Na današnjem vanrednom sastanku gradonačelnika opština Sjeverna Kosovska Mitrovica, Leposavić, Zubin potok i Zvečan potpisana deklaracija kojom se lideri tih opština povlače sa svojih funkcija i prekidaju svaku komunikaciju sa vlastima u Prištini.
Kako je saopšteno na konferenciji za medije, nakon završetka vanredne sjednice, gradonačelnici četiri srpske opštine potpisali su zajednički deklaraciju u četiri tačke, u kojoj su naveli razloge za svoju odluku o napuštanju funkcija i svake komunikacije s vlastima u Prištini.
Kao tačka jedan navedeno je da je takva odluka donesena zbog uvođenja nehumanih taksi od 100 odsto na srpsku robu, čime je kosovskim Srbima ugroženo pravo na život, liječenje i opstanak i što vodi u još dublju krizu.
U drugoj tački je navedeno da se deklaracija potpisuje zbog kontinuiranog nasilja, prebijanja Srba, neosnovanih hapšenja i pokušaja ubistva Milana Radoičića, što takođe ugrožava pravo na život Srbima na Kosovu.
Pod tačkom tri navodi se kršenja svih međunarodnih sporazuma, od Rezolucije 1244, Briselskog sporazuma, kao i CEFTA sporazuma, a pod tačkom četiri ističe se da se odluka donosi zbog prištinskog kršenja sopstvenih pravnih akata po kojima se moraju poštovati prava Srba.
Obrazloženo je i da se ovakav njihov postupak ne treba tumačiti kao nespremnost da se oni brani spospstveni narod.
Na sjednici skupštine opštine Sjeverna Mitrovica, prisustvovalo je 15 odbornika, a odbornici SDP-a, Ksenija Božović i Marko Jakšić nisu bili prisutni.
Sjednicu su organizovali predsatvnici Srpske liste.
Sud u Kosovskoj Mitrovici prestao sa radom
Sud u Kosovskoj Mitrovici, sa sudskim jedinicama u Zubinom Potoku i Leposaviću, i sve sudije i radnici tih sudova prestali su sa radom danas u 9 sati, saznaje Tanjug.
Oni su se na taj način solidarisali sa građanima i protestima koje građani organizuju zbog mjera Priština i kršenja ljudskih prava Srba na KiM.
Predsjednik suda Nikola Kabašić uputio je pismo šefovima međunarodnih misija i pojedinim uticajnim ambasadama na KiM.
Srbi protestuju u Kosovskoj Mitrovici
U Kosovskoj Mitrovici je u toku miran protest Srba povodom uvođenja taksi na proizvode iz centralne Srbije od strane Prištine.
Izvor: sputnik.news

