Nedjelja, 19.04.2026.
21 C
Sarajevo

Одржана премијера филма „Zeitgeist – Moving Forward“

Синоћ је у пуној сали приједорског Кина Козара премијерно приказан филм „ Zeitgeist – Moving Forward “ (Цајтгајст – мувинг форверд). И поред тога што траје готово три сата, филм је изазвао велико интересовање приједорске публике која је са пажњом одгледала филм до краја.


Цајтгајст (дух времена) мувинг форверд (корак напријед), режисера Питера Џозефа, је дугометражни документарни филм. Ово је трећи наставак сада већ култног серијала који је постао најгледанији филм у историји интернета. Свјетска премијера филма се одржава у периоду од 15 – 25. јануара 2011. године у више од шездесет земаља на преко тридесет свјетских језика. Приједор је један од четири града у БиХ у којем су грађани имали прилику видјети филм у овом периоду. Након што се званичне премијере заврше у читавом свијету, на интернет страницу www.zeitgeistmovie.com ће, поред првог и другог дијела који можете већ сада погледати, бити постављен и трећи дио филма.

Филм нуди оно што не можете чути ни у школи, ни у цркви, ни на телевизији. У филму се појављују стручњаци из подручја јавног здравства, антропологије, неуробиологије, економије, енергетике, технологије, друштвених наука и друге значајне особе повезане са функционисањем друштва и културе.

Након другог дијела филма, основан је Цајтгајст покрет. Ова глобална организација, данас има више од пола милиона чланова у двјеста земаља и почиње да ради на транзицији у нову, одрживу економску парадигму. Цајтгајст покрет није политички покрет. Он не познаје нације, владе, расе, религије, вјероисповијести или класе, јер су то погрешне, застарјеле подјеле које су далеко од позитивних фактора за прави раст цјелокупног људског напретка и потенцијала. Њихова основа је у подјели моћи и стратификације, а не на јединству и једнакости што је циљ покрета. Иако је важно разумијети да је све у животу природни напредак, такође морамо признати реалност да људска врста има могућност драстично успорити и парализовати напредак кроз друштвене структуре које су застарјеле, догматске, а тиме и неусаглашене са самом природом. Свијет који видите данас, пун ратова, корупција, елитизма, загађења, сиромаштва, епидемијских болести, кршења људских права, неједнакости и криминала је резултат ове парализе.

Пројекцију филма су организовали: Хуманитарно удружење „Чисто срце“ из Приједора у сарадњи са покретом Буника и Центром за животну средину из Бање Луке.

 

Popularno ove nedelje

Iran zatvorio Ormuski moreuz

Iranska revolucionarna garda (IRGC) saopštila je da će Ormuski...

Dan žalosti u Republici Srpskoj

U Republici Srpskoj je danas, u nedjelju, 19. aprila...

U Republici Srpskoj sutra Dan žalosti

U Republici Srpskoj sutra je Dan žalosti povodom sjećanja...

Odakle je Slavko Vinčić i kako je dobio ime: Istina o porijeklu sudije o kojem bruji fudbalska Evropa

Epski fudbalski spektakl koji su nam prije nekoliko dana...

SAD obnovile licencu za prodaju ruske nafte do 16. maja

Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država obnovilo je licencu kojom...

Teme

Iran zatvorio Ormuski moreuz

Iranska revolucionarna garda (IRGC) saopštila je da će Ormuski...

Dan žalosti u Republici Srpskoj

U Republici Srpskoj je danas, u nedjelju, 19. aprila...

U Republici Srpskoj sutra Dan žalosti

U Republici Srpskoj sutra je Dan žalosti povodom sjećanja...

SAD obnovile licencu za prodaju ruske nafte do 16. maja

Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država obnovilo je licencu kojom...

Za selo Svrčuge kod Herceg Novog čuće se do Pariza (VIDEO)

Za selo Svrčuge kod Herceg Novog, donedavno nije znala...

Povezani članci

Popularne kategorije