Ponedjeljak, 16.02.2026.
4 C
Sarajevo

Радници требињског ИНПЕК у штрајку – Траже 3 од 6 неисплаћених плата

ТРЕБИЊЕ – Радници Индустријске пекаре “Инпек” Требиње синоћ су у 22.00 часа ступили у једночасовни штрајк упозорења, најављујући потпуну обуставу рада уколико им се до 1. јуна не исплати пола од шест неисплаћених плата.


Радници “Инпека” су посљедњу плату примили у октобру прошле године, а регрес им није уплаћиван посљедњих десет година.

Запослени кажу да ће истрајати у својим захтјевима и да неће пристати ни на каква обећања, којих је било и до сада, већ само на писмену гаранцију да ће им се до почетка сљедећег мјесеца исплатити бар три зарађене плате, након чега би се договарали о преосталим дуговањима.

Милан Секерез, предсједник Синдиката и Штрајкачког одбора “Инпека” потврдио је Срни да су протеклих мјесеци разговарали са руководством фирме, али да осим празних обећања није било никаквих конкретних договора.

Секерез каже да због неисплаћивања плата млади људи одлазе, напомињући да је у посљедње вријеме ову фирму напистило петнаестак таквих радника.

Он каже да је проблем и што од 33 запослена само њих седам ради у производњи, због чега се не могу производити веће количине хљеба, те подсјећа да ова пекара снабдијева четири источнохерцеговачке општине и да је дневна производња око 3 000 комада хљеба, док су остала пецива престали правити крајем прошле године.

Радован Говедарица, директор “Инпека”, каже да је већински власник фирме обећао да ће бар једна плата бити исплаћена до 1. јуна, а двије до 6. јуна.

Одговарајући на питања како је могло доћи до таквог стања у фирми када продају хљеб по највећим цијенама у РС и с обзиром да се свакодневно дистрибуишу производи, Говедарица је рекао да је до раскорака дошло од октобра прошле године када су повећане цијене сировина и број запослених, а смањен обим произвоидње.

Он је подсјетио да је од тог периода дуг “Инпека” према добављачима око 500.000 КМ, од чега је највећи дуг за лож уље и брашно.

Радници тврде да је мјесечни обрт капитала више од 100.000 КМ, а да су плате радницима до Нове године било по 500 КМ.

Векна хљеба пекаре “Инпек” од 600 грама кошта марку и 35 фенинга и најскупљи је хљеб у РС.

Индустријска пекара “Инпек” је у пријератном периоду своје производе пласирала у цијелој Херцеговини и по Црногорском приморју, а дневни капацитет је био од 30 000 до 40 000 комада хљеба и других пецива.

Са интернет странице ИНПЕК-а

Индустријска пекара “ИНПЕК” а.д. Требиње је предузеће које се бави производњом и дистрибуцијом хљеба и пецива. Састоји се од производног погона за производњу неколико врста хљеба и пецива, и специјалних производа од брашна.

Предузеће је основано 1973. године у склопу „Житопромета“ Мостар. Од 1979. годиње дјелује самостално, а 2001. године мјења статус власништва и постаје акционарско друштво.

На аукцији А 002 ( решење број 01 СП – 500 А 001/03 ) која је одржана дана 22.08.2003. год., приватизован је цијели пакет акција државног капитала од стране господина Зорана Шекарића.

Са којим степеном озбиљности је господин Шекарић “ушао” у овај пословни подухват, говори и чињеница да је за разлику од многих који су откупили бројна предузећа а која су и даље остала затворена, “АД Инпек” је напротив кренуо још брже и сигурније у нова улагања, нова запошљавања, проширења капацитета и асортимана…

Popularno ove nedelje

Forto: Mogući novi protesti prevoznika

Mogući su novi protesti prevoznika, rekao je Edin Forto,...

Има ли у Републици Српској неко ко зна рачунске операције сабирања и одузимања?

Политичари, новинари, универзитетски радници, књижевници, представници невладиних организација из...

Definitivno poništen Stanivukovićev tender za rasvjetu od 35 miliona

Kancelarija za razmatranje žalbi BiH poništila je u potpunosti...

Glavni američki tužilac: Objavljeni svi Epstinovi dosijei, sadrže više od 300 poznatih imena

Glavni američki tužilac Pam Bondi saopštila je da su...

Zakazani novi protesti u Sarajevu: okupljanje danas u 12 časova ispred Zemaljskog muzeja

Za danas u 12 časova u Sarajevu su najavljeni...

Teme

Forto: Mogući novi protesti prevoznika

Mogući su novi protesti prevoznika, rekao je Edin Forto,...

Има ли у Републици Српској неко ко зна рачунске операције сабирања и одузимања?

Политичари, новинари, универзитетски радници, књижевници, представници невладиних организација из...

Definitivno poništen Stanivukovićev tender za rasvjetu od 35 miliona

Kancelarija za razmatranje žalbi BiH poništila je u potpunosti...

Preminuo prof. dr Јugoslav Brujić

Redovni profesor Šumarskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci prof. dr...

Sveti Đorđe na Ol-star turniru – Jokić oduševljen Taunsovom jaknom (VIDEO)

Košarkaš porijeklom iz Dominikanske Republike Karl-Entoni Tauns došao je...

Орашац и Крагујевац у знаку Сретења: Празник државности и историјске борбе за слободу

Државна свечаност поводом обиљежавања Сретења- Дана државности Србије биће...

Povezani članci

Popularne kategorije