogan.

Silajdžićev savjetnički angažman kod predsjednika Erdogana trebalo bi da ide u tri pravca. Jedan je učvršćivanje veza Turske sa Kuvajtom i Katarom, drugi je obnova prijateljskih odnosa sa SAD, a treći je angažman Turske na Balkanu, posebno u Bosni i Hercegovini.

Nezvanično, jedan od ključnih razloga što se Erdogan odlučio da uzme Silajdžića za savjetnika je i gubitak moći Bakira Izetbegovića na političkoj sceni u BiH.

Inače "Novosti" su nedavno objavile informaciju da se Silajdžić vraća na političku scenu, a da veliku podršku ima iz Islamske vjerske zajednice. Silajdžićev povratak treba da učvrsti bošnjačku političku scenu, koja je sada podijeljena. Prema procjenama iz BiH, najveći krivac za takvo stanje je Bakir Izetbegović.

UTICAJ

Silajdžić se uvijek visoko kotirao u bošnjačkom narodu zbog odličnih veza sa islamskim zemljama. Prije svih sa Turskom, Katarom, Kuvajtom i Saudijskom Arabijom, što mu je i omogućavalo da se bavi lobiranjem za Bosnu i Hercegovinu.

Gostimir Popović, politički analitičar, kaže, za "Novosti", da je ulazak Silajdžića u tim Erdogana poruka iz Turske da ona želi da jači uticaj u BiH i regionu i da je Silajdžić njihov novi glavni igrač.

Turska ofanzivno djeluje prema BiH i dolazak Silajdžića se može gledati u tom smislu. Republika Srpska i njeno rukovodstvo mora pažljivo da se odnosi prema ovom potezu jer će definitivno Silajdžić pokušati da nametne turski uticaj u BiH – istakao je Popović.

Izvor: Novosti

Popularno ove nedelje

Studija pokazala: vakcinisani protiv COVID-19 su imali 74% manji rizik da umru od teškog oblika bolesti

U moru zbunjujućih informacija o COVID-19 mRNA (iRNK) vakcinama,...

Račić: Granični prelaz u Gradišci žila kucavica ekonomije BiH

Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Goran Račić izjavio je...

Zovko: Političko Sarajevo stoji iza necivilizovanog rječnika Heleza

Evroposlanik iz Hrvatske Željana Zovko istakla je da iza...

Zabrana društvenih mreža za mlađe od 16 godina stupila na snagu u Australiji

Zabrana korišćenja društvenih mreža za osobe mlađe od 16...

CIK naredio ponovno brojanje na 51 biračkom mjestu

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine BIH donijela je...

Teme

Račić: Granični prelaz u Gradišci žila kucavica ekonomije BiH

Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Goran Račić izjavio je...

Zovko: Političko Sarajevo stoji iza necivilizovanog rječnika Heleza

Evroposlanik iz Hrvatske Željana Zovko istakla je da iza...

Zabrana društvenih mreža za mlađe od 16 godina stupila na snagu u Australiji

Zabrana korišćenja društvenih mreža za osobe mlađe od 16...

CIK naredio ponovno brojanje na 51 biračkom mjestu

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine BIH donijela je...

Из других медија (РТС) – Купрес отета земља (ВИДЕО)

Опустела села, урушене куће, затворене школе, закатанчене цркве, то...

„Госпођа Олга“ 10. децембра премијерно у Народном позоришту Републике Српске

Представа „Госпођа Олга“, редитеља Југа Ђорђевића, рађена у копродукцији...

Održan 1. Techstars Startup Weekend Sarajevo (FOTO)

Tri dana sjajnih ideja, inovacija i hrabrosti Pod okriljem Techstars...

Povezani članci

Popularne kategorije