Subota, 13.12.2025.
-0.1 C
Sarajevo

Učenice Druge gimnazije Sarajevo pretvaraju elektronski otpad u inovacije

Demonstracijom vježbi „Tinkering with E-waste“ danas je u Drugoj gimnaziji Sarajevo promoviran inovativan pristup učenju koji učenike osposobljava za budućnost kroz rješavanje stvarnih problema.

U okviru posjete školi, predstavnici Nelt Grupe, UNICEF-a te obrazovnih institucija Kantona Sarajevo imali su priliku vidjeti kako učenice IT Girls kluba daju novi smisao staroj elektronici, pretvarajući je u funkcionalne i kreativne proizvode. Ova aktivnost dio je proširene nastavne prakse razvijene kroz zajedničku inicijativu „Tinkering with E-Waste“.

Obrazovni sistem u Bosni i Hercegovini suočava se s brojnim izazovima, od kojih je jedan od najznačajnijih digitalni jaz. Prema podacima, u prosjeku 19,9 učenika u BiH dijeli jedan računarski uređaj, za razliku od 1,2 učenika po uređaju u zemljama OECD-a. Nedavna međunarodna procjena (ICILS, 2023) pokazala je da samo 2% učenika u BiH postiže najviši nivo kompjuterske i informatičke pismenosti, dok čak 37% četrnaestogodišnjaka ne doseže ni osnovni nivo.

Prepoznajući ove izazove, UNICEF je uz podršku Nelt Grupe pokrenuo inicijativu „Tinkering with E-Waste“ kako bi integrirao praktično STEM učenje u nastavu putem postojećih IT Girls klubova. Cilj je da se učenici, kroz ponovno korištenje zastarjele elektronike, upoznaju s inovacijama, programiranjem i principima održivosti.

„Za nas partnerstvo s UNICEF-om znači strateško i dugoročno ulaganje u budućnost naše zemlje. Raduje me što će ovi učenici, zahvaljujući stečenim znanjima i vještinama, biti spremni za digitaliziranu i tehnološki naprednu ekonomiju i time postati konkurentniji na tržištu rada. Drago mi je što kroz jednu ovakvu saradnju možemo naše vrijednosti prenijeti i na širu društvenu zajednicu”, rekla je Suzana Sikimić, izvršna direktorica Nelt BiH.

Ukupno 25 škola u Federaciji BiH i Brčko distriktu učestvovalo je u mapiranju elektronskog otpada, identificirajući postojeće uređaje i mogućnosti za njihovu ponovnu upotrebu. Na osnovu tih saznanja, UNICEF i Nelt proširili su IT Girls priručnike za osnovne i srednje škole s 10 novih praktičnih vježbi usmjerenih na e-otpad i STEM učenje. Početkom ove godine obučeno je 35 nastavnika koji su preuzeli novi sadržaj.

„Naša inicijativa ‘Tinkering with E-Waste’ mnogo je više od programa o tehnologiji. Ovdje se susreću ključni prioriteti: izgradnja ljudskog kapitala kroz savremene vještine, poticanje održivog razvoja (SDG) reciklažom elektronskog otpada i jačanje jednakosti dajući svakom djetetu, a posebno djevojkama, priliku da bude kreator, a ne samo korisnik tehnologije. Ovo je konkretan korak ka transformaciji obrazovanja i izgradnji otpornijeg, konkurentnijeg i zelenijeg društva za svu djecu u Bosni i Hercegovini“, rekao je Marc Lucet, predstavnik UNICEF-a u BiH.

„Tinkering with E-Waste“ pruža učenicima praktične STEM vještine, promoviše održivost i odgovorno upravljanje otpadom, i osnažuje ih za napredovanje u digitalnoj ekonomiji.

 

Frontal

Popularno ove nedelje

Sijarto: Mađarska poziva Rutea da prestane da podstiče ratne tenzije

Mađarska vlada pozvala je generalnog sekretara Marka Rutea da...

Vazduh u Banjaluci sinoć opasan, najgori u BiH

Prema najnovijim podacima Eko akcije, izmjerenim sinoć kvalitet vazduha...

CIK BiH najavio probijanje roka za objavljivanje rezultata izbora

CIK BiH najavljuje probijanje prethodno utvrđenog roka za objavljivanje...

Tramp optužio Zelenskog: Odbio je da podrži plan SAD za rješavanje sukoba u Ukrajini

Predsjednik Ukrajine Vladimir Zelenski ne podržava plan Vašingtona za...

Donatorsko veče “S ljubavlju hrabrim srcima” 26. decembra

Šesnaesto donatorsko veče “S ljubavlju hrabrim srcima” biće održano...

Teme

Sijarto: Mađarska poziva Rutea da prestane da podstiče ratne tenzije

Mađarska vlada pozvala je generalnog sekretara Marka Rutea da...

Vazduh u Banjaluci sinoć opasan, najgori u BiH

Prema najnovijim podacima Eko akcije, izmjerenim sinoć kvalitet vazduha...

CIK BiH najavio probijanje roka za objavljivanje rezultata izbora

CIK BiH najavljuje probijanje prethodno utvrđenog roka za objavljivanje...

Tramp optužio Zelenskog: Odbio je da podrži plan SAD za rješavanje sukoba u Ukrajini

Predsjednik Ukrajine Vladimir Zelenski ne podržava plan Vašingtona za...

Donatorsko veče “S ljubavlju hrabrim srcima” 26. decembra

Šesnaesto donatorsko veče “S ljubavlju hrabrim srcima” biće održano...

Vazduh nezdrav u Tuzli, Banjaluci, Doboju i Lukavcu

Vazduh je jutros nezdrav u Tuzli, Banjaluci, Doboju i...

Povezani članci

Popularne kategorije