Četvrtak, 12.03.2026.
14 C
Sarajevo

Требиње: Руководиоци демантовали тврдње о корупцији у здравственим установама

ТРЕБИЊЕ – Руководиоци требињских здравствених установа демантовали су тврдње представника Удружења грађана “Стоп мобинг” да у овим установама има корупције, те да се не пружа квалитетна здравствена заштита.


Директор опште болнице Требиње Здравка Врећа рекла је Срни да у протекле четири године, колико је на челу ове здравствене установе, нико није ни усмено, а ни анонимно пријавио да је било условљавања за пружање било каквог вида здравствене заштите и да се ничим не може потврдити да су у требињском здравству љекари корумпирани.

Она је изразила сумњу у податке анкете коју је провело Удружење “Стоп мобинг” које ради на пројекту “Зауставимо корупцију у здравству”, у којој је од 200 анкетираних око 160 изјавило да је дало мито појединим љекарима у требињским здравственим установама.

“Ко је анкетиран, да ли су то случајни грађани или намјештена група људи то је тешко рећи тако да не вјерујем у ове податке”, изјавила је Врећа.

Коментаришући изјаву Анице Рамић, директора “Удружења “Стоп мобинг” и пројект менаџера, да све већи број пацијената одлази у друге центре на лијечење и због квалитета пружања здравствених услуга, Врећа је изјавила да је упитно да Рамићева говори о стручности медицинског особља.

“Не могу се сложити с њом да се пружа неквалитетна здравствена заштита, а постоје и више инстанце које оцјењују квалитет нашег рада”, каже директорка опште болнице Требиње.

Она је потврдила да је добила позив да присуствује округлом столу о теми “Корупција у здравству”, коме због обавеза није могла да присуствује, али да подржава све видове борбе против корупције, па и у здравству.

“Од учесника округлог стола, озбиљни су били само представници Центра јавне безбједности Требиње и мислим да они немају ниједну пријаву на корупцију у нашим установама јер би дошли да то провјере”, рекла је Врећа и додала да су остали учесници “неозбиљна група људи који не могу да коментаришу стручност и одговорност требињских љекара према пацијенту”.

Директор дома здравља Требиње Драган Ковач категорично је одбацио тврдње да у примарној здравственој заштити у овом граду, односно у Дому здравља има било каквих криминалних радњи, те такве тврдње оцијенио “небулозним”.

“За то нема потребе, јер је примарна здравствена заштита доступна свим људима тако да не постоји ниједан разлог да би пацијент могао добити неку услугу више него што је иначе добија”, истакао је Ковач.

Просто је незамисливо, додао је он, да пацијент иде породичном љекару, јер га боли грло и да му треба дати новац за то или да са новцем иде у хитну медицинску помоћ.

Ковач је истакао да пацијенти за примарну здравствену заштиту не иду у друге градове, јер сви имају свог породичног љекара и код другог, све и да хоће, не могу отићи.

У ЦЈБ Требиње кажу да све информације провјеравају и ако се покаже да постоје индиције да је почињено кривично дјело корупције предузимају се адекватне мјере.

У Требињу је синоћ на округлом столу “Зауставимо корупцију у здравству”, између осталог, истакнуто да у требињским здравственим установама има корупције и да велики број пацијената због давања мита и пружања неквалитетне здравствене заштите одлази на лијечење у друге центре.

Popularno ove nedelje

Доживотни затвор за извршиоце терористичког напада на „Крокус сити“ у Москви

Вођа терориста и четворица извршилаца терористичког напада на „Крокус...

Nezdrav vazduh u pet gradova

Vazduh je jutros nezdrav u Prijedoru, Kaknju, Banjaluci, Doboju...

Ili jesi ili nisi Lav, homilija hercegovačkim Hrvatima za nedelju 15. marta

Braćo i sestre, često u životu mislimo da sve vidimo...

Evropski indeksi u padu, cijene nafte i gasa rastu, strah na tržištu energenata

Evropski berzanski indeksi su danas uglavom u padu, cijene...

Na današnji dan pre 23 godine ubijen Zoran Đinđić

Predsednik Vlade Srbije Zoran Đinđić ubijen je na današnji...

Teme

Доживотни затвор за извршиоце терористичког напада на „Крокус сити“ у Москви

Вођа терориста и четворица извршилаца терористичког напада на „Крокус...

Nezdrav vazduh u pet gradova

Vazduh je jutros nezdrav u Prijedoru, Kaknju, Banjaluci, Doboju...

Ili jesi ili nisi Lav, homilija hercegovačkim Hrvatima za nedelju 15. marta

Braćo i sestre, često u životu mislimo da sve vidimo...

Evropski indeksi u padu, cijene nafte i gasa rastu, strah na tržištu energenata

Evropski berzanski indeksi su danas uglavom u padu, cijene...

Na današnji dan pre 23 godine ubijen Zoran Đinđić

Predsednik Vlade Srbije Zoran Đinđić ubijen je na današnji...

Cijena nafte ponovo prelazi 100 dolara po barelu

Cijene nafte su preko noći ponovo skočile preko 100...

Nikšić: Podržavamo privremeno smanjivanje akciza

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić izjavio je da federalna...

Intervencije za dugovječnost: šta zaista znamo o longevity iz nauke?

Ovo je novi hype na društvenim mrežama i podkastima...

Povezani članci

Popularne kategorije