Srijeda, 11.03.2026.
2 C
Sarajevo

Facebook marketing kampanja pomogla Donaldu Trampu da pobijedi na izborima

Endru Bozvort, bliski prijatelј vlasnika firme Marka Zakerberga, iznio je ovo zapažanje  u internom dopisu prošle nedelјe a prenio je Bi-Bi-Si.

Bozvort je rekao da Tramp nije izabran zbog "dezinformacija", već  "zato što je vodio jedinstvenu kampanju putem digitalnih oglasa koju sam ikad vidio od bilo kojeg oglašivača. Tačka".

Dopis je stigao u New York Times prije nego što je objavljen.

Pismo gospodina Bozvorta raspravlјalo je o mnogim zvučnim skandalima Facebook-a, uklјučujući navodno rusko uplitanje u predsjedničke izbore 2016. godine.

Bozvort je rekao osoblјu da nije strano uplitanje pomoglo Trampu da pobijedi, već njegova dobro isplanirana kampanja.

"Dakle, da li je Facebook odgovoran za to što je Donald Tramp izabran?" pitao se dugogodišnji zaposlenik. "Mislim da je odgovor da, ali ne iz razloga o kojima drugi misle."

Rusija je više puta negirala navode da je pokušala uticati na izbore u kojima je gospodin Tramp izabran umjesto Hilari Klinton.

”DOGAĐAJ KOJI NIJE VRIJEDAN POMENA”

Među ostalim tvrdnjama izvršnog direktora bila je i ta, da je kontroverzni skandal Cambridge Analitica-e bio "događaj koji nije vrijedan pomena".

Skandal je izbio u martu 2018. godine, kada se pojavilo da je firma zloupotrebila podatke miliona Facebook naloga.

Facebook je pogođen kaznom od 5 milijardi dolara u julu 2019. godine, nakon istrage Federalne trgovinske komisije (FTC).

Slučaj se fokusirao na to da li je gigant društvenih medija prekršio sporazum iz 2011. godine prema kojem je trebalo jasno obavijestiti korisnike i dobiti „izričitu saglasnost“ za dijelјenje njihovih podataka.

Uprkos prošlogodišnjoj presudi, gospodin Bozvort je u dopisu insistirao da je "u praktičnom smislu Cambridge Analitica u potpunosti događaj koji nije vrijedan pomena ".

Dodao je da je svaka tvrdnja o firmi "smeće", rekvši da bi bilo kakvi podaci koje su prikupili bili beskorisni "u roku od 12 do 18 mjeseci".

Kompanija je takođe optužena da je koristila podatke da bi cilјala potencijalne glasače na referendumu o Bregzitu 2016. godine.

Smatra se da će taj prekršaj zahvatiti 87 miliona korisnika širom svijeta.

Anonimni Twitter nalog počeo je objavlјivati dokumente, navodno u ime bivše zaposlenice Britani Kajzer, koji će otkriti obim aktivnosti Cambridge Analitica-e u preko 60 zemalјa.

 

Frontal
 

Popularno ove nedelje

Cijene nafte pale pa skočile na oko 90 dolara dok se čeka smirivanje na Bliskom istoku

Cijene nafte juče su skočile oko devet odsto, na...

Za 30 miliona evra – Italija kupila rijedak portret Karavađa nakon jednogodišnjih pregovora

Italija je kupila djelo baroknog majstora Karavađa za 30...

Kako je u TV debati potisnuto sjećanje na egzodus Srba iz Sarajeva

Emisija „Sjećanje na egzodus Srba iz Sarajeva – Potresna...

Preminuo pisac Sreten Božić – B. Vongar

Svoju književnu karijeru započeo je u Jugoslaviji, a...

Maslinovo ulje iz manastira Tvrdoš osvojilo tri zlata u Njujorku

Maslinovo ulje koje se pravi u manastiru Tvrdoš osvojilo...

Teme

Kako je u TV debati potisnuto sjećanje na egzodus Srba iz Sarajeva

Emisija „Sjećanje na egzodus Srba iz Sarajeva – Potresna...

Preminuo pisac Sreten Božić – B. Vongar

Svoju književnu karijeru započeo je u Jugoslaviji, a...

Maslinovo ulje iz manastira Tvrdoš osvojilo tri zlata u Njujorku

Maslinovo ulje koje se pravi u manastiru Tvrdoš osvojilo...

Razgovarali Tramp i Putin – Bliski istok, energetika i Ukrajina u fokusu

Američki predsjednik Donald Tramp i ruski lider Vladimir Putin...

Dačić: Vratio sam se u život, uskoro ću na kućno liječenje

Prvi potpredsjednik Vlade Srbije, ministar unutrašnjih poslova i predsednik...

Konzorcijum “Logistika BiH”: Danas će se znati da li institucije brane 20.000 radnih mjesta

Plenum Konzorcijuma "Logistika BiH" danas očekuje od nadležnih BiH...

Povezani članci

Popularne kategorije