Utorak, 09.12.2025.
3 C
Sarajevo

Grad pustih kuća, fabrika, ulica i pustih života (VIDEO)

Hrvatska vojska je 28. i 29. jula 1995. godine uništila 98 odsto infrastrukture u ovoj opštini i 95 odsto stambenih objekata. Posle rata Grahovo su zvali „kabriolet grad”, jer gotovo da nije bilo kuće niti stambene zgrade sa očuvanim krovom u ovom mestu.

Bivši drvni kombinat u Grahovu

Više od 50 odsto kuća još nije obnovljeno, niti ijedna od šest predratnih fabrika koje su zapošljavale oko 2 500 ljudi. Pre rata Bosansko Grahovo je imalo nultu stopu nezaposlenosti i uvozilo je radnu snagu iz susednih opština. Do 1992. godine Bosansko Grahovo je bilo među 15 najrazvijenijih opština u BiH, a danas je u vrhu najnerazvijenijih.

 

Danijelovo stado od 420 ovaca

Mnogo toga što život u gradu čini pristojnim i dostojnim danas u Grahovu nema. Nema nijednog vrtića, nema srednje škole, nijedne banke, ni bankomata, nema pijace, nijednog hipermarketa niti tržnog centra, nema gradskog ni međugradskog prevoza, a gotovo 40 odsto područja Grahova je i dalje bez struje iako je od završetka rata prošlo gotovo tri decenije. Prvog lekara Grahovljani su dobili tek ove godine, a pre rata imali su dom zdravlja i bolnicu sa 20 lekara. Zbog svega toga u Grahovo se vratio tek svaki petnaesti predratni stanovnik ove opštine. Mnogi i nemaju gde da se vrate, jer im kuće nisu obnovljene, a i da imaju od nečega treba živeti.

 

Zgrada bivšeg Doma kulture

Većina povratnika u ovom mestu živi od stočarstva i dovija se kako zna i ume da bi preživela. Među njima ima i mladih i uspešnih poljoprivrednika, kao što je 30-godišnji Danijel Mandić koji ima stado od 420 ovaca. On je jedan od retkih koji se nakon završetka studija vratio u Grahovo gde je zapatio manje stado koje je danas naraslo na 420 ovaca. Danijel je danas jedini stočar sa fakultetskom diplomom u Grahovu i jedini sa visokom stručnom spremom na Zavodu za zapošljavanje u ovoj opštini koja je imala dva posleratna gradonačelnika sa osnovnom školom.

 

Urušene kuće u Grahovu


Danijel sa ćerkom




Izvor: rts.rs

Popularno ove nedelje

Milan Nedeljković će biti novi šef BMW-a

Srbin Milan Nedeljković preuzeće 14. maja 2026. dužnost predsjednika...

Ševe, Strele ili o sarajevskim snajperistima Armije BiH

Sjećam se jednog razgovora u kojem je Boro Kontić...

Studija pokazala: vakcinisani protiv COVID-19 su imali 74% manji rizik da umru od teškog oblika bolesti

U moru zbunjujućih informacija o COVID-19 mRNA (iRNK) vakcinama,...

Račić: Granični prelaz u Gradišci žila kucavica ekonomije BiH

Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Goran Račić izjavio je...

Zovko: Političko Sarajevo stoji iza necivilizovanog rječnika Heleza

Evroposlanik iz Hrvatske Željana Zovko istakla je da iza...

Teme

Milan Nedeljković će biti novi šef BMW-a

Srbin Milan Nedeljković preuzeće 14. maja 2026. dužnost predsjednika...

Ševe, Strele ili o sarajevskim snajperistima Armije BiH

Sjećam se jednog razgovora u kojem je Boro Kontić...

Račić: Granični prelaz u Gradišci žila kucavica ekonomije BiH

Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Goran Račić izjavio je...

Zovko: Političko Sarajevo stoji iza necivilizovanog rječnika Heleza

Evroposlanik iz Hrvatske Željana Zovko istakla je da iza...

Zabrana društvenih mreža za mlađe od 16 godina stupila na snagu u Australiji

Zabrana korišćenja društvenih mreža za osobe mlađe od 16...

CIK naredio ponovno brojanje na 51 biračkom mjestu

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine BIH donijela je...

Из других медија (РТС) – Купрес отета земља (ВИДЕО)

Опустела села, урушене куће, затворене школе, закатанчене цркве, то...

Povezani članci

Popularne kategorije