Utorak, 10.03.2026.
1 C
Sarajevo

Гадафи и Чавес за слободу Африке и Ј. Америке

ПОРЛАМАР – Венецуелански предсједник Уго Чавес и либијски вођа Моамар Гадави упутили су позив афричким и јужноамеричким лидерима да се уједине како би се супротставли привредној доминацији Запада и створили мултиполарни свијет умјесто једнополарног или двополоарног какав је данас.


Најављујући да је ово „почетак спасења нашег народа", Чавес је истакао да би афричко-латиноамерички самит, који се одржава послије засједања Генералне скупштине УН и самита Г20 у Пицбургу на венецуеланском острву Маргарита, требало да помогне углавном сиромашним земљама да мање зависе од Европе и САД.

„У 21. веку неће бити биполарног свијета, неће бити ни једнополарнох. Биће мултиполарни. Африка ће бити важан географски, привредни и друштвени стожер. Јужна Америка такође", рекао је Чавес јуче, првог дана самита лидера Африке и Јужне Америке чији је домаћин и који се данас завршава.

„Свијет не чине пет земаља из Савјета безбједности УН. Свјетске силе желе да задрже своју моћ. Када су имали прилике да нам помогну, понашали су се према нама као према животињама, уништавали су нашу земљу. Сада треба да се боримо и да изградимо нашу сопствену моћ", рекао је Гадафи у свом обраћању учесницима самита.

Остали лидери присутни на самиту такође су говорили о великим свјетским проблемима, али су њихови ставови били далеко умјеренији од Чавесових и Гадафијевих.

Афрички и јужноамерички лидери би требало данас, завршног дана самита, да потпишу документ који позива глобалне институције као што су УН и Свјетска банка да сиромашним земљама пруже више подршке.

Предсједник Чавес је изјавио и да су се јужноамеричке земље сложиле да покрену оснивање регионалне банке за развој „Банко дел сур" са седам милијарди долара капитала, која би била пандан великим мултилатералним институцијама као што је ММФ.

То је идеја која се јављала и на прошлим самитима афричких и јужноамеричких земаља али је увијек остала мртво слово на папиру.

И ове године је прво било ријечи да ће та регионална банка имати почетни капитал од 20 милијарди долара.

Венецуелански званичници су касније објаснили да је та већа цифра помињана као сума која би се могла скупити током времена.

Popularno ove nedelje

Preminula doc. dr Јadranka Petrović

Docent na Ekonomskom fakultet Univerziteta u Banjaluci dr Јadranka...

Georgijeva: Svjetske ekonomije moraju se pripremiti za nepojmljive šokove

Svjetske ekonomije moraju da se pripreme za nepojmljive šokove,...

U Njujorku održan pomen velikom pronalazaču i rodoljubu Mihajlu Pupinu

Na groblju Vudlon u Njujorku održan je pomen povodom...

Ko je Modžtaba Hamnei, novi vrhovni vođa Irana

Modžtaba je drugi sin pokojnog ajatolaha Hameneija, koji je...

Položaj žena u nauci: manjak, diskriminacija, nevidljivost, seksualno uznemiravanje i mobbing

Položaj žena u nauci i akademskoj zajednici uopšte...

Teme

Preminula doc. dr Јadranka Petrović

Docent na Ekonomskom fakultet Univerziteta u Banjaluci dr Јadranka...

Georgijeva: Svjetske ekonomije moraju se pripremiti za nepojmljive šokove

Svjetske ekonomije moraju da se pripreme za nepojmljive šokove,...

U Njujorku održan pomen velikom pronalazaču i rodoljubu Mihajlu Pupinu

Na groblju Vudlon u Njujorku održan je pomen povodom...

Ko je Modžtaba Hamnei, novi vrhovni vođa Irana

Modžtaba je drugi sin pokojnog ajatolaha Hameneija, koji je...

Alarmantni podaci o migracijama u Srpskoj: Većina opština gubi stanovništvo

Samo 12 lokalnih zajednica u Republici Srpskoj lani je...

Barel nafte na evropskim berzama premašio 110 dolara

Zbog rata na Bliskom istoku, barel nafte tipa "brent"...

Povezani članci

Popularne kategorije