Petak, 24.04.2026.
12 C
Sarajevo

Отварање граница чува новац и вријеме

Заједничка је то оцјена привредника и економиста у Српској у вези са приступањем БиХ иницијативи “мали Шенген”.

Портпарол Привредне коморе РС Владимир Благојевић каже за “Глас Српске” да би приступањем “малом Шенгену” привреда Српске сигурно била на добитку.

– Убрзао би се промет робе и уштедјело и вријеме и новац приликом пласмана производа. Роба не би више чекала на границама, а то би била и прилика да покажемо да смо способни да одговоримо свим захтјевима који су у примјени у Европској унији, да можемо да испоштујемо све прописе у овом сегменту – рекао је Благојевић.

Директор бијељинске Прехрамбене индустрије “Сава Семберија” Стево Филиповић рекао је да би “мали Шенген” омогућио експедитивније пословање.

– То би био огроман замајац за домаћу привреду. Роба не би више чекала на границама, довело би до бржег протока робе, а осим тога били би у могућности да извозимо више. “Мали Шенген” би био огроман искорак за наше пословање с обзиром на то да извозимо око 85 одсто укупне производње – рекао је Филиповић.

Директор фирме “Мрежа-Network” из Дервенте Зоран Тошић истиче да у ситуацији када свијет због пандемије затвара границе према источним европским земљама, а посебно балканским, “мали Шенген” био би привредна прекретница која би домаћим предузећима дала вјетар у леђа.

– Привредни потенцијали су неискоришћени, а могућности велике. Отварањем граница дошло би и до смиривања националних тензија. Привредници би прогледали, јер бисмо се могли ослонити једни на друге и радити заједно на простору бивше Југославије. Гледајући из угла привреде и могућности развоја Балкана, “мали Шенген” је велики плус – рекао је Тошић.

Концепт “малог Шенгена” који подразумијева значајно олакшање кретања људи, роба и капитала те повезивање тржишта, поздрављају и економисти.

– За нас би то било круцијално, јер смо ми мало, затворено тржиште и то би био наш искорак ка великим тржиштима која су компатибилна нама. Ријеч је о тржиштима бивше Југославије гдје имамо сличне навике, животне и егзистенцијалне и навикли смо на одређене брендове. Ту су свакако и земље које су се наслањале на бившу државу са којима постоји искуство у сарадњи. Вјерујем да ту имамо шансу и квалитетом производа и цјеновно и сигурно би сви имали користи – рекао је члан Удружења економиста РС СЊОТ Александар Љубоја.

Предсједништво

Предсједништво БиХ ће на приједлог српског члана Предсједништва Милорада Додика на идућој сједници, која је заказана за 17. септембар, одлучивати о приступању БиХ иницијативи “мали Шенген”. План је да се тој иницијативи поред Србије, Албаније, Сјеверне Македоније, прикључе и самопроглашено Косово и Црна Гора.

 

 

Извор: Глас Српске

Popularno ove nedelje

Милутину Бањцу потребна помоћ за лијечење

Планинари из Босанског Петровца моле за помоћ за лијечење...

Olovo u krvi potvrđeno kod svih 85 testiranih građana Vareša

Olovo u krvi potvrđeno je kod svih 85 testiranih...

U PALAMA 28. APRILA FORUM PORODIČNE FIRME – STUB RAZVOJA EKONOMIJE

Centar za razvoj porodičnih firmi, uz podršku Privredne komore...

Gašić: Od septembra regrutacija za obavezno služenje vojnog roka

Ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić očekuje da regrutacija za...

Сара Ћирковић у полуфиналу Свјетског купа у Бразилу

Најтрофејнија српска боксерка, 21-годишња Сара Ћирковић наставила је са...

Teme

Милутину Бањцу потребна помоћ за лијечење

Планинари из Босанског Петровца моле за помоћ за лијечење...

Olovo u krvi potvrđeno kod svih 85 testiranih građana Vareša

Olovo u krvi potvrđeno je kod svih 85 testiranih...

U PALAMA 28. APRILA FORUM PORODIČNE FIRME – STUB RAZVOJA EKONOMIJE

Centar za razvoj porodičnih firmi, uz podršku Privredne komore...

Gašić: Od septembra regrutacija za obavezno služenje vojnog roka

Ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić očekuje da regrutacija za...

Сара Ћирковић у полуфиналу Свјетског купа у Бразилу

Најтрофејнија српска боксерка, 21-годишња Сара Ћирковић наставила је са...

Šeranić: Predloženo duplo povećanje prava na odsustvo u slučaju bolesti djeteta

Vlada Srpske danas je utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama...

Građani BiH prošle godine naručili 2,1 milion pošiljki sa Temua

Prema podacima Agencije za poštanski saobraćaj Bosne i Hercegovine,...

Besplatne edukacije za žene iz oblasti turizma

Županijska komora Otočac organizuje besplatne onlajn edukacije u okviru...

Povezani članci

Popularne kategorije