Ponedjeljak, 23.03.2026.
8 C
Sarajevo

Coca-Cola HBC B-H ugostila ambasadoricu SAD u BiH

Ovom prilikom ambasadorici Cormack su predstavljeni glavni nalazi Socio- ekonomske studije utjecaja poslovanja Coca-Colinog sistema u Bosni i Hercegovini koji pokazuju da je doprinos, koji uz Coca-Coline kompanije – Coca-Colu HBC B-H d.o.o. Sarajevo i Barlan B-H d.o.o., uključuje sve dobavljače, trgovačke partnere i njihove dobavljače, u 2014. godini iznosio 136 miliona konvertibilnih maraka ili 0,5% domaćeg BDP-a. Svojim poslovanjem Coca-Cola je u 2014. godini podržala 64 miliona konvertibilnih maraka poreza, te 3600 radnih mjesta u široj privredi.

“Jedan od ciljeva američke ambasade je podrška rastu i razvoju bosanskohercegovačke ekonomije – otvaranje radnih mjesta za mlade i pomoć ovoj divnoj zemlji da se razvija. Da bi ekonomija jačala u BiH, neophodna je uspostava vladavine prava i jaka pravna država koja će osigurati kompanijama čvrst zakonski okvir u kome mogu uspješno poslovati. U tom smislu, značajno nam je to što je Coca-Cola, jedna od najvećih američkih kompanija, u godinama nakon rata, investirala u ponovnu izgradnju punionice i omogućila podršku bh. ekonomiji”, izjavila  je ambasadorica Cormack. 

U periodu 2010. – 2014., svojim poslovanjem Coca-Cola je podržala, u prosjeku godišnje, 71 milion konvertibilnih maraka poreznih prihoda, kojima se kroz državni budžet finansiraju obrazovanje, kultura, zdravstvo, javna uprava i drugi važni segmenti društva.

“U ovih gotovo četrdeset godina rada, proizvedeni su milioni boca Coca-Cole i bosanskohercegovačkom društvu i ekonomiji je dat značajan doprinos na koji smo veoma ponosni. Ovih rezultata ne bi bilo da, u proteklim godinama, nismo uložili ogromne napore i sredstva u prilagođavanje našeg poslovanja nepovoljnim uslovima poslovanja u Bosni i Hercegovini, vođeni mišlju da želimo da zadržimo lokalnu proizvodnju, i to u najširem mogućem obimu. Iskrena nam je namjera da ovdje zadržimo  svoju prisutnost u budućnosti, i nastavimo da doprinosimo bh. ekonomiji i društvu. Vjerujemo u oporavak bh. ekonomije i u poboljšanje poslovne klime u kojoj mi, i naši brojni partneri, poslujemo” istakla je Maria Anargyrou-Nikolić, generalna direktorica Coca-Cole HBC B-H Sarajevo.

Tokom obilaska punionice i razgovora o trenutnom poslovnom okruženju, ambasadorica Cormack i generalna direktorica Anargyrou-Nikolić razgovarale su o prednostima koje privrednici preko poslovnih udruženja mogu ostvariti bližom saradnjom sa organima vlasti u BiH, kako se može olakšati poslovanje te stvoriti povoljnije poslovno okruženje i omogućiti privlačenje stranih investicija. 

“Coca-Cola je jedna od kompanija koje u Bosni i Hercegovini ne utiču samo na ekonomiju zenlje nego je i značajan društveni i socijalni akter. Kao potvrdu je, za svoj angažman dobila nagradu za društveno odgovorno poslovanje i zahvalni smo za sve što je činila i čini u tom smislu”, izjavila  je ambasadorica Cormack. 

„Vjerujemo i da bi Bosna i Hercegovina  bila puno uspješnija u privlačenju stranih investitora ukoliko bi se poslovna klima poboljšala u smislu stabilnosti. To se može postići transparentnošću i time sto će Vlada osigurati operativni okvir za održivo poslovanje. Svako poboljšanje uslova poslovanja odraziće se novim investicijama, jačanjem proizvodnje, novim radnim mjestima i većim doprinosom u državnom budžetu i društvu Bosne i Hercegovine”, zaključila  je generalna direktorica Anargyrou-Nikolić.  

O Coca-Coli HBC B-H d.o.o. Sarajevo

Coca-Cola HBC B-H d.o.o. Sarajevo jedan je od najvećih proizvođača bezalkoholnih napitaka u Bosni i Hercegovini i ovlaštena je punionica proizvoda The Coca-Cola Company. Članica je grupe Coca-Cola Hellenic AG, koja posluje u 28 zemalja i drugi je po veličini sistem punionica proizvoda The Coca-Cola Company u svijetu. Proizvodi i distribuira jedinstven asortiman kvalitetnih robnih marki i tako služi populaciji od blizu četiri miliona stanovnika, unoseći predanost u ostvarenje ciljeva na tržištu i iskazujući čvrsto opredjeljenje ka dugoročnoj održivosti i društveno odgovornom poslovanju.

 

Popularno ove nedelje

Dodikovo pismo podrške Donaldu Trampu

Brate Donalde, Mi Srbi iz Republike Srpske šaljemo ti bezrezervnu...

Filip Šantić šampion Evrope (FOTO)

Član džiu džicu kluba Slavija Istočno Sarajevo i reprezentativac...

Peulić: Danas sastanak o daljim koracima

Glavni koordinator Konzorcijuma "Logistika BiH" Velibor Peulić najavio je...

Nivo mora viši nego što smo mislili, a posljedice su ogromne

Porast nivoa mora zbog klimatskih promjena mogao bi ugroziti...

Преминуо глумац Радоје Чупић

Радоје Чупић рођен је у Новом Саду 3. фебруара...

Teme

Dodikovo pismo podrške Donaldu Trampu

Brate Donalde, Mi Srbi iz Republike Srpske šaljemo ti bezrezervnu...

Filip Šantić šampion Evrope (FOTO)

Član džiu džicu kluba Slavija Istočno Sarajevo i reprezentativac...

Peulić: Danas sastanak o daljim koracima

Glavni koordinator Konzorcijuma "Logistika BiH" Velibor Peulić najavio je...

Nivo mora viši nego što smo mislili, a posljedice su ogromne

Porast nivoa mora zbog klimatskih promjena mogao bi ugroziti...

Преминуо глумац Радоје Чупић

Радоје Чупић рођен је у Новом Саду 3. фебруара...

Vlada Srpske od MUP-a zatražila da spriječi najavljenu blokadu graničnih prelaza

Vlada Republike Srpske je, na telefonskoj sjednici, zatražila od...

Tramp dao ultimatum Iranu: Imate 48 sati

Američki predsednik Donald Tramp zaprijetio je u subotu da...

Povezani članci

Popularne kategorije