Subota, 14.03.2026.
4 C
Sarajevo

Зворник: Завод за геолошка истраживања добио просторије

ЗВОРНИК – Министар индустрије, енергетике и рударства Републике Српске Слободан Пухалац отворио је данас у Зворнику пословне просторије Завода за геолошка истраживања РС, чија је корисна површина 500 метара квадратних.


Овој свечаности присуствовао је директор Завода Драган Митровић, начелник општине Зворник Зоран Стевановић, представници технолошких, рударско-геолошких и сродних факултета из Зворника, Приједора и Београда, начелници сусједних општина, доајени струке, привредници, као и друге званице и гости.

Пухалац је, након отварања просторија, изјавио новинарима да Српској треба потврда трајних вриједности од којих је једна и коришћење минералних ресурса.

Он је нагласио да овај завод сигурно има значајну улогу у стварању трајних вриједности која до сада није била видљива.

“И медији би требало да афирмишу све оно чиме се бави Републички завод за геолошка истраживања, те подручје струке и шанси за развој у коришћењу минералних ресурса”, рекао је Пухалац.

Нагласивши да је отварањем ових просторија учињен мали корак за велику ствар, Пухалац је рекао да ће се Заводу и буџетском позицијом у сљедећој години и активностима које мора активно пратити, помоћи да у потпуности афирмишу и себе и подручје којем припада.

“Садашња буџетска позиција довољна је Заводу за број запослених, а вриједност објекта, захваљујући Дрина осигурању, је разумна и биће плаћена у наредне четири године”, рекао је ресорни министар.

Према његовим ријечима, кроз улагања у инфраструктуру и енергетику доћи ће и до валоризације минералних ресурса. “Трајна улагања у вриједности нису слагање коцкица, то не иде преко ноћи, јер се ради на дуже стазе”, рекао је Пухалац и појаснио да градња енергетских и инфраструктурних објеката од почетне идеје до реализације протекне много времена.

“Надам се да су ударени добри темељи и сада се може ићи само напријед”, нагласио је Пухалац.

Директор Завода за геолошка истраживања РС Драган Митровић рекао је да је заваљујући Влади РС и ресорном министарству Завод добио одговарајуће просторије на које је чекао 15 година.

“Овим су створени услови за формирање базе података, које се сада налазе у архиви, а које ће користити многе привредне организације у сфери саобраћаја, просторног планирања, водопривреди, енергетици и другим субјектима“, рекао је Митровић.

Он је нагласио да су сада створени предуслови за даља геолошка истраживања, на проширивању рударских капацитета, откривање нових минералних сировина, термалних минералних вода и других ресурса који су у истраживачком домену овог завода.

“Посебан акцент биће стављен на истраживање енергетских минералних сировина, прије свега мислим на резерве угља, а затим нафтногеолошка истраживања, која су раније започела”, рекао је он и додао да ће у оквиру обновљивих ресурса бити истраживана геотермална енергија, која има велики потенцијал на подручју Бијељине, гдје је доказано да постоје велике резерве.

Начелник општине Зворник Зоран Стевановић нагласио је да је за локалну заједницу веома важно да је Републички завод за геолошка истраживања остао у Зворнику и захвалио Влади РС и ресорном министарству што су омогућили да овај завод добије своје просторије.

У Заводу ради десет радника, од којих је седам инжењера геологије. Завод стипендира три студента, док је развојним програмом планирао да запосли до 20 радника, што би било оптимално за оно што је планирано да уради у наредном периоду уради.

Popularno ove nedelje

Dodik: Neće biti nikakvog postrojavanja poraženih jedinica HVO-a u Modranu kod Dervente

Neće biti nikakvog postrojavanja bivših pripadnika poraženih snaga HVO-a...

Počela privođenja vozača u Hrvatskoj, uz izricanje zabrane ulaska u Šengen

Konzorcijum "Logistika BiH" je saopštio da su u Hrvatskoj...

Banjalučanka Jelena Petković-Dabić dobitnica “medicinskog Oskara“ (VIDEO)

Doktorica Jelena Petković-Dabić iz Banjaluke dobitnica je prestižne nagrade...

SAD odobrile prodaju ruske sirove nafte

Sjedinjene Američke Države izdale su novu opštu licencu, kojom...

Egzodus Srba iz Sarajeva: kako su svjedoci egzodusa u TV studiju ostali bez riječi 

Ili, kako Vladimir Vasić, socilog iz Grada Istočno Sarajevo,...

Teme

Dodik: Neće biti nikakvog postrojavanja poraženih jedinica HVO-a u Modranu kod Dervente

Neće biti nikakvog postrojavanja bivših pripadnika poraženih snaga HVO-a...

Počela privođenja vozača u Hrvatskoj, uz izricanje zabrane ulaska u Šengen

Konzorcijum "Logistika BiH" je saopštio da su u Hrvatskoj...

Banjalučanka Jelena Petković-Dabić dobitnica “medicinskog Oskara“ (VIDEO)

Doktorica Jelena Petković-Dabić iz Banjaluke dobitnica je prestižne nagrade...

SAD odobrile prodaju ruske sirove nafte

Sjedinjene Američke Države izdale su novu opštu licencu, kojom...

Egzodus Srba iz Sarajeva: kako su svjedoci egzodusa u TV studiju ostali bez riječi 

Ili, kako Vladimir Vasić, socilog iz Grada Istočno Sarajevo,...

Доживотни затвор за извршиоце терористичког напада на „Крокус сити“ у Москви

Вођа терориста и четворица извршилаца терористичког напада на „Крокус...

Nezdrav vazduh u pet gradova

Vazduh je jutros nezdrav u Prijedoru, Kaknju, Banjaluci, Doboju...

Ili jesi ili nisi Lav, homilija hercegovačkim Hrvatima za nedelju 15. marta

Braćo i sestre, često u životu mislimo da sve vidimo...

Povezani članci

Popularne kategorije