Svijet

Lavrov: Zadivljen sam brzinom kojom su zapadne zemlje zauzele rusofobičnu poziciju

Zapadni lideri, koji tvrde da Rusija treba da bude poražena na bojnom polju, u školi su bili mnogo loši iz istorije, rekao je danas ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, prenosi ruska novinska agencija TASS.

- Govore da Rusija mora biti "poražena", da je moraju poraziti i da izgubi na bojnom polju. Vjerujem da su mnogi bili bolji u školi iz istorije nego zapadni lideri - rekao je Lavrov na predavanju pod nazivom "Sto pitanja za lidera".

Prema njegovim riječima, zapadni lideri izvlače pogrešne zaključke iz svog shvatanja prošlosti i same Rusije.

Šef ruske diplomatije je istakao da se Savjet UN za ljudska prava sam diskreditovao i prije početka aktuelne situacije sa Ukrajinom i da se Rusija sama povukla iz članstva, ne čekajući suspenzije.

Naglasio je kako je začuđen brzinom kojom je Zapad zauzeo rusofobični stav.

"Početkom 20. vijeka američki politolozi su pisali o Rusiji kao o barbarima. To je sve što se dogodilo nakon završetka Hladnog rata, sva ta pompezna priča o univerzalnim vrijednostima koje će se graditi od Atlantika do Urala, a zatim i do Vladivostoka isparila je preko noći. Bio sam zadivljen brzinom kojom je Zapad nakon početka 'specijalne vojne operacije' zauzeo rusofobičnu poziciju, podstičući rusofobiju na lokalnom nivou", mišljenja je Lavrov.

Lavrov je naglasio da će Rusija od sada sama da se oslanja na sebe i na zemlje koje su dokazale svoju pouzdanost i "ne igraju po tuđoj muzici".

- Ukoliko se zapadne države predomisle i sugerišu razne formate saradnje, mi ćemo razmisliti. Ukoliko Zapad ponudi bilo šta Rusiji oko nastavka odnosa, Moskva će dobro razmisliti da li joj je to i potrebno - izjavio je Lavrov.

Ruski ministar spoljnih poslova je, takođe istakao da je od ključne važnosti da Rusija bude nezavisna u sferama od kritičnog značaja poput bezbjednosti i ekonomije.

On je napomenuo da će ekonomska interakcija između Rusije i Kine u bliskoj budućnosti dobiti na zamahu jer se "Zapad pridržava diktatorskog stava". Pojasnio je da se odnosi između Moskve i Pekinga zasnivaju na precizno urađenim dokumentima koji kontakte karakterišu kao strateško partnerstvo i interakciju u više aspekata.

Šef ruske diplomatije smatra da Rusija treba da u daljem razvoju zemlje i njenih kapaciteta pažnju usmjeri na evroazijski region.

 

Izvor: srna.rs 
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog