Vijesti

Direktor Republičke direkcije za civilno vazduhoplovstvo položio jedino kurs letenja?

BANJALUKA - Direktor Republičke direkcije za civilno vazduhoplovstvo (RSCAD) i v. d. zamjenika direktora Agencije za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA) Damir Ćopić nezakonito je postavljen na funkciju jer je završio samo kurs letenja, saznaje “Glas Srpske”.

Ćopić se lažno predstavlja kao “diplomirani kontrolor letenja”, iako to zvanje u ovoj zemlji ne postoji.

- Bivši kontrolor letenja na tornju Aerodroma Banjaluka Damir Ćopić političkom linijom je nezakonito postavljen za direktora RSCADposlije čega je počeo da se predstavlja kao diplomirani kontrolor letenja. On je završio kurs kontrole letenja, a ne fakultet koji kao takav nigdje ne postoji - kažu zaposleni na Aerodromu.

U Rješenju BHANSA  o imenovanju v. d. zamjenika direktora te agencije od 24. juna 2010. godine, koje je u posjedu “Glasa Srpske”, stoji da je Ćopić “diplomirani kontrolor letenja”.

Ćopić pet godina kao direktor RSCAD-a prima platu od 5.000 KM, a kao v. d. zamjenika direktora BHANSA 2.000 KM, plus duple dnevnice.

On prima platu, iako je još prije tri godine prestao da postoji osnov za rad RSCAD-a, čije su sve funkcije prešle na Direkciju civilnog vazduhoplovnog saobraćaja BiH (BHDCA).

Kako su saznali u Glasu radnici Aerodroma RS o ovom slučaju pismom su obavijestili predsjednika i premijera RS, tužilaštvo, Agenciju za državnu upravu RS, Direkciju civilnog vazduhoplovstva BiH.

- Tražimo od nadležnih da hitno preduzmu odgovarajuće korake protiv jedinog diplomiranog kontrolora letenja u Evropi - zatražili su u tom pismu.

Novinari Glasa su proteklih dana pokušali da stupe u kontakt sa Ćopićem ali nisu uspjeli. U RSCAD-u su rekli da je na godišnjem odmoru.

V. d. direktora Agencije za državnu upravu RS Aleksandar Radeta za “Glas Srpske” kaže da je pismo zaposlenih na Aerodromu stiglo, ali da oni ne mogu ništa preduzeti.

- U našoj nadležnosti nije vođenje evidencije postojećih zvanja. Mi postupamo tek kad nam se uputi zahtjev za raspisivanje konkursa. U protivnom, nismo nadležni - kaže Radeta.

Direktor BHDCA Đorđe Ratkovica za “Glas Srpske” potvrđuje da ne postoji visokoškolska ustanova koja proizvodi “diplomirane kontrolore letenja”.

- Obrazovanje kontrolora letenja stiče se kroz posebne centre službi za kontrolu letenja i tu polaznici ne dobijaju akademski status, nego samo rejting u dozvoli - kaže Ratkovica.

Stručnjaci iz te oblasti takođe su potvrdili da zvanično u BiH ne postoji zvanje “diplomirani kontrolor letenja”.

 

Škola kontrole letenja uvijek je bila kao brzopotezni kurs. Traje nekoliko mjeseci i dobija se sertifikat kontrolora letenja.

U spisku zanimanja Agencije za statistiku BiH ne postoji zvanje “diplomirani kontrolor letenja”, nego samo kontrolor letenja.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će BiH postojati za 25 godina?

Rezultati ankete
Blog