Utorak, 20.01.2026.
-5.1 C
Sarajevo

Nacizam i fašizam se zapatio u Banjaluci i tek će ga biti ako ne reagujemo

U subotu 21. decembra, mediji su prenijeli fotografiju transparenta koji je osvanuo na jednom od banjalučkih nadvožnjaka. Fotografiju su odmah prenijeli portali iz Federacije BiH, a kako i ne bi kada se na njemu spominju Dodik i Vučić u negativnom kontekstu.

Na transparentu piše sledeće „Studentski se čuje doboš, Dodik i Vučić isti su ološ“.

Na transparentu piše i broj 451 i nešto što liči na krst u krugu.

Interesantno je da se niko nije zapitao šta znači broj 451?

Beogradskom “Klubu 451” koji je usko povezan sa ekstremno desničarskim organizacijama u Srbiji ili ti prosto rečeno sa ljubiteljima nacizma i fašizma. Ako mislite da pretjerujem, onda morate da znate da „Klub 451“ organizuje događaje na kojima učestvuju predstavnici ekstremno desnih organizacija poput “Srbske akcije”. Pripadnici te organizacije su ljubitelji Milana Nedića i u njegovu čast su organizovali ulične skupove. Oni sebe opisuju kao kao udruženje građana osnovan avgusta 2021. godine, a kao oblast ostvarivanja ciljeva navodi “očuvanje tekovina srpske i evropske kulture”.

U ovom klubu je u martu 2022. godine trebala da nastupa Eviger Šturm ljubiteljka SS-a i Adolfa Hitlera. Čak je na početku nastupala pod pseudonimom „Edelweiss 88”, što u prevodu znači runolist, a broj 88 u neonacističkim krugovima znači „Hajl Hitler“. Takođe, ova mlada nacoškinja obožava da obrađuje pjesme francuskih Wafen SS trupa, a nekoliko pjesama je posvetila Janu Stjuartu Donaldsonu, osnivaču međnarodne neonacističke grupe „Krv i čast“.

Ovo nije prvi napisani čaršaf ove grupe. Banjalučka ekipa 451 je nedavno u centru Banjaluke, na spomeniku poginulim partizanima, okačila krpu sa natpisom „Dole komunističkim spomenicima.“

Sada se nameću neka vaoma važna pitanja za sve nas koji živimo u Banjaluci i Republici Srpskoj.  

  • Nacizam i fašizam se zapatio u Banjaluci i više se ne skriva, već javno djeluje?
  • Da li Srbi i Banjalučani žele da jedna otvoreno nacistička organizacije djeluje u njihovom gradu i propagira ideje zbog kojih je mnogo Srba, ali i drugih naroda nastradalo u Drugom svjetskom ratu?
  • Da li će policija i tužilaštvo sprovesti istragu i identifikovati te kretene i na taj način svima poručiti da sistem to neće tolerisati?
  • Da li će mediji besplatno prenositi njihove poruke i na taj način im davati na važnosti i značaju.
  • Da li će se mladima u školama govoriti o fašizmu i nacizmu i zločinima koje su počinile te ideologije?
  • Da li će Milorad Dodik, kao ljubitelj evropske desnice i njen miljenik, napisati nešto na X i ovu organizaciju nazvati pravim imenom?

Ne vjerujem, ali barem ni on ni mediji više neće moći reći da ne znaju o čemu se radi.

Toliko od mene.

 

Preuzeto sa blogger.ba

Popularno ove nedelje

Da li je ovo najveći lančani sudar ikad (VIDEO)

U Mičigenu u SAD došlo je do masovnohg lančanog...

Данас је Јовањдан: Ево какви су обичаји и вјеровања

Сабор светог Јована Крститеља - Јовањдан, један од празника...

Vrlo nezdrav vazduh u Tuzli i Visokom

Vazduh je jutros vrlo nezdrav u Tuzli i Visokom,...

НИН-ова награда Дарку Тушевљаковићу за роман “Карота”

НИН-ову награду добио је Даркo Тушевљаковић за роман "Карота",...

Dalibor Kajiš prvi doplivao do časnog krsta u Banjaluci (FOTO)

Dalibor Kajiš prvi je doplivao do časnog krsta u...

Teme

Da li je ovo najveći lančani sudar ikad (VIDEO)

U Mičigenu u SAD došlo je do masovnohg lančanog...

Данас је Јовањдан: Ево какви су обичаји и вјеровања

Сабор светог Јована Крститеља - Јовањдан, један од празника...

Vrlo nezdrav vazduh u Tuzli i Visokom

Vazduh je jutros vrlo nezdrav u Tuzli i Visokom,...

НИН-ова награда Дарку Тушевљаковићу за роман “Карота”

НИН-ову награду добио је Даркo Тушевљаковић за роман "Карота",...

Dalibor Kajiš prvi doplivao do časnog krsta u Banjaluci (FOTO)

Dalibor Kajiš prvi je doplivao do časnog krsta u...

LEAD i ESG Coach: Regionalni kompas za evropske standarde (FOTO)

Sproveden u proteklih 12 mjeseci, LEAD projekat je zajednički...

Opozicija ne podržava izbor nove Vlade Republike Srpske

Šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske...

Vaterpolisti Srbije pobjedom protiv Mađarske obezbijedili plasman u polufinale EP

Vaterpolisti Srbije pobijedili su selekciju Mađarske rezultatom 15:14 (4:4,...

Povezani članci

Popularne kategorije