Ponedjeljak, 02.03.2026.
12 C
Sarajevo

ДНС искључио Хаџи Јована Митровића

БАЊА ЛУКА – Предсједништво Демократског народног савеза одлучило је данас да из странке искључи потпредсједника странке Хаџи Јована Митровића, због непоштовања одлука органа партије, потврдио је предсједник ДНС Марко Павић.


“Посљедњи такав његов став о гласању за појединачне кандидате био је супротан ставу Главног одбора. Он је позивао и друге да гласају мимо одлуке Главног одбора и сам је изјавио да га одлуке Одбора не обавезују. То је врло тежак преступ партијске дисциплине и преко тога нисмо могли прећи, поред још неких ствари”, рекао је Павић.

Предсједништво је констатовало да су резултати постигнути на протеклим изборима задовољавајући и да је ДНС поново једна од странака која је имала највећи раст броја гласова од свих странака у БиХ.

“Имамо раст гласачког тијела за око 70 одсто, а раст броја посланика у Народној скупштини РС за 50 одсто. Остали смо и даље парламентарна странка на нивоу БиХ, а добили смо посланике и у кантонима”, навео је Павић, додајући да ће ДНС учествовати на свим нивоима власти у БиХ.

Према његовим ријечима, овакав успјех резултат је принципијелног односа ДНС-а и који је ишао тежим путем а који се исплати јер постепено доноси резултате.

На данашњој сједници је договорено да ДНС учествује у договорима о формирању власти са свим странкама које подржавају Дејтонски мировни споразум, Устав и просперитет БиХ и РС.

“С њима је могуће разговарати, али основа нашег коалиционог договора мора бити са СНСД-ом и Социјалистичком партијом. Имамо довољан капацитет, већи него на претходним изборима да одлучујемо о томе како и с ким градити будућу власт”, рекао је Павић.

Он је напоменуо да ДНС није до сада разговарао о евентуалном “колачу” у власти, јер тек треба обавити први прелиминарни разговор са коалиционим партнерима, договорити неке принципе, а тек онда расправљати о појединачним функцијама и шта би коме требало да припадне.

“Принцип ДНС је да ће постављати само одговорне људе и оне који знају свој посао”, истакао је Павић.

Коментаришући могућу коалицију СНСД и СДС, Павић је рекао да ДНС није разговарао са коалиционим партнерима и да не зна да ли је неко од њих разговарао са СДС.

“Ми у ДНС вољели бисмо да се направи што шира коалиција на нивоу БиХ. Ако је могуће да све странке из Српске учествују у тој коалицији, јер нас очекују заиста тешке одлуке. Што се тиче нивоа РС, ту имамо нешто рестриктивнији став, али не искључујемо могућност тих разговора”, рекао је Павић.

 

Повезано: Зворнички преврат

Popularno ove nedelje

Podijeljeno Sarajevo – egzodus Srba 1992–2026

Kako je nestala srpska zajednica u Sarajevu Egzodus Srba iz...

U Banjaluci predstava Duška Radovića “Kako su postale ružne riječi”

U Vijećnici kulturnog centra Banski dvor, sutra u 19.00...

Nezapamćeno od pandemije: Stotine hiljada putnika zaglavile širom svijeta

Stotine hiljada putnika ostale su zarobljene širom svijeta nakon...

Imprimatur objavio prevod nagrađivanog romana „Jaguarov san”

Izdavačka kuća "Imprimatur" objavila je prevod romana "Jaguarov san",...

Kako je nastala kultna pjesma ‘Za Beograd’ iz filma ‘Ko to tamo peva (VIDEO)

Skoro da i nema osobe rođene na našim prostorima,...

Teme

Podijeljeno Sarajevo – egzodus Srba 1992–2026

Kako je nestala srpska zajednica u Sarajevu Egzodus Srba iz...

U Banjaluci predstava Duška Radovića “Kako su postale ružne riječi”

U Vijećnici kulturnog centra Banski dvor, sutra u 19.00...

Nezapamćeno od pandemije: Stotine hiljada putnika zaglavile širom svijeta

Stotine hiljada putnika ostale su zarobljene širom svijeta nakon...

Imprimatur objavio prevod nagrađivanog romana „Jaguarov san”

Izdavačka kuća "Imprimatur" objavila je prevod romana "Jaguarov san",...

Klinički centar Srbije: Stanje Dačića i dalje ozbiljno, ali imamo razloga za optimizam

Zdravstveno stanje potpredsjednika vlade Republike Srbije i ministra unutrašnjih...

Rojters: Zvaničnici priznali da nema podataka da je Iran planirao da prvi napadne SAD

Zvaničnici administracije američkog predsjednika Donalda Trampa priznali su na...

Tramp: Ako Iran udari, uzvratićemo silom koja nikada nije viđena

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp danas je zaprijetio...

Povezani članci

Popularne kategorije