Јужнокорејско министарство одбране саопштило је данас да је одлучило да прихвати предлог Сјеверне Кореје за сазивање разговора на високом војном нивоу, у покушају ублажавања напетости на подијељеном полуострву.
Портпарол министарства је изјавио да још није одлучено да ли ће разговори бити вођени на нивоу министара, пренио је Ројтерс.
„Влада, такође, планира да предложи разговоре на високом нивоу о денуклеаризацији”, додао је он.
Пјонгјанг је јутрос предложио одржавање разговора на нивоу министара одбране и понудио Сеулу да сам одреди вријеме и мјесто разговора.
Јужна Кореја је досад одбила двије понуде сјевернокорејских власти за разговоре.
Сјеверна Кореја је у више наврата наговијестила спремност на дијалог, после ескалације напетости у региону у новембру због размјене ватре и сјевернокорејског артиљеријског напада на једно јужнокорејско острво, када је убијено четворо људи.
Пјонгјанг је у новогодишњој поруци истакао значај побољшања односа и дијалога с Јужном Корејом.
Сеул је, међутим, остао уздржан и одбио двије понуде за разговоре, поручивши да Сјевер прво треба да докаже искреност када говори о побољшању односа.

