Subota, 06.12.2025.
5 C
Sarajevo

Kako su percipirani mediji u RS?

Pravo pitanje se postavlja na koji način mediji iskorištavaju to pravo koje im se omogućilo i da li su uvijek u službi profesionalnosti ili tu postoje i neki drugi interesi. 

Bivši ministar informisanja u Vladi RS Rajko Vasić, smatra da su svi mediji, izuzev RTRS-a, izgubili kredibilnost i da pokušavaju biti više političke partije nego mediji. On kritikuje privatne medije i tvrdi da su upravo oni unijeli konfuziju u izvještavanje. 

Nema više uslova za objektivnost i nepristranost. Stvarnost više nije vlasništvo države i nacije pa je to dovelo do javnosti koja je potpuno uništena. Svi mediji, osim državne televizije RTRS, u manjoj ili većoj mjeri, pokušavaju da budu Političke Stranke, osim izuzetaka. Nekoliko njih, najagresivnijih diktiraju tempo koji kvari ili slabi i ostale a državne medije tjera dalje od načela balansa na osnovu parlamentarnog učešća političke artikulacije. Pošto se na vlast napada svim sredstvima, vlast počinje da se brani svim sredstvima. Kada tome dodamo privatne medije, konfuzija u objektivnosti i nezavisnosti dobije konačno crnilo duginih boja.

Sa druge strane, član predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladen Ivanić izjavio je za Frontal da on nema ništa protiv uređivačke politike privatnih medija sve dok ne plasiraju lažne informacije i tračeve. Međutim, kako kaže, javni mediji nemaju pravo da bilo kako odstupaju od informacija od javnog značaja za cjelokupno stanovništvo Srpske. 

„Ja razlikujem dvije grupe medija: jedni su javni, drugo su privatni. Privatni neka rade šta hoće. Naravno bez laži i tračeva. Imaju pravo da guraju svoje političke opcije. Ja nikada nisam imao problem što Nezavisne novine nikada nisu promovisale mene, već su uvijek radile protiv mene, ali to je njihovo privatno pravo, to je privatni medij i ko to voli da čita, on će čitati“, rekao je Ivanić i dodao da niko drugi ne bi trebao da ima problema ako neka televizija odnosno medij, gura neku drugu opciju. 

Suprotno od Vasića, Ivanić smatra da je RTRS izgubio kredibilitet jer je u funkciji vlasti i osporavanja opozicije.

„Moja kritika se svodi samo na javne medije. Mi pravi javni servis nemamo, jer je naš servis u funkciji vladajućih, nikada nije bio kao što je sada i to je brutalna promocija vladajućih struktura i brutalno omalovažavanje opozicionih. Ja lično 11 godina nisam bio na RTRS-u jedan na jedan, pa čak ni danas kada sam član predsjedništva“, ističe ivanić. 

Profesor na Fakultetu političkih nauka (odsjek novinarstvo i komunikologija) Ljubomir Zuber konstatovao je da mediji posjeduju slobodu, ali da je ne iskorištavaju onako kako bi trebalo. Po njegovm mišljenju, mediji emituju program koji odiše veoma slabim kvalitetom. 

„Mediji nikada nisu bili više slobodni, a nikada manje nisu tu svoju slobodu iskorištavali na pravi način. Pogledajte samo kako izvještava javni servis, pogledajte kako izvještavaju pojedine privatne medijske kuće. Čime se mjeri sloboda medija? Kilogramima novinara po glavi stanovnika? Priča ko šta hoće, emituju se programski sadržaji na samom dnu (ne)kvaliteta“, kazao je Zuber i dodao da se ponekad i mediji dovode u nezavidan položaj jer moraju u goste zvati ljude (političare) koji ne mogu sklopiti dvije rečenice, a nalaze se na pozicjama jer je narod za njih glasao. 

Autor: Stefan Blagić

Popularno ove nedelje

U decembru dvije penzije u Republici Srpskoj

Ministarstvo finansija Republike Srpske informiše javnost da će u...

Бака Милка у Лондону прославила 105. рођендан: Ово је њена невјероватна животна прича (ФОТО/ВИДЕО)

Једна од најстаријих Српкиња, Милица Јовић, прославила је 6....

Galić: Helezovo ponašanje nedostojno funkcije

Zamjenik ministra obrane u Savjetu ministara Slaven Galić ogradio...

UIO: Uslovi za otvaranje novog Graničnog prelaza Gradiška nisu ispunjeni

Uslovi za otvaranje novog graničnog prelaza Gradiška Novi most...

Teme

U decembru dvije penzije u Republici Srpskoj

Ministarstvo finansija Republike Srpske informiše javnost da će u...

Galić: Helezovo ponašanje nedostojno funkcije

Zamjenik ministra obrane u Savjetu ministara Slaven Galić ogradio...

UIO: Uslovi za otvaranje novog Graničnog prelaza Gradiška nisu ispunjeni

Uslovi za otvaranje novog graničnog prelaza Gradiška Novi most...

Dogovoreno povećanje boračkog dodatka u Republici Srpskoj

Osnovica za borački dodatak u Republici Srpskoj biće povećana...

Golubović: Povećanje plata za zaposlene u obrazovanju i kulturi

Ministar prosvjete i kulture Borivoje Golubović najavio je povećanje...

Povezani članci

Popularne kategorije