– На почетку епидемије углавном смо теже клиничке слике виђали код особа старије животне доби и особа са хроничним болестима. Сада тешке клиничке слике имамо и међу млађом популацијом – рекла је Ђаковић Девић.
Истакла је да је то негдје и очекивано.
– Новообољели су углавном "мобилна" популација, која се тренутно сада много више налази у ситуацијама гдје је пренос вируса могућ – нагласила је она.
Истакла је да постоји више разлога за овако велики број заражених.
– Анализирајући ситуацију на терену са нашим епидемилозима више је разлога за велике бројеве. Откривали смо много заражених у фирмама, вртићима, на разним прославама и окупљањима, гдје се нису могле испоштовати препоручене мјере – истакла је Ђаковић Девић.
Додала је да бројке заражених су нешто што нам се апсолутно не допада.
– Од почетка јуна се биљежи нека узлазна путања што се тиче новообољелих, а у посљедње двије седмице са израженим погоршањем – рекла је Ђаковић Девић.
Што се тиче саме клиничке слике обољелих, додала је да је и даље негдје 80 одсто случајева, гдје је слаба клиничка слика или су асимптоматски носиоци вируса.
– Међутим, у неких 20 одсто случајева су особе са средње тешком или тешком клиничком сликом – нагласила је она.
Извор: РТРС

