Četvrtak, 19.02.2026.
-3.1 C
Sarajevo

МУП РС: Више од 6.000 пријава због сумње на ратни злочин

БАЊА ЛУКА – Министарство унутрашњих послова Републике Српске поднијело је кривичне пријаве против више од шест хиљада лица за које се сумња да су починила ратни злочин над око 22.000 Срба.


Координатор Тима МУП РС за истраживање и документовање кривичног дјела ратног злочина Симо Тушевљак рекао је да су пријаве поднесене надлежним тужилаштвима у БиХ од 4. априла 1992. године до сада.

Он је изјавио да се са представницима Шведске и Норвешке тренутно истражују злочини који су се догодили да подручју западне Херцеговине, гдје су почињени навећи злочини, прије свега, у логору "Дретељ" и логорима у Мостару и Коњицу.

Тушевљак напомиње да је на територији, коју је покривала Армија БиХ, било више од 600 логора, а да је само у Сарајеву било 126 логора и мјеста гдје је било затварано српско становништво, које је противправно хапшено.

Највише лица, додаје Тушевљак, која су мучена и звјерски убијена, а жене силоване било је затворено у касарни "Виктор Бубањ", у логору "Силос", затим у Храсници, у Централном затвору, логору на Алипашином пољу, у студентским домовима, као и логорима у полицијским станицама.

"МУП РС евидентирао је сва мјеста гдје су људи противправно лишавани слободе и у западној Херцеговини, у логорима на тузланском подручју, зеничком, централној Босни, те на бихаћком подручју, а узели смо и велики број изјава преживјелих логораша, све то документовали и доставили Тужилаштву БиХ", истиче Тушевљак.

Извјештаји су поднесени и против лица која су починила ратни злочин над припадницима ВРС, ратним заробљеницима, а Тушевљак наглашава да су злочини над Србима на подручју Возуће и озренског ратишта један од најдрастичнијих примјера злочина над припадницима ВРС које су у великом броју заробили муџахедини, а потом су их звјерски мучили, одсијецали главе, па су њихова тијела размјењивана без главе, за које се ни данас не зна гдје се налазе.

Говорећи о раду Тужилаштва БиХ, Тушевљак је напоменуо да МУП РС има успјешу сарадњу са том правосудном институцијом, али је затражио равноправан однос према свим предметима и жртвама.

 

Popularno ove nedelje

Preminula Ljiljana Zelen Karadžić

Ljiljana Zelen Karadžić, supruga prvog predsjednika Republike Srpske Radovana...

Rajaner ukida više polazaka iz Banjaluke

Ryanair će u ljeto 2026. smanjiti operacije i u...

Нови договор у БиХ

С аспекта жеља политичких елита у Бањој Луци, Мостару...

Preminuo Borislav Paravac

Nakon duže i teške bolesti, u Doboju je danas...

Jeffrey Epstein, sjaj i bijeda naučne elite: gnjusoba, bestijalnost i ovisnost o opskurnoj filantropiji

Jeffrey Epstein. Kada je početkom 2026. pod Epstein Transparency...

Teme

Preminula Ljiljana Zelen Karadžić

Ljiljana Zelen Karadžić, supruga prvog predsjednika Republike Srpske Radovana...

Rajaner ukida više polazaka iz Banjaluke

Ryanair će u ljeto 2026. smanjiti operacije i u...

Нови договор у БиХ

С аспекта жеља политичких елита у Бањој Луци, Мостару...

Preminuo Borislav Paravac

Nakon duže i teške bolesti, u Doboju je danas...

Mnogi muškarci tokom života izgube Y hromozom, a to im možda skraćuje život

Muškarci imaju tendenciju da sa starenjem gube Y hromozom...

Drugi dan pregovora u Ženevi, Kijev poručuje da neće predati Donbas Rusiji

Delegacije Ukrajine, Rusije i Sjedinjenih Država nastavljaju mirovne pregovore...

OEBS i UN traže istragu zbog skandiranja “Za dom spremni” u Širokom Brijegu

Misije OEBS-a i UN u BiH pozivaju nadležne vlasti...

Povezani članci

Popularne kategorije