Nedjelja, 08.03.2026.
2 C
Sarajevo

Počela realizacija projekta T.A.L.K.S. (VIDEO)

Otvoreniji politički sistem, uključivanje mladih u proces donošenja odluka, stvaranje podsticajnog okruženja za mlade i sve građane Bosne i Hercegovine osnovni su ciljevi projekta T.A.L.K.S. koji je pokrenuo „Perpetuum mobile – Institut za razvoj mladih i zajednice Banja Luka“. . 

Projekat T.A.L.K.S. nastao je na metodologiji modernih motivaciono-informativnih konferencija i uključuje mlade lidere iz različitih krajeva BiH koji se u svojim inspirativnim govorima bave ključnim aktuelnim pitanjima: EU integracijama, pitanjima zapošljavanja, borbi protiv korupcije i ljudskim pravima. Alumnisti programa „Akademija za političke lidere/ke u BiH“ koji Perpetuum Mobile relizuje već deset godina, koji su svoj put, karijeru i naučene lekcije pretočili u govore, ujedinili su se u namjeri da u baštinu mladima u BiH ostave znanja i kompetencije koje će podstaći mlade da preuzmu aktivnu i odgovornu ulogu u društvu. 

T.A.L.K.S. događaji otvoreni su za javnost i održavaju se u pet univerzitetskih centara u Bosni i Hercegovini: Bijeljini, Tuzli, Sarajevu, Mostaru i Banjaluci. 

Perpetuum Mobile podijeliće sve govore s namjerom da dosegne što veći broj mladih u Bosni i Hercegovini i ponudi im uvid u priče, iskustva, lekcije i ukaže na prilike koje će biti podijeljene tokom T.A.L.K.S. događaja.

Adnan Čirak student je menadžmenta i preduzetništva, aktivista, pokretač Facebook stranice Sumljam i Instagram stručnjak. Svoje lično iskustvo sa tehnologijom kao sredstvom koje mladi moraju iskoristiti ako žele da se u budućnosti zaposle, prenio je mladima u Bijeljini i Tuzli. Adnanova poruka je da se mladi moraju boriti za svoju poziciju na tržištu rada i u društvu.

 

Nikola Kužet iz Banjaluke je diplomirani ekonomista, inženjer industrijske organizacije i Master menadžer na programu Marketing menadžment a Nikolini radovi i istraživanja su prezentovani na stručnim konferencijama i objavljivani u profesionalnim magazinima. Specijalizirao je marketing, brendiranje, poslovno vođstvo i komunikacije a u okviru projekta odlučio se za razotkrivanje stanja u oblasti zapošljavanja kroz analizu jezičkih konstrukcija koje preovladavaju.

Dobrica Kucalović iz Zvornika se, nakon aktivnog političkog angažmana i zavidnih rezultata tom polju, posvetio privatnom biznisu. Svoja iskustva i poznavanje oblasti ljudskih prava iskoristio je da prikaže stanje u kojem se nalazi bh. društvo, te da i političari i obični ljudi preuzimanjem odgovornosti i konkretnih akcija mogu učiniti svoju zajednicu boljom za život svih.

Miloš Blagojević iz Banja Luke je dugogodišnji aktivista u omladinskom sektoru, trenutno obavlja funkciju generalnog skretara „Omladinskog savjeta Republike Srpske“ nakon što je nekoliko godina bio na čelu pomenute organizacije. Svoje iskustvo u radu sa mladima pretočio je u prezentaciju i govor na temu zapošljavanja, ponudivši primjere kako neformalno obrazovanje i omladinski rad mogu podstaći mlade na proaktivnost i dati im potrebne alate za lakše pronalaženje posla na modernom tržištu rada.

Adi Selman je aktivista iz Tuzle, član nevladine organizacije „Omladinski resursni centar“ – ORC. Odgovara na pitanje kako kroz konkretne akcije promovisati vrijednosti Evropske unije  i primjerom motivisati mlade ljude da budu inicijatori pozitivnih promjena u drštvu jer mladi trebaju biti faktor promjena u BiH koje će motivisati na ostajanje u zemlji.

Edis Kavgić iz Srebrenika, diplomirani pravnik i aktivan političar, trenutno obavlja funkciju zamjenika predsjedavaljućeg Općinskog vijeća Srebrenik. Edis je obradio temu ljudska prava tj. problem nepoštivanja ljudskih prava u BiH, i to tako što u kontekstu ljudskih prava akcenat stavlja i na obaveze, koje paralelno sa pravima obavezuju mlade ljude da preuzmu odgovornost u rješavanju problema u našem drustvu.

Miloš Kovačević iz Laktaša već je nekoliko godina aktivan u brojnim omladinskim i studentskim organizacijama.  Trenutno obavlja funkciju potpredsjenika Studentskog parlamenta Univerziteta u Banjoj Luci. U svom izlaganju bavi se zapošljavanjem kroz podsticanje mladih na aktivan vid angažmana koji može da doprinese pronalaženju stalnog zaposlenja. 

„Perpetuum mobile Institut za razvoj mladih i zajednice Banja Luka je organizacija civilnog društva koja kroz edukativne, zagovaračke i istraživačke programe razvija zdrave životne vrijednosti mladih, podstiče građansku i političku participaciju, sa ciljem stvaranja odgovornijeg i  pravednijeg društva.. Perpetuum mobile neće podržati i predstavljati bilo koju političku partiju ili političku frakciju u BiH, nego želi inicirati model "mladi mladima" i uključivanje mladih u procese donošenja odluka i preuzimanje odgovornosti za budućnost. Ova aktivnost promoviše EU integracije, zapošljavanje, antikorupciju i ljudska prava.

 

Frontal

 

 

 

Popularno ove nedelje

Crveno-plavi brane vrh tabele – Široki stiže u Banjaluku

Fudbaleri banjalučkog Borca dočekuju danas ekipu Širokog Brijega u...

Duško Miladić iz Velike Ilove kod Prnjavora vlasnik više od 20 automobila oldtajmera (VIDEO)

Duško Miladić iz Velike Ilove kod Prnjavora vlasnik je...

Četvrto izdanje „Umjetnosti koja nekome treba“ zakazano za 9. april (FOTO)

Banjalučki umjetnici ponovo organizuju humanitarnu aukciju. Humanitarna aukcija „Umjetnost koja...

Đajić: Okružni sud poništio moju smjenu sa čela UKC RS

Narodni poslanik i bivši generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra...

Teme

Crveno-plavi brane vrh tabele – Široki stiže u Banjaluku

Fudbaleri banjalučkog Borca dočekuju danas ekipu Širokog Brijega u...

Četvrto izdanje „Umjetnosti koja nekome treba“ zakazano za 9. april (FOTO)

Banjalučki umjetnici ponovo organizuju humanitarnu aukciju. Humanitarna aukcija „Umjetnost koja...

Đajić: Okružni sud poništio moju smjenu sa čela UKC RS

Narodni poslanik i bivši generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra...

Srbija upozorila građane da samo u slučaju krajnje potrebe putuju u Hrvatsku

Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije objavilo je u srijedu...

Finska ukida zabranu raspoređivanja nuklearnog oružja na svojoj teritoriji

Finska vlada je odobrila amandmane na Zakon o nuklearnoj...

Crtice o predavanju Majkla Flina

Neki dan je bivši američki general Majkl Flin održao...

Povezani članci

Popularne kategorije