Utorak, 20.01.2026.
-5.1 C
Sarajevo

Најскупоценији Титов орден био је од злата, платине, рубина и брилијаната и добило га је девет људи

Како пишу Новости, овај скупоцени орден после рата су добили команданти партизанских армија у завршним операцијама за ослобођење. Тито је одликован овим орденом 1947. године, четири године касније добили су га Иван Гошњак и Коча Поповић, а 1973. године Пеко Дапчевић и Коста Нађ.

Такође, понели су га 1956. године и совјетски маршал Георги Жуков, који је предводио коначни напад на нацистичку Немачку у Другом светском рату, те 1976. Леонид Брежњев, вођа Совјетског Савеза.

Последња два примерка која су се чувала у Војном музеју и архиву, тадашњи председник Слободан Милошевић доделио је 16. јуна 1999. командантима Генералштаба ВЈ и Треће армије после НАТО агресије, генералима Драгољубу Ојданићу и Небојши Павковићу.

Према доступним подацима, аутор ордена је вајар Антун Аугустинчић, орден је пречника 68 милиметара, израђен је од злата и платине, а у њега су уграђена 45 рубина и 61 брилијант, од кога је средишњи промера шест милиметара.

Како је за Новости објаснио колекционар и стручњак за одликовања Јован Мара, први ордени и медаље у Титовој Југославији стигли су из Русије 1944. године. Велику материјалну вредност има и Орден Партизанске звезде, који је израђен у Москви и искован је од 22-каратног злата.

Мара каже да су данас Кинези највећи колекционари на планети, тако да и наши ордени достижу цене на аукцијама од неколико десетина хиљада евра.

„Највишу цену код Кинеза имају руски ордени који су нам достављени 1944. из Москве, а то су Oрден народног хероја у 22-каратном злату и Орден Партизанске звезде првог степена. Поред ових одликовања, Руси су исковали и Орден народног ослобођења, Орден за храброст, Орден братства и јединства, који су повучени после 1948. Рецимо, Орден братства и јединства цени се на око 12.000 евра. Најскупљи орден за који знам је Огрлица Светог Андреја Првозваног из Русије, која на тржишту вреди и више од милион евра“, истиче Мара.

Он објашњава да се актуелни државни ордени и медаље додељују према законима из 2009. и 2010. Председници Русије и Кине, Владимир Путин и Си Ђинпинг, од 2014, односно 2016, носиоци су највишег српског признања, Ордена Републике Србије на великој огрлици. Даље у рангу се налазе Орден Српске заставе у три степена, Орден Карађорђеве звезде (носилац Новак Ђоковић), Сретењски орден, Орден Белог орла са мачевима и Орден заслуга за одбрану и безбедност.

„Када су у питање медаље, за храброст се додељују медаље Милош Обилић у злату и сребру, медаље за заслуге и за ревносну службу у злату и сребру“, појашњава Мара.

Мара наводи да су прва одликовања савремене Србије била Орден Таковског крста из 1865, затим Орден Белог орла из 1883, Орден Таковског крста са мачевима из исте године и Орден Милоша Великог из 1898. године.

 

Извор: Спутњик.рс

Popularno ove nedelje

НИН-ова награда Дарку Тушевљаковићу за роман “Карота”

НИН-ову награду добио је Даркo Тушевљаковић за роман "Карота",...

Dalibor Kajiš prvi doplivao do časnog krsta u Banjaluci (FOTO)

Dalibor Kajiš prvi je doplivao do časnog krsta u...

LEAD i ESG Coach: Regionalni kompas za evropske standarde (FOTO)

Sproveden u proteklih 12 mjeseci, LEAD projekat je zajednički...

Opozicija ne podržava izbor nove Vlade Republike Srpske

Šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske...

Vaterpolisti Srbije pobjedom protiv Mađarske obezbijedili plasman u polufinale EP

Vaterpolisti Srbije pobijedili su selekciju Mađarske rezultatom 15:14 (4:4,...

Teme

НИН-ова награда Дарку Тушевљаковићу за роман “Карота”

НИН-ову награду добио је Даркo Тушевљаковић за роман "Карота",...

Dalibor Kajiš prvi doplivao do časnog krsta u Banjaluci (FOTO)

Dalibor Kajiš prvi je doplivao do časnog krsta u...

LEAD i ESG Coach: Regionalni kompas za evropske standarde (FOTO)

Sproveden u proteklih 12 mjeseci, LEAD projekat je zajednički...

Opozicija ne podržava izbor nove Vlade Republike Srpske

Šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske...

Vaterpolisti Srbije pobjedom protiv Mađarske obezbijedili plasman u polufinale EP

Vaterpolisti Srbije pobijedili su selekciju Mađarske rezultatom 15:14 (4:4,...

Богојављење – бројна народна вјеровања вежу се за данашњи празник

Српска православна црква прославља Богојављење, празник крштења Исуса Христа...

Republika Srpska dobila novu Vladu

Republika Srpska dobila je novu Vladu. Narodna skupština Republike...

Hladni talas stiže u BiH: Temperature naredne sedmice padaju i do -15°C

Prema najnovijim prognozama BH Meteo, Bosnu i Hercegovinu narednih...

Povezani članci

Popularne kategorije