Četvrtak, 11.12.2025.
-0.1 C
Sarajevo

Моратинос: Није то, Хрватска, па фајронт

Брисел – Шеф шпанске дипломатије Мигел Анхел Моратинос изјавио је да улазак Хрватске у ЕУ неће затворити врата за друге земље западног Балкана.Врата ЕУ после уласка у чланство Хрватске неће бити затворена, већ још више отворена.


Шпански министар је тако одговорио на питање агенције Бета да се осврне на недавну изјаву српског предсједника Бориса Тадића да би земље ЕУ државама западног Балкана требало јасно кажу да ли их желе у својим редовима.

На конференцији за новинаре после отварања последња три поглавља у преговорима ЕУ о чланству са Хрватском, Моартинос је подвукао да “нема недоумице и сумње” када је ријеч о европској перспективи региона и Србије.

“Увјерен сам де је оно што је стављено до знања на конференцији (ЕУ-Западни Балкан) у Сарајеву, једна озбиљна, одлучна приврженост, ријешеност Европске уније да земље Западног Балкана постану дио Европске уније и, подразумијева се, и Србија”, казао је .

“И ако је било заостајања у давању коначног ‘зеленог свјетла’ за оно што је тражио предсједник Тадић, а то је да се Европској Комисији наложи да изради ‘мишљење’ (о кандидатури Србије за чланство), треба рећи и да су на последњем састанку Савјета министара иностраних послова ЕУ у Луксембургу упућене честитке Србији за њену проевропску посвећеност “, навео је шеф шпанске дипломатије.

Поводом писања неких хрватских медија да је Њемачка затражила од осталих чланица ЕУ да се, послије уласка Хрватске, заустави улазак у чланство осталих земаља Западног Балкана, Моратинос је рекао да свака земља на путу ка ЕУ “има свој календар у мјери у којој испуњава неопходне обавезе и мерила ЕУ “.

“Али стратешка одлука је утврђена. И што прије у ЕУ уђе Хрватска, боље за све на Западном Балкану. Није то – Хрватска и онда затворити врата. Не, то је Хрватска и још више отворити врата ЕУ Западном Балкану”, рекао је Моратинос чија земља данас окончава шестомесечно председавање ЕУ.

Popularno ove nedelje

Krnjić ponovo oborio usvajanje Pravilnika za novi granični prelaz Gradiška

Člana Upravnog odbora UIO Zijad Krnjić ponovo je oborio...

Vazduh nezdrav u šest gradova

U Banjaluci, Tuzli, Brodu, Prijedoru, Lukavcu i Doboju vazduh...

Zelenski priznao realnost oko Krima i članstva u NATO-u. “Nemamo snage”

Ukrajina ima realističan pristup budućem članstvu u NATO-u i...

Dodik o regulacionom planu “Malta 1” u Banjaluci

Podržavam zahtjeve građana banjalučkog naselja Rosulje da se ne...

Teme

Krnjić ponovo oborio usvajanje Pravilnika za novi granični prelaz Gradiška

Člana Upravnog odbora UIO Zijad Krnjić ponovo je oborio...

Vazduh nezdrav u šest gradova

U Banjaluci, Tuzli, Brodu, Prijedoru, Lukavcu i Doboju vazduh...

Zelenski priznao realnost oko Krima i članstva u NATO-u. “Nemamo snage”

Ukrajina ima realističan pristup budućem članstvu u NATO-u i...

Dodik o regulacionom planu “Malta 1” u Banjaluci

Podržavam zahtjeve građana banjalučkog naselja Rosulje da se ne...

Čović: Federalizam obezbjeđuje jednak glas sva tri konstitutivna naroda

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović izjavio je sinoć u...

Milan Nedeljković će biti novi šef BMW-a

Srbin Milan Nedeljković preuzeće 14. maja 2026. dužnost predsjednika...

Ševe, Strele ili o sarajevskim snajperistima Armije BiH

Sjećam se jednog razgovora u kojem je Boro Kontić...

Povezani članci

Popularne kategorije