Nedjelja, 29.03.2026.
2 C
Sarajevo

Mektić: Migrantska kriza funkcioniše na bazi trgovine ljudima

"To nije karakteristika samo za BiH, nego za cijelu rutu. Tražio sam i danas od policijskih agencija da svaki dan moraju biti prisutni na toj ruti. Trgovina ljudima je postala unosnija i od krijumčarenja drogom", rekao je Mektić novinarima u Sarajevu.

Mektić je naveo da je, prema informacijama kojima raspolaže, pravosuđe u Srbiji procesuiralo više od 200 slučajeva trgovine ljudima, dok istovremeno Tužilaštvo u BiH više mjeseci radi na jednom slučaju, te pozvao ovu pravosudnu instituciju da agilnije počne raditi na tim predmetima.

On je nakon sjednice Operativnog štaba za pitanje migracija u BiH istakao da su policijske agencije zapazile da su se pojedinci iz migrantskih grupa počele baviti krijumčarenjem ljudi i pljačkanjem migranta.

Mektić je ponovio da je problem nedostatak ljudstva i opreme za bezbjednosne agencije da bi se mogla kvalitetnije nadzirati granica, te napomenuo da je sa nivoa BiH izdvojeno svega 75.000 KM iz tekuće rezerve što je usmjereno Crvenom krstu za humanitarnu pomoć migrantima.

On je naglasio da je izrazito zadovoljan donatorskim odzivom ambasada i međunarodnih institucija u BiH, posredstvom kojih je obezbijeđeno pet miliona evra, a ta sredstva biće operativna početkom jula i utrošena i u tehničko opremanje prihvatnih centara za migrante.

Mektić je rekao da razmišlja o pokretanju inicijative da se Oružane snage uključe u rješavanje problema koji su povezani sa migrantskom krizom.

"Pokrenuću inicijativu da stvorimo sve preduslove za mogućnost angažovanja Oružanih snaga. Za sada nema potrebe da uvodimo Oružane snage, ali predvidjećemo to da, ukoliko bi problem eskalirao do te mjere, računamo i na njih", dodao je Mektić.

On je rekao da mu je na sastancima u Briselu, na konstataciju da problem nelegalnih migranata u BiH dolazi iz EU, odnosno dvije zemlje članice Grčke i Bugarske, rečeno da nema čarobnog štapića za rješavanje pitanja migracija te da je neophodno jačati sistem zaštite granica.

Ministar bezbjednosti je najavio da će određeni broj migranata za koje je neophodno da budu pod 24-časovnim nadzorom biti smješten u Imigracioni centar u Istočnom Sarajevu.

Mektić je nakon sjednice Operativnog štaba za pitanje migracija u BiH rekao da su do juče u BiH bila 6.982 migranta, od kojih je 6.208 iskazalo namjeru za podnošenje azila, a 611 podnijelo zahtjev za azil.

"Već duže vremena, treća sedmica, kako govorim da je podneseno 611 zahtjeva za azil. Po osnovu prhivata smo uglavnom iz Hrvatske primili 310 miganata, a iz BiH po osnovu readmisije vratili 575 migranata", rekao je Mektić.

Od danas, kako je rekao Mektić, kreće se u ispunjavanje tehničkih uslova kako bi objekti "Agrokomerca" u Velikoj Kladuši i kasarna Ušivak u Hadžićima bili potpuno opremljeni za prihvat migranata.

On je napomenuo da migrantima neće biti tolerisano da borave van prihvatnih centara u BiH, te pozvao građane koji prihvataju migrante da puste institucijama da rade svoj posao.

 

Izvor: RTRS

Popularno ove nedelje

Počinje ljetnje računanje vremena: Zašto ove godine sat pomjeramo ranije nego prošle?

Ove godine ljetnje računanje vremena počinje malo ranije nego...

Zbog snijega, u prekidu saobraćaj za teretna vozila preko Romanije i Han Pogleda

Zbog snijega na kolovozu, u prekidu je odvijanje saobraćaja...

Kako je šećer bio gorivo za industrijalizaciju i kolonijalizam

Sklonost slatkoj hrani je prije svega naučena, stečena –...

OEBS: Neprihvatljivi prijeteći grafiti Srbima, hitno pokrenuti istragu

Iz Misije OEBS-a u BiH za Srnu je upozoreno...

Istoričaru Milošu Koviću zabranjen ulazak u Hrvatsku

Istoričaru Milošu Koviću granična policija Hrvatske zabranila je danas...

Teme

Počinje ljetnje računanje vremena: Zašto ove godine sat pomjeramo ranije nego prošle?

Ove godine ljetnje računanje vremena počinje malo ranije nego...

Zbog snijega, u prekidu saobraćaj za teretna vozila preko Romanije i Han Pogleda

Zbog snijega na kolovozu, u prekidu je odvijanje saobraćaja...

Kako je šećer bio gorivo za industrijalizaciju i kolonijalizam

Sklonost slatkoj hrani je prije svega naučena, stečena –...

OEBS: Neprihvatljivi prijeteći grafiti Srbima, hitno pokrenuti istragu

Iz Misije OEBS-a u BiH za Srnu je upozoreno...

Istoričaru Milošu Koviću zabranjen ulazak u Hrvatsku

Istoričaru Milošu Koviću granična policija Hrvatske zabranila je danas...

Narandžasto upozorenje zbog vjetra, kiše i snijega

Meteoalarm je u BiH izdao narandžasto upozorenje zbog vjetra,...

Banjaluka: Palo drvo na automobile (FOTO)

Dio stabla koji je pukao pod težinom snijega jutros,...

Bankarski sektor: Neto dobit lani oko 267 miliona KM, veća za osam odsto

Bankarski sektor u Republici Srpskoj prošle godine je ostvario...

Povezani članci

Popularne kategorije