Srijeda, 25.03.2026.
15 C
Sarajevo

Ponuda za auto-put stigla u dvije limene kutije pod katancem

Izvor:Večernje novosti

Konzorcijum „RS Autoput Invest“, sačinjen od nekoliko firmi, predvođenih francuskim „Buigom“ i austrijskim „Štrabagom“, dostavio je „Autoputevima RS“ takozvanu Detaljnu ponudu, koja sadrži i finansijsku ponudu za realizaciju projekta izgradnje auto-puta Doboj – Vukosavlje, na trasi koridora 5c kroz Republiku Srpsku.

Direktor „Autoputeva RS“ Dušan Topić rekao je za „Novosti“ da je predračunska vrijednost izgradnje dionice auto-puta Doboj-Vukosavlje oko 350 miliona evra.

Radi se o dionici dugoj 46,6 kilometara, a koju Republika Srpska namjerava da gradi kroz model javno-privatnog partnerstva. Na javni poziv za izgradnju auto-puta Doboj – Vukosavlje, na evropskom koridoru 5c, objavljenom 1. avgusta 2012. godine, do predviđenog roka, tačnije do 21. decembra 2012. godine, pristigle su ukupno dvije ponude zainteresovanih ponuđača, udruženih u dva konzorcijuma. Prvi konzorcijum činili su korejski „Samsung“ i francuski „Ežis“, a drugi preduzeća okupljena oko francuskog „Buiga“ i austrijskog „Štrabaga“ – rekao je Topić.

On je podsjetio da su ova dva konzorcijuma od početka, još od kraja 2012. godine bili „u igri“ za izgradnju ove dionice autoputa, učestvujući na tenderu na kome se prijavilo ukupno pet firmi, te da se poslije višemjesečnih, detaljnih pregovora o tehničkim aspektima ponuda, kao najozbiljniji ponuđač izdvojio konzorcijum „Buiga“ i „Štrabaga“, odnosno „RS Autoput Invest“, koji je u petak i zvanično dostavio Detaljnu ponudu, čiji je sastavni dio i finansijska ponuda za realizaciju ovog projekta.

Sada je na potezu Vlada Republike Srpske, koja treba da formira komisiju, koja treba da pregleda i detaljno analizira ovu ponudu, poslije čega će biti poznati slijedeći koraci u realizaciji ovog projekta.

Od ranije je poznato da je Evropska banka za obnovu i razvoj izrazila spremnost da sa 350 miliona evra kreditira budućeg privatnog partnera zainteresovanog za izgradnju dionice ovog auto-puta.

Ukoliko bi Republika Srpska prihvatila ovu ponudu, bio bi to prvi slučaj javno-privatnog partnerstva u oblasti izgradnje infrastrukture u BiH.

Koliko je ovaj model zanimljiv, dokazuje i sastanak resornih ministara saobraćaja BiH, RS i Federacije BiH u Sarajevu , koji su sredinom marta ove godine razmatrali načine ubrzane izgradnje putne mreže upravo kroz javno-privatno partnerstvo i koncesije.

Tom prilikom ministar transporta i komunikacija BiH Damir Hadžić rekao je da će ovo ministarstvo učiniti sve da se obezbijedi završetak izgradnje koridora 5c do kraja 2020. godine.

Koliko je „detaljna“  ponuda pristigla iz konzorcijuma „Štrabag“ i „Buig“ govori i podatak da je dokumentacija pristigla u „Autoputeve RS“ u dvije limene kutije koje su pod katancem, i koje će tek otvoriti komisija koju će formirati Vlada RS.

 

Popularno ove nedelje

Miljenko Jergović piše i govori da su Bošnjaci različitim gestama stavili do znanja Srbima da Sarajevo nije njihov grad

Poštovani Miljenko Jergoviću, izjavili ste za njemački FAZ,  „Možda...

Direktor Shella upozorio da bi već u aprilu moglo doći do nestašice goriva u Evropi

Izvršni direktor Shella, Wael Sawan, rekao je da bi...

Od aprila direktna avionska linija Sarajevo – Pariz

Sarajevo će od aprila dobiti direktnu avionsku liniju s...

U BiH se od petka očekuju velike snježne padavine, visina snijega u Krajini ići će i do 40 cm

Od četvrtka u većem dijelu Bosne i Hercegovine doći...

Dvije decenije bez Danila Lazovića

Danilo Lazović, bard srpskog glumišta, pozorišni, televizijski i filmski...

Teme

Od aprila direktna avionska linija Sarajevo – Pariz

Sarajevo će od aprila dobiti direktnu avionsku liniju s...

Dvije decenije bez Danila Lazovića

Danilo Lazović, bard srpskog glumišta, pozorišni, televizijski i filmski...

Portparol iranske vojske: SAD pregovaraju same sa sobom

Portparol iranske vojske Ebrahim Zolfaghari izjavio je da Sjedinjene...

Uvredljivi grafiti na kasarni Oružanih snaga BiH u Pazariću (FOTO)

Na lokaciji kasarne "Zaim Imamović" u Pazariću, gdje se...

Cijene goriva naglo porasle širom Evrope

Cijene goriva su naglo porasle širom Evrope nakon eskalacije...

Povezani članci

Popularne kategorije