Četvrtak, 22.01.2026.
1 C
Sarajevo

Saša Nikolić izdao osmu knjigu "Na braniku otadžbine"

Nikolić je rekao da je u ovoj zbirci pjesama opjevao sve značajne istorijske događaje iz Prvog i Drugog balkanskog rata, Prvog i Drugog svjetskog rata, proteklog odbrambeno-otadžbinskog rata, kao i specijalna brigada policije Republike Srpske i njenih devet odreda, kao i njihova svjedočanstva o ratnim dešavanjima. 

Nikolić kaže da će oni koji budu čitali ovu knjigu moći da saznaju dosta više o događajima iz 20. vijeka, jer je istorija dugo godina sakrivala strašne zločine nad Srbima u Istočnoj Bosni, u selu Miloševići i Starom brodu u martu 1942. godine. 

Prema njegovim riječima, u novoj zbirci je i pjesma o srpskoj opštini Olovo, odakle je i rodom, koja je poslije Dejtonskog mirovnog sporazuma prestala da postoji. 

Nikolić je naglasio da je inspiracija za pisanje knjige borba srpskoga naroda za opstanak na ovim prostorima, njihovo stradanje i junačka odbrana svoje zemlje. 

Promocija knjige "Na braniku otadžbine" bila je 1. novembra u Banjaluci, gdje su stihove pjevali mladi guslari škole "Starina Novak" sa Pala Đorđe Nikolić i Miloš Pandurević. 

Pjesmu o Šestom odredu specijalne brigade policije recitovala je Đurđina Gajović, koja je više puta osvajala prva mjesta na recitatorskim takmičenjima. 

Naredna promocija biće u Trebinju, Palama, Doboju i drugim gradovima Republike Srpske. 

Sponzori knjige su grad Istočno Sarajevo, opština Pale i Elektrodistribucija "Pale", a recenzenti profesori Nikola Pavlović i Saša Gajić. 

Nikolić je kao borac Vojske Republike Srpske dva puta ranjen u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu. Od 1996. godine zaposlen je u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske na Palama, gdje živi sa suprugom i četvoro djece. 

Nosilac je bronzanog oredan i povolje sa bronzanom medaljom koju mu je kao jednom od najtalentovanijih mladih srpskih pjesnika dodijelio Savez srpske dijaspore Slovenije. 

Kako je Frontal već pisao,  tokom odbrambeno-otadžbinskog rata u Republici Srpskoj, na području Olovsko-kladanjskog ratišta, tada osamnaestogodišnjak, Saša Nikolić, u rovu je počeo da piše pjesme, sa namjerom da zabilježi teške trenutke koji su razarali njegov kraj i uništavali rodno selo.

 

Srna/Frontal

Popularno ove nedelje

Konzorcijum “Logistika BiH”: Evidentirano 100 deportacija vozača, institucije ćute

Konzorcijum "Logistika BiH" saopštio je da je iz zemalja...

Велики српски сликар Сава Шумановић рођен прије 130 година

Сава Шумановић, велики српски сликар, рођен је 22. јануара...

Na “državu” upisana dva srpska groblja, kapela i crkva u Mostaru, te crkva u Čelebićima

Opštinski sud u Mostaru upisao u gruntovnicu da je...

Selektivna ustavnost: neizvršavanje sudskih presuda u političkom i međunarodnom diskursu

Pravo za jedne, tišina za druge Uvod: selektivna politizacija ustavnosti Pitanje...

Rutinska pobjeda Đokovića u drugom kolu Australijan opena, korak bliže novom rekordu u Melburnu

Najbolji srpski teniser Novak Đoković plasirao se u treće...

Teme

Konzorcijum “Logistika BiH”: Evidentirano 100 deportacija vozača, institucije ćute

Konzorcijum "Logistika BiH" saopštio je da je iz zemalja...

Велики српски сликар Сава Шумановић рођен прије 130 година

Сава Шумановић, велики српски сликар, рођен је 22. јануара...

Selektivna ustavnost: neizvršavanje sudskih presuda u političkom i međunarodnom diskursu

Pravo za jedne, tišina za druge Uvod: selektivna politizacija ustavnosti Pitanje...

Balkan Solar Summit 2026 otvara najkritičnija pitanja tržišta (FOTO)

Banja Luka će 26. i 27. februara 2026. godine...

Ana Trišić Babić vratila zakone o zabrani pušenja i “sezoncima” u ponovnu proceduru

Tri zakona usvojena na posljednjoj prošlogodišnjoj sjednici Narodne skupštine...

Eko toplane počele primjenu restriktivnog režima isporuke toplotne energije

"Eko toplane" Banjaluka započele su primjenu restriktivnog režima proizvodnje...

Povezani članci

Popularne kategorije