Nedjelja, 19.04.2026.
17 C
Sarajevo

Измијенити закон о кориштењу катастра

ИСТОЧНО САРАЈЕВО – Предсједништво Савеза општина и градова Републике Српске усвојило је иницијативу града Бањалуке којом се траже измјене Закона о накнадама зa вршењe услуга, премјера и кориштењe катастрa непокретности и кaтастра земљишта РС.


Генерални секретар Савеза Брано Јовичић рекао је Срни да је иницијатива мотивисана чињеницом да Републичка геодетска управа за имовинско-правне послове и катастар некретнина наплаћује своје услуге локалним заједницама, што представља додатно оптерећење за ове заједнице приликом кориштења података о статусу некретнина.

На данашњој сједници Предсједништва Савеза општина и градова РС донесена је одлука о преносу надлежности са Скупштине на Предсједништво Савеза када су у питању разматрање Извјештаја о финансијско-материјалном пословању и доношењу плана рада, с обзиром да се Скупштина заказује једном годишње, те се стога не стиже у роковима испоштовати Закон у буџетском систему РС и урадити ови документи на вријеме.

“Именовали смо и нове чланове Управог одбора JМЦ Мониторинг комитета за ИПА фондове у прекограничној сарадњи са Србијом, Хрватском и Црном Гором. У програму сарадње у ИПА фондовима између БиХ и Хрватске, то је град Источно Сарајево, програму сарадње са Црном Гором, то су општине Требиње и Берковићи, а у програму сарадње са Србијом општина Лакташи и град Бања Лука”, рекао је Јовичић.

Према његовим ријечима, договорена је и висина чланарине у Савезу како би се омогућило стабилно финансирање, те ће стога локалне заједнице закључити Споразум са Савезом према којем ће се плаћати чланарина у висини од по 0,18 КМ по становнику.

“Разматране су информације о актуелним пројектима које проводи Савез, као и иницијатива према Народној скупштини РС и Парламентарној скупштини БиХ којом се тражи измјена Изборног закона тако да се сви избори обављају заједно на свим нивоима сваке четири године”, рекао је Јовичић.

Према његовим ријечима, Савез општина и градова РС изразио је спремност и да учествује у великом програму Асоцијације локалних власти Италије, у којем ће учествовати велики број владиних и невладиних организација и локалних заједница земаља западног Балкана.

(СРНА)

Popularno ove nedelje

Iran zatvorio Ormuski moreuz

Iranska revolucionarna garda (IRGC) saopštila je da će Ormuski...

Dan žalosti u Republici Srpskoj

U Republici Srpskoj je danas, u nedjelju, 19. aprila...

U Republici Srpskoj sutra Dan žalosti

U Republici Srpskoj sutra je Dan žalosti povodom sjećanja...

Odakle je Slavko Vinčić i kako je dobio ime: Istina o porijeklu sudije o kojem bruji fudbalska Evropa

Epski fudbalski spektakl koji su nam prije nekoliko dana...

SAD obnovile licencu za prodaju ruske nafte do 16. maja

Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država obnovilo je licencu kojom...

Teme

Iran zatvorio Ormuski moreuz

Iranska revolucionarna garda (IRGC) saopštila je da će Ormuski...

Dan žalosti u Republici Srpskoj

U Republici Srpskoj je danas, u nedjelju, 19. aprila...

U Republici Srpskoj sutra Dan žalosti

U Republici Srpskoj sutra je Dan žalosti povodom sjećanja...

SAD obnovile licencu za prodaju ruske nafte do 16. maja

Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država obnovilo je licencu kojom...

Za selo Svrčuge kod Herceg Novog čuće se do Pariza (VIDEO)

Za selo Svrčuge kod Herceg Novog, donedavno nije znala...

Povezani članci

Popularne kategorije