Petak, 20.03.2026.
4 C
Sarajevo

Провјера возачких и оружних способности инвалида

Провјера здравствене способности војних инвалида за управљање моторним возилом и држањем оружја


У оквиру координисаних активности Министарства унутрашњих послова, Министарства рада и борачко-инвалидске заштите и Министарства здравља и социјалне заштите, које је покренула Влада РС, а односе се  на поступак вјештачења свих инвалидских пензија стечених у посљедње три године, МУП РС је на ванредни љекарски преглед упутио 342 лица која посједују возачку дозволу или оружни лист, а која се налазе на списку војних инвалида са утврђеним лакшим и тежим психичким поремећајима.

 

Завод за медицину рада и спорта РС је у периоду 20.01.2010. године до 31.07.2010. године од укупно прегледаних, дао коначну оцјену за 334 лица која посједују возачку дозволу, док за 8 прегледаних лица због недостатка медицинске документације није дата оцјена здравствене способности.

Укупно су прегледана 334 лица која посједују возачку дозволу за „Б“ категорију, од тога је утврђено да је 92 лица здравствено неспособна (27,5%), а за 239 лица је утврђено да  су здравствено способна за возача наведене категорије.

Од укупно прегледаних 162 возача професионалних категорије „Ц“, „Д“ и „Е“, за 90 лица утврђено је да су здравствено неспособна (55,5 %), а за 70 лица је утврђено да су здравствено способна за управљање моторним возилима (43,2%), док је за два лица утврђена привремена неспособност  (1,3%).

Од прегледаних лица која су упућена на ванредни љекарски преглед ради утврђивања здравствене способности за набавку, ношење и држање оружја и муниције укупно су прегледана 82 лица, од тога је утврђено да су 42 лица здравствено неспособна за набавку, ношење и држање оружја (51,2%), док је за 40 лица утврђено да су здравствено способна(48,7%).

Лицима за која је утврђено да су нису здравствено способна за посједовање возачке дозволе и оружног листа, издата су рјешења о одузимању ових докумената.

На рјешења којима се одузима возачка дозвола до 13.08.2010. године уложено је укупно 13 жалби, док на рјешења о одузимању оружја није уложена ниједна жалба, каже се у саопштењу које потписује службеник за односе са јавношћу, Мирна Шоја.

Popularno ove nedelje

Za turističku sezonu na Јadranu potrebno oko 95.000 radnika

U Hrvatskoj će za predstojeću turističku sezonu, prema procjenama...

Looksmaxxing: kada potraga za „savršeno muškim izgledom“ postane opasna po život

Znate li šta je looksmaxxing? Šta su to Adam,...

Ponuda Srpske prvi put na Sajmu turizma u Norveškoj

Turistička organizacija Republike Srpske učestvovaće prvi put na Međunarodnom...

Cijene nafte porasle na 112 dolara po barelu

Cijene nafte porasle su na 112 dolara po barelu...

Teme

Za turističku sezonu na Јadranu potrebno oko 95.000 radnika

U Hrvatskoj će za predstojeću turističku sezonu, prema procjenama...

Ponuda Srpske prvi put na Sajmu turizma u Norveškoj

Turistička organizacija Republike Srpske učestvovaće prvi put na Međunarodnom...

Cijene nafte porasle na 112 dolara po barelu

Cijene nafte porasle su na 112 dolara po barelu...

Ništa od zabrane pušenja u zatvorenom u Republici Srpskoj

Poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske odbili su da...

UKC RS: Prvi put u BiH izvedena transplantacija kože naprednom tehnikom

Ljekari Klinike za plastično-rekonstruktivnu hirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra (UKC)...

Bodiroga kaže, Bitke na Sutjesci nije bilo

Narodni poslanik i zubar Ognjen Bodiroga, četničko krilo SDS-a,...

Povezani članci

Popularne kategorije