Nedjelja, 08.02.2026.
8 C
Sarajevo

Crni petak na Vol stritu

Dow Jones skliznuo je 530 bodova, ili 3,12 odsto, na 16.459 bodova, dok je S&P 500 potonuo 3,19 odsto, na 1.970 bodova, a Nasdaq indeks 3,52 odsto, na 4.706 bodova.

U svih 10 sektora S&P 500 indeksa cijene su dionica juče pale, pri čemu ih je osam završilo u minusu u odnosu na početak godine, a najveći dnevni pad tog indeksa od septembra 2011. posljedica je novih naznaka usporavanja rasta kineske privrede.

PMI indeks proizvodne aktivnosti u Kini u avgustu je pao s 47,8 na 47,1 bod, najniži nivo u šest i po godina zbog pada domaće potražnje i izvoza. To je već šesti mjesec zaredom kako se PMI indeks kreće ispod granice od 50 bodova, što ukazuje na slabljenje aktivnosti.

Uprkos nizu podsticajnih mjera kineskih vlasti, idućih se mjeseci zbog slabosti inostrane potražnje može očekivati dalji pad izvoza, glavnog pokretača druge po veličini svjetske privrede.

Nedavna neočekivana devalvacija kineskog juana i pad cijena dionica u Šangaju od polovine godine za više od 30 odsto izazvali su strahovanja da bi problemi kineske privrede mogli izazvati usporavanje rasta cjelokupne svjetske privrede, što bi, pak, izazvalo pad prihoda i zarada kompanija.

"Ne nedostaje razloga za povlačenje s tržišta – od kretanja tečajeva valuta, do slabosti Kine i pada cijena sirovina. Ako ulagači žele smanjiti rizike, logično je i da smanjuju svoje pozicije u dionicama", kaže Tomas Li, pertner u kompaniji "Fundstrat Global Advisors".

Usporavanje rasta kineske privrede, najvećeg svjetskog potrošača sirovina, moglo bi dovesti do pada potražnje za njima pa se cijene nafte i industrijskih kovina kreću na najnižim nivoima u najmanje šest godina.

Juče je na američkom tržištu cijena "crnog zlata" prvi puta od svjetske finansijske krize 2009, zaronila ispod nivoa od 40 dolara po barelu.

Loše na tržišta utiče i mogućnost povećanja ključnih kamata američke centralne banke do kraja godine. Doduše, splasnula su očekivanja da će Fed kamate povećati već useptembru, ali tržišta će vjervjatno uskoro izgubiti jednu polugu – rekordno nisku cijenu novca – koja ih je godinama podržavala.

Na povlačenje ulagača s tržišta ukazuje iznad prosječan obim trgovanja treći dan zaredom. Na američkim su berzama vlasnika juče zamijenjene 10,3 milijarde dionica, dok prosječan dnevni obim u ovom mjesecu iznosi 6,8 milijardi.

Na strahovanja ulagača ukazuje, snažan, 48-odstotni rast VIX "indeksa straha" Čikaške berze opcija, koji je juče dostigao 28,4 boda, najviši nivo od oktobra prošle godine.

U cijeloj ovoj sedmici taj je indeks zabilježio najveći  odstotni skok u istoriji, što pokazuje da ulagači pojačano osiguravaju svoje portfelje od mogućeg daljeg pada cijena dionica.

U cijeloj prošloj sedmici S&P 500 i Dow Jones indeks potonuli su 5,8, a Nasdaq indeks 6,8 odsto. To je njihov najveći sedmični pad od septembra 2011. godine.

Pritom su Dow Jones i Nasdaq 100 skliznuli u područje korekcije, odnosno u minus veći od 10 odsto u odnosu na njihov raniji najviši nivo.

I na evropskim su berzama cijene dionica juče zabilježile najveći dnevni pad u gotovo četiri godine. FTSEurofirst indeks 300 vodećih evropskih dionica potonuo je 3,4 odsto, na 1.427 bodova, najnižu razinu od januara.

Pritom je londonski FTSE indeks skliznuo 2,83 odsto, na 6.187 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 2,95 posto, na 10.124 boda, a pariski CAC 3,19 odsto, na 4.630 bodova.

Izvor: Nezavisne

Popularno ove nedelje

U Dubaiju uhapšen atentator na ruskog generala, predat Moskvi

Izvršilac pokušaja ubistva na general-potpukovnika ruske vojne obaveštajne službe...

U selima kod Sokoca završne klape filma “Linija” (VIDEO)

Počelo je snimanje završnih scena filma "Linija". U selima...

Danas ponovljeni prijevremeni predsjednički izbori na 136 biračkih mjesta

Prijevremeni izbori za predsjednika Republike Srpske danas će biti...

Tramp: Vrlo dobri razgovori o Ukrajini

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da su u...

Poslije 50 godina čekanja niče nova škola za buduće građevince

Nakon pola vijeka čekanja nadu za izgradnjom novog objekta...

Teme

U Dubaiju uhapšen atentator na ruskog generala, predat Moskvi

Izvršilac pokušaja ubistva na general-potpukovnika ruske vojne obaveštajne službe...

U selima kod Sokoca završne klape filma “Linija” (VIDEO)

Počelo je snimanje završnih scena filma "Linija". U selima...

Danas ponovljeni prijevremeni predsjednički izbori na 136 biračkih mjesta

Prijevremeni izbori za predsjednika Republike Srpske danas će biti...

Tramp: Vrlo dobri razgovori o Ukrajini

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da su u...

Poslije 50 godina čekanja niče nova škola za buduće građevince

Nakon pola vijeka čekanja nadu za izgradnjom novog objekta...

U Republici Srpskoj predizborna tišina

U Republici Srpskoj počela je predizborna tišina uoči ponovljenih...

Neobjavljeni tvitovi Milorada Dodika iz Sjedinjenih Američkih Država

Cjelokupna bosanskohercegovačka javnost, kao i partijske i koalicione kolege,...

У Сарајеву је 5. фебруар дан када се неке жртве рата заборављају, а неке измишљају

Сваког дана када се у Сарајеву помињу жртве грађанског...

Povezani članci

Popularne kategorije