Utorak, 10.03.2026.
3 C
Sarajevo

Đokić: Izgradnja gasovoda u saradnji sa Srbijom

"Uprkos tome što je projekat `Južni tok` došao u krizu, mi se nadamo da postoje rješenja.  I dalje smo veoma zainteresovani da budemo dio projekata kojim bi se ovaj region obezbijedio ruskim gasom", rekao je Đokić za časopis "Energetika i industrija Rusije".

On je dodao da je Republika Srpska do sada pokazala da u ekonomskom, ali i političkom smislu, Rusiju doživljava kao partnera i prijatelja, koja je, poslije Srbije, drugi investitor u Srpskoj.

Đokić je naglasio da je Rusija velika zemlja, a samim tim i veliko tržište, koje otvara i brojne  mogućnosti za saradnju.

"Postoji poseban interes za plasman proizvoda iz oblasti drvne i metalne industrije, elektroenergetske opreme, mašina i alata, motora, mjenjača i njihovih komponenti, elektronske opreme, proizvoda i usluga iz namjenske  vojne industrije. Prehrambeno-prerađivačka industrija i agrarna privreda u cjelini sigurno mogu da pronađu dobre partnere u Rusiji", rekao je Đokić.

On je podsjetio na ruske investicije u izgradnju Termoelektrane "Ugljevik 3", kao i na činjenicu da je kompanija "Zarubežnjeft", koja je vlasnik Naftne industrije Republike Srpske od 2007. godine, u ovaj privredni subjekat uložila oko 300 miliona dolara i sada zapošljava 3.000 radnika, što je jak oslonac privredi Republike Srpske.

"Takođe, ruski investitori, kompanije `Zarubežnjeft` i `Gasprom`, putem zajedničke firme `Jadran naftagas`  uspješno nastavljaju projekat istraživanja i eksploatacije nafte i gasa u Republici Srpskoj ukupne vrijednosti 345 miliona KM.  Ruski biznismen Oleg Burlakov realizuje projekat pokretanja rudnika mrkog uglja i bentonita u okolini Novog Grada procijenjene investicije od oko 23,5 miliona KM", naveo je Đokić.

Prema njegovim riječima, uz pomoć ruske investicije u Istočnom Sarajevu uspješno je nastavljena proizvodnja elektroenergetske opreme visokih napona koja se može plasirati na izvozna tržišta, ali i na tržište BiH.

Izvor: srna

Popularno ove nedelje

Preminula doc. dr Јadranka Petrović

Docent na Ekonomskom fakultet Univerziteta u Banjaluci dr Јadranka...

Georgijeva: Svjetske ekonomije moraju se pripremiti za nepojmljive šokove

Svjetske ekonomije moraju da se pripreme za nepojmljive šokove,...

U Njujorku održan pomen velikom pronalazaču i rodoljubu Mihajlu Pupinu

Na groblju Vudlon u Njujorku održan je pomen povodom...

Ko je Modžtaba Hamnei, novi vrhovni vođa Irana

Modžtaba je drugi sin pokojnog ajatolaha Hameneija, koji je...

Položaj žena u nauci: manjak, diskriminacija, nevidljivost, seksualno uznemiravanje i mobbing

Položaj žena u nauci i akademskoj zajednici uopšte...

Teme

Preminula doc. dr Јadranka Petrović

Docent na Ekonomskom fakultet Univerziteta u Banjaluci dr Јadranka...

Georgijeva: Svjetske ekonomije moraju se pripremiti za nepojmljive šokove

Svjetske ekonomije moraju da se pripreme za nepojmljive šokove,...

U Njujorku održan pomen velikom pronalazaču i rodoljubu Mihajlu Pupinu

Na groblju Vudlon u Njujorku održan je pomen povodom...

Ko je Modžtaba Hamnei, novi vrhovni vođa Irana

Modžtaba je drugi sin pokojnog ajatolaha Hameneija, koji je...

Alarmantni podaci o migracijama u Srpskoj: Većina opština gubi stanovništvo

Samo 12 lokalnih zajednica u Republici Srpskoj lani je...

Barel nafte na evropskim berzama premašio 110 dolara

Zbog rata na Bliskom istoku, barel nafte tipa "brent"...

Povezani članci

Popularne kategorije