Muzika i film

Održana dodjela Oskara: Evo ko je ove godine odnio nagradu za najbolji film, glumu i režiju

U noći sa nedjelje na ponedjeljak, u 2 časa poslije ponoći po našem vremenu, obavljena je 93. dodjela zlatnog kipića koji predstavlja najveći uspjeh u filmskoj industriji - Oskara.

Dodjela je prvobitno bila zakazana za 28. februar, ali je pandemija Covid-19 poremetila i te planove, poput mnogih drugih u posljednjih godinu dana. Produkcija filmova je na čekanju, najnovija izdanja su odgođena. Emisije su prebačene na virtuelne ili hibridne formate sa ograničenom ili potpuno bez publike.

Pored pomijeranja datuma, Akademija je ublažila i pravila, pa je tako dozvoljeno bilo učešće svih filmova iz kalendarske 2020. godine, uz dodatak filmova koji su izašli sve do 28.2.2021. Takođe, prvi put je dozvoljeno učešće filmovima koji su samo prikazivani na streaming platformama.

Nominacije za Oskara predvodio je Netflixov film "Mank", sa 10 ponuda. Pored ovog, nominovan je i Netflixov "The Trial of Chicago 7", Amazonov "Sound of Metal" i film koji je prije dodjele Oskara dobio najviše nagrada, a prikazivan je na Diznijevom Hulu servisu, drama "Nomadland".

Oskar je dodjeljivan u 23 kategorije, a ovo su svi dobitnici.


Najbolji film

    “The Father”
    “Judas and the Black Messiah”
    “Mank”
    “Minari”
    ✓“Nomadland”
    “Promising Young Woman”
    “Sound of Metal”
    “The Trial of the Chicago 7”

Najbolji reditelj

    Lee Isaac Chung, “Minari”
    Emerald Fennell, “Promising Young Woman”
    David Fincher, “Mank”
    ✓Chloé Zhao, “Nomadland”
    Thomas Vinterberg, “Another Round”

Najbolja glumica

    Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”
    Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”
    Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”
    ✓ Frances McDormand, “Nomadland”
    Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

 Najbolji glumac

    Riz Ahmed, “Sound of Metal”
    Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
    ✓ Anthony Hopkins, “The Father”
    Gary Oldman, “Mank”
    Steven Yeun, “Minari”

Najbolja sporedna glumica

    Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”
    Glenn Close, “Hillbilly Elegy”
    Olivia Colman, “The Father”
    Amanda Seyfried, “Mank”
    ✓Yuh-Jung Youn, “Minari”

Najbolji sporedni glumac

    Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7”
    ✓Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah”
    Leslie Odom Jr., “One Night in Miami”
    Paul Raci, “Sound of Metal”
    Lakeith Stanfield, “Judas and the Black Messiah”

Najbolji strani film

    ✓“Another Round,” Danska
    “Better Days,” Hong Kong
    “Collective,” Rumunija
    “The Man Who Sold His Skin,” Tunis
    “Quo Vadis, Aida?” Bosna i Hercegovina

Najbolji animirani film

    “Onward”
    “Over the Moon”
    “A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”
    ✓“Soul”
    “Wolfwalkers”

Najbolji originalni scenario

    “Judas and the Black Messiah”
    “Minari”
    ✓“Promising Young Woman”
    “Sound of Metal”
    “The Trial of the Chicago 7”

Najbolje prilagođen scenario

    “Borat Subsequent Moviefilm”
    ✓“The Father”
    “Nomadland”
    “One Night in Miami”
    “The White Tiger”

Najbolji dokumentarni film

    “Collective”
    “Crip Camp”
    “The Mole Agent”
    ✓“My Octopus Teacher”
    “Time”

Najbolji kratki animirani film

    “Burrow”
    “Genius Loci”
    ✓“If Anything Happens I Love You”
    “Opera”
    “Yes People”

Najbolji kratki dokumentarni film

    ✓“Colette”
    “A Concerto Is a Conversation”
    “Do Not Split”
    “Hunger Ward”
    “A Love Song for Latasha”

Najbolja originalna pjesma

    “Husavik” (“Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”)
    ✓ “Fight for You” (“Judas and the Black Messiah”)
    “Io Sì (Seen)” (“The Life Ahead”)
    “Speak Now” (“One Night in Miami”)
    “Hear My Voice” (“The Trial of the Chicago 7”)

Najbolja muzika

    “Da 5 Bloods”
    “Mank”
    “Minari”
    “News of the World”
    ✓“Soul”

Najbolji zvuk

    “Greyhound”
    “Mank”
    “News of the World”
    “Soul”
    ✓“Sound of Metal”

Vizuelni efekti

    “Love and Monsters”
    “The Midnight Sky”
    “Mulan”
    “The One and Only Ivan”
    ✓“Tenet”

Najbolja šminka i frizura

    “Emma”
    “Hillbilly Elegy”
    ✓“Ma Rainey’s Black Bottom”
    “Mank”
    “Pinocchio”

Dizajn kostima


    “Emma”
    ✓“Ma Rainey’s Black Bottom”
    “Mank”
    “Mulan”
    “Pinocchio”

 

Izvor: atvbl.com 
Twitter
Anketa

Da li vlasti u BiH trebaju da nagrade građane koji se vakcinišu protiv kovida-19?

Rezultati ankete
Blog