Nedjelja, 25.01.2026.
8 C
Sarajevo

Kako se Kina nosi sa epidemijom?

Centralna pokrajina Hubeji, u kojoj je došlo gotovo do svih smrtnih slučajeva, nalazi se u strogom karantinu. Pokrajina broji 60 miliona ljudi, u čijem sastavu je Vuhan, srca epidemije.

Grad je efektivno stavljen u karantin, odsječen od ostatka zemlje, a Kina je postavila brojna transportna ograničenja kako bi suzbila širenje virusa.

Takođe, ljudima koji su bili u Hubejiu rečeno je da rade od kuće dok se ne bude smatralo sigurnim da se vrate na posao.

Virus utiče na kinesku ekonomiju, drugu po veličini u svijetu, sa sve većim brojem zemalja koje savjetuju svojim građanima da izbjegavaju sva nebitna putovanja u Kinu.

KAKO SVIJET REAGUJE NA EPIDEMIJU?

U toku su dobrovoljne evakuacije stotina stranih državljana iz Vuhana.

Od Velike Britanije, Australije, Južne Koreje, Singapura i Novog Zelanda se očekuje da, u trajanju od dvije sedmice, stave u karantin sve evakuisane osobe, kako bi ih pratili zbog pojave simptoma i izbjegli zarazu.

Australija planira da stavi u karantin svoje evakuisane stanovnike na Božićnom ostrvu, 2.000 kilometara od kopna u pritvorskom centru koji je korišćen za smještaj azilanata.

Italija je obustavila letove prema Kini nakon što je dvojici kineskih turista u Rimu dijagnostifikovan virus. Ranije je za 6.000 ljudi na brodu bilo privremeno zabranjeno iskrcavanje.

U SAD-u, zvaničnici iz oblasti zdravstva Čikaga prijavili su prvi slučaj prenosa virusa sa čovjeka na čovjeka u SAD-u. Otprilike 200 američkih državljana prebačeno je iz grada Vuhan i izolovano u kalifornijskoj vojnoj bazi najmanje 72 sata.

Rusija je odlučila da zatvori svoju daleko-istočnu granicu, dugu 4.300 km, sa Kinom.

Dva leta za Japan već su sletila u Tokio. Japan je sada povećao nivo upozorenja za Kinu.

Oko 250 državljana Francuske evakuisano je iz Vuhana.

Indija je potvrdila svoj prvi slučaj virusa – student u južnoj državi Kerala koji je studirao u Vuhanu.

Izrael je zabranio sve letove sa Kinom.

Papa Nova Gvineja zabranila je sve posjetioce iz "azijskih luka".

Severna Koreja će obustaviti sve letove i vozove za i iz Kine, rekao je britanski ambasador u Severnoj Koreji.

 

Povezane vijesti:

Svjetska zdravstvena organizacija proglasila globalnu vanrednu situaciju u vezi koronavirusa

 

Frontal/D.M.
 

Popularno ove nedelje

Srbija i Mađarska u borbi za zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu

Vaterpolisti Srbije večeras od 20.30 sati u Beogradskoj areni...

Navijači Crvene zvezde napadnuti u Tuzli

Grupa navijača Crvene zvezde sinoć (24.januara) je napadnuta neposredno...

Vazduh u Banjaluci opasan

Vazduh u Banjaluci jutros je opasan sa indeksom kvaliteta...

Đoković i Botik van de Zandšulp za 4. kolo AO

Srpski teniser Novak Đoković danas igra meč trećeg kola...

Teme

Srbija i Mađarska u borbi za zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu

Vaterpolisti Srbije večeras od 20.30 sati u Beogradskoj areni...

Navijači Crvene zvezde napadnuti u Tuzli

Grupa navijača Crvene zvezde sinoć (24.januara) je napadnuta neposredno...

Vazduh u Banjaluci opasan

Vazduh u Banjaluci jutros je opasan sa indeksom kvaliteta...

Đoković i Botik van de Zandšulp za 4. kolo AO

Srpski teniser Novak Đoković danas igra meč trećeg kola...

Kako jačati imunološki sistem? I da li je to moguće?

Imunitetu ne treba „snaga“, nego balans – pretjerano...

Naredne sedmice izložba “Život i djelo Nikole Tesle”

Savez inovatora Republike Srpske organizuje izložbu "Život i djelo...

Povezani članci

Popularne kategorije