Subota, 07.03.2026.
17 C
Sarajevo

FZO RS finansira 33 nove usluge

U zdravstvenom sistemu Srpske od 1. januara dostupna je usluga "KSAFA" aparatom /Kostićev selektivni auditorni filterski aplikator/, saopšteno je iz FZO.

Riječ je o dijagnostici sluha i habilitaciji i rehabilitaciji govora i jezika kod djece sa različitim stepenima razvijenosti sluha, djece sa patologijom razvoja govorne jezičke komunikacije, te djece sa poremećajima ponašanja i učenja sa akcentom na period od rođenja do sedme godine.

Ova usluga biće dostupna u Centru za specijalističke socijalne usluge "Za majku i dijete" o trošku Fonda zdravstvenog osiguranja Srpske.

Ranije su osiguranici iz Republike Srpske, koji su imali zdravstvene probleme ovog tipa, morali da idu na liječenje van Srpske.

Ovu uslugu će Fond u potpunosti finansirati, dakle, bez ličnog učešća osiguranika, jer su djeca do 15 godina starosti oslobođenja plaćanja participacije. Osim toga, u Univerzitetskom-kliničkom centru Srpske u ovoj godini uvodi se nove zdravstvene usluge iz oblasti radiologije, onkologije, intezivne medicine, dermatovenorologije i slično – saopšteno je iz FZO Srpske.

Kako navode, u UKC-u je dostupna nova dijagnostička usluga "ABUS" zahvaljujući kojoj se može otkriti karcinom dojke u početnoj fazi, što bi trebalo da omogući i veću uspješnost liječenja ove bolesti, budući da je za potpuno izlječenje veoma važno otkrivanje maligne bolesti u ranoj fazi.

Iz oblasti dermatovenorologije uvode se nove dijagnostičke usluge uz pomoću kojih se na brži način mogu otkriti maligniteti kože, dok se iz oblasti intezivne medicine uvodi usluga "tromboelastometrija" značajna za smanjenje broja komplikacija zbog liječenja derivata krvi.

Kada je riječ o oblasti biohemijske laboratorijske dijagnostike, mikrobiologije i patologije, navode iz FZO, uvodi se 27 novih usluga koje bi trebalo da znatno poboljšaju dostupnost zdravstvene zaštite u Srpskoj.

Iz FZO ističu da će i dalje podržavati bolnice u vezi sa uvođenjem novih zdravstvenih usluga, jer je cilj da se sredstva, koja se sada izdvajaju za liječenje izvan Srpske, usmjere u ovaj zdravsteni sistem, odnosno zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj.

Fond i u 2020. godini nastavlja trend izdvajanja većih sredstava za bolničku zdravstvenu zaštitu i to za 10,5 miliona KM u odnosu na plan iz 2019. godine, što jasno ukazuje na opredjeljenje Fonda da se očuva zdravstveni sistem, između ostalog, uvođenjem novih procedura, odnosno zdravstvenih usluga, lijekova i slično – navodi se u saopštenju.

Iz FZO podsjećaju da se u zdravstveni sistem Srpske kontinuirano uvode nove usluge zahvaljujući edukaciji kadrova i opremanju zdravstvenih ustanova novom medicinskom opremom, a cilj je poboljšanje dostupnosti zdravstvene zaštite i smanjenje potreba za liječenjem izvan granica Srpske.

 

Izvor: Srna

Popularno ove nedelje

Crveno-plavi brane vrh tabele – Široki stiže u Banjaluku

Fudbaleri banjalučkog Borca dočekuju danas ekipu Širokog Brijega u...

Duško Miladić iz Velike Ilove kod Prnjavora vlasnik više od 20 automobila oldtajmera (VIDEO)

Duško Miladić iz Velike Ilove kod Prnjavora vlasnik je...

Četvrto izdanje „Umjetnosti koja nekome treba“ zakazano za 9. april (FOTO)

Banjalučki umjetnici ponovo organizuju humanitarnu aukciju. Humanitarna aukcija „Umjetnost koja...

Đajić: Okružni sud poništio moju smjenu sa čela UKC RS

Narodni poslanik i bivši generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra...

Srbija upozorila građane da samo u slučaju krajnje potrebe putuju u Hrvatsku

Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije objavilo je u srijedu...

Teme

Crveno-plavi brane vrh tabele – Široki stiže u Banjaluku

Fudbaleri banjalučkog Borca dočekuju danas ekipu Širokog Brijega u...

Četvrto izdanje „Umjetnosti koja nekome treba“ zakazano za 9. april (FOTO)

Banjalučki umjetnici ponovo organizuju humanitarnu aukciju. Humanitarna aukcija „Umjetnost koja...

Đajić: Okružni sud poništio moju smjenu sa čela UKC RS

Narodni poslanik i bivši generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra...

Srbija upozorila građane da samo u slučaju krajnje potrebe putuju u Hrvatsku

Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije objavilo je u srijedu...

Finska ukida zabranu raspoređivanja nuklearnog oružja na svojoj teritoriji

Finska vlada je odobrila amandmane na Zakon o nuklearnoj...

Crtice o predavanju Majkla Flina

Neki dan je bivši američki general Majkl Flin održao...

Anthropic, Claude, Pentagon i iluzija moralne superiornosti

Pentagon je stavio na crnu listu Anthropic i njihov...

Povezani članci

Popularne kategorije