Petak, 05.12.2025.
9 C
Sarajevo

Шеранић: До краја априла не треба ништа мијењати

Шеранић је за Би-Би-Си на српском језику рекао да Република Српска има епидемију под контролом и да то показују анализе на почетку шесте седмице епидемије.

– Све мјере које смо предузимали донијеле су резултате и епидемиолошке анализе показују да имамо линеаран раст тока епидемије, да смо у дијелу заравњене епидемиолошке криве – истакао је Шеранић.

Он је навео да у априлу не треба очекивати било какве измјене мјера, иако то најављују и спроводе Аустрија, Чешка, Хрватска.

– Немају ни све државе мјере истог нивоа, али сматрам да у Републици Српској до краја априла не треба мијењати ништа – период послије Ускрса биће кључ да размотримо шта треба радити у мају – додао је Шеранић.

Према његовим ријечима, Република Срспке мјере против вируса корона доноси на 14 дана и оне се неће мијењати ни у наредном таквом периоду.

Шеранић сматра да ће се, баш као што је и почела – поступно, епидемија корона вируса тако и гасити и да неће бити једног "окидача" који ће означити њен крај.

– Један сегмент је понашање епидемије у Републици Српској, други сегмент је непосредно окружење – Хрватска, Србија и Црна Гора, док је важан дио и европска димензија – Аустрија, Њемачка, Швајцарска и Словенија, земље одакле нам долази највише држављана БиХ – указао је Шеранић.

Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске сматра да је цијели регион у сличној ситуацији.

– Када гледамо наш регион, мислим да смо ту мање-више сви у истој фази, то је сличан систем здравства наслијеђен из бивше нам земље, па сви на сличан и добар начин пратимо епидемију и спроводимо противепидемијске мјере – рекао је Шеранић.

Одговарајући на питање зашто је ношење маски у Републици Срспкој обавезно, он је рекао да је препорука да је пожељно носити маску, посебно кад не може да се обезбиједи дистанца од једног метра.

– Маска нам не дозвољава и да додирујемо лице, очи, нос и има и психолошки значај у том смислу – објаснио је Шеранић.

Шеранић сматра и да грађани у Републици Срспкој адекватно спроводе препоручене мјере.

– Наравно, увијек има појединаца који их не поштују и ми смо кренули у строжу контролу прије свега оних који не поштују мјере самоизолације или карантина, али број тих грађана стално је опадао и никад није био велики – рекао је он.

Би-Би-Си наводи да једна влада тешко да би се могла надати бољој "расподјели карата" у тренутку избијања глобалне пандемије и да је на мјесту министра здравља идеално имати човјека коме је епидемиологија предмет специјализације.

Шеранић је у претходној Влади Републике Српске био министар науке и технологије, а додатно му је придружен и ресор просвјете и културе.

Као члан СНСД-а чији је предсједник Милорад Додик, здравству се вратио у актуелној Влади премијера Радована Вишковића.

– Епидемиологија је моја стручна специјализација, дуго радим са заразним болестима, био сам један од оних који је радио на доношењу Закона о заштити становништва од заразних болести 2017. године па систем веома добро познајем јер сам учествовао и у његовом креирању – истакао је Шеранић.

 

Извор: СРНА

Popularno ove nedelje

U decembru dvije penzije u Republici Srpskoj

Ministarstvo finansija Republike Srpske informiše javnost da će u...

Бака Милка у Лондону прославила 105. рођендан: Ово је њена невјероватна животна прича (ФОТО/ВИДЕО)

Једна од најстаријих Српкиња, Милица Јовић, прославила је 6....

Galić: Helezovo ponašanje nedostojno funkcije

Zamjenik ministra obrane u Savjetu ministara Slaven Galić ogradio...

UIO: Uslovi za otvaranje novog Graničnog prelaza Gradiška nisu ispunjeni

Uslovi za otvaranje novog graničnog prelaza Gradiška Novi most...

Teme

U decembru dvije penzije u Republici Srpskoj

Ministarstvo finansija Republike Srpske informiše javnost da će u...

Galić: Helezovo ponašanje nedostojno funkcije

Zamjenik ministra obrane u Savjetu ministara Slaven Galić ogradio...

UIO: Uslovi za otvaranje novog Graničnog prelaza Gradiška nisu ispunjeni

Uslovi za otvaranje novog graničnog prelaza Gradiška Novi most...

Dogovoreno povećanje boračkog dodatka u Republici Srpskoj

Osnovica za borački dodatak u Republici Srpskoj biće povećana...

Golubović: Povećanje plata za zaposlene u obrazovanju i kulturi

Ministar prosvjete i kulture Borivoje Golubović najavio je povećanje...

Povezani članci

Popularne kategorije