Nedjelja, 07.12.2025.
6 C
Sarajevo

Ćuti dok te karam

Pripadnici Stanice javne bezbjednosti Gradiška pretukli su banjalučkog advokata Milana Maleševića. Batine su pale u toku racije, nakon što je Malešević tražio da ga policajac persira, a potom da mu kaže ime i da mu pokaže broj značke. Službeno lice se nadurilo, poteglo pendrek, a kako vuci nikada ne kolju sami, u pomoć su pristigle i ostale pandurske pesnice. Advokat je grizao beton, dobio je čizmu na glavu, razbijena mu je arkada i zatvoren je u samicu sa libijskom temperaturom. 

Načelnik SJB Gradiška Bojan Škorić rekao je da su policajci bili u raciji i da je Malešević nasrnuo na uniformu i da je, nakon toga, „uz upotrebu sile“, lišen slobode ( mada se Malešević kune da je uhapšen). Škorić je dodao da je jedna uniforma lakše povrijeđena, ali nije saopštio inicijale koji su u toj noći nosili pendrek, niti je ma'nuo papirom na kojem stoji o kakvim se povredama zapravo radi.

Na koncu se javio i direktor Policije RS Gojko Vasić i dodao da je Malešević ometao policijsku raciju i da se tako nešto ne toleriše ni na zapadu. U raciji, veli Vasić, građani moraju da ćute i da izvršavaju naređenja. Onaj ko to ne shvata, nastavlja Sokrat sa pendrekom, pravi probleme i sebi i policiji, uz apendiks da je policija morala tako reagovati.

Prvo: ovo nije prvi put da racija u Gradišci završava batinanjem plebsa. U septembru 2010. godine pripadnici Jedinice za podršku Centra javne bezbjednosti Banja Luka upali su u diskoteku „Black and white“ i pretukli nekoliko gostiju. Nikola Stepanović je dobio više udaraca, zakucan je na beton, a onda bez riječi objašnjenja pušten kući. Goran Stojanović je rekao da je policija istukla više mladića i djevojaka, a Nikola Soldatić je dodao da je policijski pretres bio „neviđena tortura“.Kolege se prisjećaju da ih je policija svojevremeno izuvala i izvodila napolje, pa potom legitimisala. Da li im vjerujem? Naravno. Ne zato što imam nešto protiv policije i pandura, već zato što mi je jasno da su, kako reče pjesnik, „umnoj patnji nestasali“, a taj je manjak vazda bio kompenzovan nadmenom demonstracijom sile.

Drugo: policija se, očigledno, malko zanijela. Batinala je nekoga koga nije trebala da batina i sada će morati da kusa sopstvene pomije miješane nemirnim pendrekom. Prostom čovjeku naprosto bude toplo oko srca, pa taman ATV na Trgu pekao jaja, kada se panduri prebace i opale nekoga ko je „u nastavku procesa“ uporan k'o slavonski komarac u decembru. Malešević je najavio tužbu za tužbom, a nemušti odgovori načelnika sa Save odjeknuli su tipičnom pandurskom neuvjerljivošću koju je, eto zla, pokušao da spasi prvi policajac Republike Srpske.

Treće: čudo neviđeno u cijelom tom pendrečenju jeste rezon Gojka Vasića koji svaki udarac kundakom opravdava višim policijskim smislom. Za Goju su, dakle, građani u kafani, pa čak i oni koji ne prave nikakav problem, samo koža koju treba pečatati i ništa više. Ako treba. A vazda treba. Zlu ne trebalo. Građani, dakle, moraju da ćute? Čak i kada ih neko vrijeđa? Kada ih neko nipodaštava? Kada ih neko ismijava? Građani, dakle, moraju da izvršavaju naređenja? Čak i kada im neko kaže da se izuju? Kada ih batinaju ni zbog čega? Lijepo se Vasić dosjetio zapada, zaista, ali je zaboravio da napomene i sljedeće: na zapadu, ma na kom istoku Vasiću bio zapad, policija pendreči narod kada narod ne sluša i to je vjerovatno tačno. Ali je tačno i to da ista ta policija ne pljačka svoj narod po auto-putevima niti dila oduzetu drogu klincima oko škola.

Popularno ove nedelje

У Загребу обиљежавање 34 године од убиства породице Зец

У Загребу ће данас бити обиљежене 34 године од...

Mask pozvao na ukidanje Evropske unije

Američki milijarder Ilon Mask pozvao je na ukidanje Evropske...

LEAD na konferenciji ŽENE I TOČKA 10.0: Održiva budućnost ispisana ženskim potpisom

Predstavljen regionalni kompas, ESG Coach Ovogodišnja, 10. jubilarna konferencija HGK...

Denver pobijedio Atlantu, Јokić postigao 40 poena na meču

Košarkaši Denver nagetsa pobijedili su na gostovanju ekipu Atlanta...

Zlato za bijeljinsku Muzičku školu na festivalu u Gracu

Učenici Muzičke škole "Kornelije Stanković" iz Bijeljine ostvarili su...

Teme

У Загребу обиљежавање 34 године од убиства породице Зец

У Загребу ће данас бити обиљежене 34 године од...

Mask pozvao na ukidanje Evropske unije

Američki milijarder Ilon Mask pozvao je na ukidanje Evropske...

LEAD na konferenciji ŽENE I TOČKA 10.0: Održiva budućnost ispisana ženskim potpisom

Predstavljen regionalni kompas, ESG Coach Ovogodišnja, 10. jubilarna konferencija HGK...

Denver pobijedio Atlantu, Јokić postigao 40 poena na meču

Košarkaši Denver nagetsa pobijedili su na gostovanju ekipu Atlanta...

Zlato za bijeljinsku Muzičku školu na festivalu u Gracu

Učenici Muzičke škole "Kornelije Stanković" iz Bijeljine ostvarili su...

Merc: Sve zemlje moraju da snose isti rizik kada je u pitanju zamrznuta ruska imovina

Njemački kancelar Fridrih Merc izjavio je, nakon sinoćnjeg razgovora...

U decembru dvije penzije u Republici Srpskoj

Ministarstvo finansija Republike Srpske informiše javnost da će u...

Povezani članci

Popularne kategorije