Petak, 23.01.2026.
-2.1 C
Sarajevo

Novoimenovana direktorica USAID-a za BiH Nancy J. Eslick preuzela dužnost

Dolazak Eslick pokazuje kontinuiranu posvećenost Vlade SAD-a bilateralnim odnosima sa BiH te promociji euroatlantskih integracija i to jačanjem efikasnijih i odgovornijih institucija koje zadovoljavaju potrebe svih građana i pomažu stvaranje konkurentne, tržišno orijentisane ekonomije.

Kao direktorica misije, Nancy Eslick će nadgledati najveći dio budžeta civilne pomoći američke vlade za BiH, čiji je ukupni iznos oko 26 miliona dolara, saopšteno je iz USAID-a.

„Sretna sam što sam se pridružila misiji USAID u BiH, u ovo nevjerovatnoj zemlji s bogatim spojem kulture i baštine, prirodnih resursa i ljepote. Nadam se da ću u narednim godinama pomoći ovdašnjim građanima da ojačaju ekonomiju, vladavinu zakona i demokratiju u BiH, te ih podržati u nastojanju da svoju zemlju vode u mirnu, slobodnu i prosperitetnu budućnost“, rekla je Eslick.

Prije ovog imenovanja Nancy Eslick je radila u Jordanu, prvo kao zamjenica, a nakon toga dvije godine i kao v.d. direktorice tamošnje USAID misije. Prethodno je u Washingtonu bila na čelu USAID-ove Inicijative za regionalnu sigurnost u centralnoj Americi (CARSI) zaduženu za borbu protiv nesigurnosti i nasilja, te Inicijative Merida za regionalnu sigurnosnu saradnju između Meksika i SAD.

Kao supervizor Odjela za program u novoosnovanoj misiji USAID-a u Burmi, kreirala je 2013. i učestvovala u pregovorima o prvom okvirnom bilateralnom sporazumu koji reguliše upravljanje cjelokupnom ekonomskom pomoći namijenjenoj Burmi tokom perioda od 24 godine. Takođe je služila u misijama u Pakistanu, Ugandi i Afganistanu.

Do danas je, kako se ističe u saopšteenju USAID-a, američka vlada, prvenstveno putem USAID-a, osigurala više od 1,8 milijardi dolara pomoći za podršku ekonomskom, demokratskom i socijalnom napretku u BiH.

 

Izvor: radiosarajevo.ba

Popularno ove nedelje

Konzorcijum “Logistika BiH”: Evidentirano 100 deportacija vozača, institucije ćute

Konzorcijum "Logistika BiH" saopštio je da je iz zemalja...

Велики српски сликар Сава Шумановић рођен прије 130 година

Сава Шумановић, велики српски сликар, рођен је 22. јануара...

Na “državu” upisana dva srpska groblja, kapela i crkva u Mostaru, te crkva u Čelebićima

Opštinski sud u Mostaru upisao u gruntovnicu da je...

Selektivna ustavnost: neizvršavanje sudskih presuda u političkom i međunarodnom diskursu

Pravo za jedne, tišina za druge Uvod: selektivna politizacija ustavnosti Pitanje...

Rutinska pobjeda Đokovića u drugom kolu Australijan opena, korak bliže novom rekordu u Melburnu

Najbolji srpski teniser Novak Đoković plasirao se u treće...

Teme

Konzorcijum “Logistika BiH”: Evidentirano 100 deportacija vozača, institucije ćute

Konzorcijum "Logistika BiH" saopštio je da je iz zemalja...

Велики српски сликар Сава Шумановић рођен прије 130 година

Сава Шумановић, велики српски сликар, рођен је 22. јануара...

Selektivna ustavnost: neizvršavanje sudskih presuda u političkom i međunarodnom diskursu

Pravo za jedne, tišina za druge Uvod: selektivna politizacija ustavnosti Pitanje...

Balkan Solar Summit 2026 otvara najkritičnija pitanja tržišta (FOTO)

Banja Luka će 26. i 27. februara 2026. godine...

Ana Trišić Babić vratila zakone o zabrani pušenja i “sezoncima” u ponovnu proceduru

Tri zakona usvojena na posljednjoj prošlogodišnjoj sjednici Narodne skupštine...

Eko toplane počele primjenu restriktivnog režima isporuke toplotne energije

"Eko toplane" Banjaluka započele su primjenu restriktivnog režima proizvodnje...

Povezani članci

Popularne kategorije