Region

Kocić: Korištenje njuz neta kao izvor u udžbeniku trik za najbolje studente

Tekst profesora Milana Kocića u kojem se satirični portal Njuz net navodi kao relevantan izvor prošao je provjeru tri recenzenta. Kocić kaže da je namjerno ubacio Njuz net kao izvor, kako bi ga najbolji studenti uočili kao marketinški trik.

Stručnjaci upozoravaju da je potrebno detaljno provjeravati izvore sa interneta, ali i više pažnje posvetiti izboru recenzenata.

Medije i društvene mreže juče je preplavila informacija da je docent kragujevačkog Ekonomskog fakulteta u svom udžbeniku "Direktni marketing" citirao vijest sa satiričnog portala Njuz net u kojoj se navodi da je kompanija "Fejsbuk zabranila svojim radnicima da koriste fejsbuk". Dan kasnije, autor Milan Kocić kaže da citat nije greška, već trik koji treba da uoče najbolji studenti.

Trik ili ne, otvorilo se pitanje recenzenata koji kontrolišu sadržaje udžbenika.

Dok su mediji pokušavali da saznaju kako je moguće da se izmišljena vijest nađe u fusnoti udžbenika kao relevantan izvor od autora je stiglo objašnjenje.

Milan Kocić kaže da je njegova želja bila da najbolji studenti prepoznaju da Njuz net kao izvor nije relevantan.

"Moja je upravo želja bila da sjajni studenti koji znaju šta je marketinški trik prepoznaju da taj izvor nije akademski, a da oni koji nisu na pravi način shvatili tu moju želju procijene šta je to što treba saopštiti na ispitu", rekao je Kocić i istakao da greške nije bilo.

Izgleda da slično misle i tri recenzenta koja su kontrolisala knjigu izdatu na kragujevačkom Ekonomskom fakultetu. Podrška autoru stiže i od fakultetskog rukovodstva i od studenata.

Dekan Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu Verica Babić ističe da protekla 24 časa najbolje svjedoče o tome šta je politički marketing, a predsjednik Studentskog parlamenta Nedeljko Mišić ističe da su studenti Kociću odmah pružili podršku.

"To da nije površan, da je kvalitetan, da pruža maksimalnu pomoć studentima govori i podrška koju je dobio za sat vremena, 600 potpisa studenata koji su mu pružili pomoć. Čim je prošla knjiga te silne recenzije, mora da je dobra", rekao je Mišić.

Na nivou države ne postoji tijelo koje se posebno bavi kvalitetom udžebnika, pa je sve prepušteno fakultetima, odnosno recenzentima. Da je i za autore i za studente važno da recenzenti nose lupu, umjesto hemijske i da nema mjesta ležernom stavu, saglasni su oni koji se time bave godinama.

Profesor Hasan Hanić sa Beogradske bankarske akademije kaže da se dešava da autori sami biraju recenzente koji ponekad ni ne pogledaju knjigu koja je u pitanju.

"Nažalost, u praksi na mnogim fakultetima uključujući i određene državne fakultete dešava se da se recenzenti određuju na prijedlog autora, da ti recenzenti ne pogledaju učilo, da ti recenzenti osim toga nisu kompetentni", kaže Hanić i ističe da se događalo da recenzenti budu asistenti i saradnici sa istog fakulteta.

Osim toga i citiranje sa interneta podleže jasnim standardima, kako bi se suzila mogućnost da se u udžebnicima nađu materijalne greške.

Miloš Bešić sa Fakulteta političkih nauka kaže da postoje jasna uputstva o upotrebi interneta u naučne svrhe.

"U svim tim uputstvima postoji ekplicitno uputstvo kada kosristite u naučne svrhe internet na koji način to treba raditi i na koji način da proverite sadržaje kako bi oni bili relevantni za temu o kojoj govorite", rekao je Bešić.

Da je Njuz net, koga je citirao autor, relevantan, ali samo za satiru i humor potvrdio je i danas - na tom portalu našao se humoristički tekst u kojem autori daju viđenje ove dvodnevne medijske teme.


(RTS/Frontal)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog