Vladimir Zelenski je objavio kako Ukrajina gubi do 100 vojnika svakog dana u borbama na istoku zemlje. Govoreći na pres-konferenciji, Zelenski je rekao da od 50 do 100 vojnika pogine svakog dana.
Navodi se da se najteže borbe ovih dana vode oko gradova Sieverodonjecka i Lisičanska. Kako je guverner Luganska Sergej Gaidai rekao, Rusija koristi taktiku spaljene zemlje. Istakao je kako je Sieverodonjeck pod napadima iz četiri različita smjera, ali da Rusi nisu uspjeli ući u taj grad.
Guardianova dopisnica Ema Graham Tompson je napisala na Tviteru kako Ukrajina nije bila pretjerano transparentna kada su u pitanju vlastite vojne žrtve. Objava Zelenskog da je u posljednjih mjesec dana ubijeno oko 3.000 Ukrajinaca, navodi ona, govori o tome koliko su brutalne borbe na istoku zemlje.
⚡️Zelensky:
Ukraine may be losing up to 100 soldiers fighting in the east every
day.President Volodymyr Zelensky said during a press
briefing on May 22 that 50-100 soldiers may be dying every day
defending Ukraine in “the most difficult direction,” in the country’s
east.— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) May
22, 2022
Izvor: avaz.ba

